خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  تجمع قلعه بابک؛ پنج فعال ساکن اردبیل از اتهامات مطروحه تبرئه شدند

تجمع قلعه بابک؛ پنج فعال ساکن اردبیل از اتهامات مطروحه تبرئه شدند

خبرگزاری هرانا –  شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل پنج فعال ترک (آذربایجانی) اهل این شهر را از اتهامات مطروحه تبرئه کرد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه این شهروندان در تاریخ ۳ بهمن‌ماه برگزار شده بود. اتهام عنوان شده علیه این افراد “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پنج فعال ترک (آذربایجانی) اهل اردبیل توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر از اتهام مطروحه تبرئه شدند.

رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر هویت پنج متهم این پرونده است. این افراد توسط نهادهای امنیتی به “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت داخلی کشور” متهم شده بودند.

بر اساس دادنامه صادره دادگاه که در تاریخ ۳ بهمن ماه ۹۷، به ریاست قاضی عبداله قدیمی برگزار شده بود با استناد به اینکه “تشکیل دسته و جمعیت شامل پروسه خاص می‌باشد که در خصوص متهمین چنین چیزی متصور نمی‌باشد و درخصوص برهم زدن امنیت کشور، یک عمل زمانی از مصادیق جرایم علیه امنیت کشور محسوب می‌شود که مجرم با نیت اخلال در امنیت کشور، آن عمل را مرتکب شده باشد” و اینکه “اقدامات متهمین در راستای مسائل قومی، خواسته‌های آنها مطابق اصول قانون اساسی صورت گرفته و هیچگونه اقدام متضمن برهم زدن امنیت کشور از نامبردگان صادر نشده و به نظر تعمیم اخلال در امنیت کشور به مسائل و خواسته‌هایی که صراحت قانون اساسی دارد فاقد وجاهتی قانونی می‌باشد” رای بر برائت این شهروندان صادر شده است.

لازم به ذکر است این شهروندان در تاریخ ۱۱ تیرماه توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و در تاریخ ۱۹ تیرماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

رحیم غلامی، عسگر اکبر زاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر اواخر ماه گذشته طی احضاریه‌های جداگانه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده بودند.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید