خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  قطع دست پسر ۱۲ ساله بر اثر انفجار مین در شوش

قطع دست پسر ۱۲ ساله بر اثر انفجار مین در شوش

خبرگزاری هرانا – انفجار مین به جا مانده از دوران جنگ در قسمت غربی رودخانه کرخه شهرستان شوش در شمال استان خوزستان، باعث قطع دست یک پسر ۱۲ ساله عشایری از ناحیه مچ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، عصر روز سه‌شنبه ۲۳ بهمن ماه، رییس اداره امور عشایر شهرستان شوش گفت: “انفجار مین در غرب رودخانه کرخه شوش در شمال خوزستان باعث قطع دست یک پسر ۱۲ ساله عشایری از ناحیه مچ شد”.

نوروز دبات افزود: “این کودک همراه با خواهر چهار ساله‌اش در حال چرای گوسفندان در نزدیکی ایوان تاریخی کرخه بود که حدود ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه انفجار مین به جای مانده از دوران جنگ ایران و عراق، منجر به قطع مچ دست و آسیب دیدن صورت او شد”.

وی با بیان اینکه این پسر از عشایر استان همدان است، گفت: “ماموران اورژانس ۱۱۵ این نوجوان را به بیمارستان نظام مافی شوش منتقل کردند که در نهایت برای ادامه درمان به اهواز منتقل شد”.

رییس اداره امور عشایر شهرستان شوش با بیان اینکه خواهر چهار ساله این نوجوان در این حادثه آسیب ندید، افزود: “اورژانس ۱۱۵ با توجه به فاصله زیاد این منطقه تا شهر شوش، تاخیر زیادی برای رسیدن به محل حادثه داشت”.

این حادثه در ۳۰ کیلومتری شهر شوش اتفاق افتاده است. شهرستان شوش یکی از شهرستان‌های شمالی استان خوزستان است و حدود ۹ کیلومتر با کشور عراق هم مرز است .

۲۹ آبان امسال نیز یک نوجوان حدود ۱۲ ساله بر اثر انفجار مین باقیمانده از دوران جنگ در غرب کرخه یک پای خود را از دست داد.

مین‌های بر جای مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی می‌شود.

در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به جا مانده و عمل نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.

دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضد نفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است.

بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید