خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  پس از گذشت بیش از یک ماه؛ دو تن از کارگران بازداشتی فولاد اهواز با صدور قرار آزاد شدند

پس از گذشت بیش از یک ماه؛ دو تن از کارگران بازداشتی فولاد اهواز با صدور قرار آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – ظهر امروز، کریم سیاحی و طارق خلفی دو تن از کارگران بازداشتی فولاد اهواز با صدور قرار آزاد شد. از نیمه شب یکشنبه ۲۵ آذرماه و چند روز پس از آن، دست کم ۴۳ تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند. با احتساب آزاد شدن این دو کارگر، تمامی کارگران بازداشتی شرکت فولاد اهواز آزاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، ظهر امروز شنبه ۲۹ دی‌ماه ۹۷، کریم سیاحی و طارق خلفی دو تن از کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد ایران آزاد شد.

کریم سیاحی و طارق خلفی در تاریخ ۲۵ آذرماه در جریان تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز بازداشت شده بودند.

بر اساس این گزارش، با آزاد شدن این دو کارگر، تمام کارگران بازداشتی این شرکت آزاد شده‌اند.

در تاریخ ۲۶ دی‌ماه، محمدرضا نعمت‌پور، در تاریخ ۲۴ دی‌ماه، بهزاد علیخانی، در تاریخ ۱۸ دی‌ماه غریب حویزاوی، و پیش از آن میثم علی قنواتی با قرار کفالت آزاد شده بودند.  همچنین در روز ۱۶ دی‌ماه نیز دو تن دیگر از این کارگران به نام‌های مصطفی عبیات و کاظم حیدری با قرار کفالت آزاد شده بودند.

محمد علی جداری فروغی، وکیل مدافع برخی از کارگران بازداشتی فولاد اهواز، در تاریخ ۶ دی‌ماه از آزادی بیش از ۱۰ تن از کارگران بازداشتی فولاد اهواز خبر داده بود. او در تاریخ ۲ دی‌ماه نیز آزادی شش کارگر طی روزهای ۱ و ۲ دی‌ماه را اعلام کرده بود و ۵ دی‌ماه نیز از آزادی یک تن دیگر از این کارگران با قرار کفالت خبر داده بود.

هرانا روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه نیز از آزادی یازده تن از کارگران معترض بازداشتی شرکت فولاد اهواز با قرار کفالت خبر داده بود.

لازم به ذکر است از حوالی نیمه شب یکشنبه ۲۵ آذرماه تا روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ده‌ها تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. هرانا پیشتر در گزارشی اسامی این کارگران را منتشر کرده بود.

به گفته منابع کارگری در فولاد اهواز، همزمان با این بازداشت‌ها نیروهای امنیتی به منزل تعدادی دیگر از کارگران نیز رفته بودند ولی به دلیل عدم حضور آنان موفق به بازداشت آنها نشده‌اند.

خواسته اصلی کارگران معترض این شرکت ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران گروه ملی فولاد در آبان و آذر سال جاری، با پیوستن به کارگران معترض نیشکر هفت تپه، تجمعات بزرگی را در شهرستان شوش و اهواز سازماندهی کردند.

در برخی از این راهپیمایی‌های اعتراضی خانواده‌های کارگران نیز به آنها پیوستند. آنها برای بیان اعتراضاتشان بارها در مقابل ساختمان‌های مقامات و نهادهای حکومتی از جمله مصلاهای نماز جمعه، استانداری و دفتر نماینده آیت‌الله خامنه‌ای جمع شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید