خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از اعضای خانه تئاتر در عمارت خانه تئاتر تهران، جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت، کارکنان شاغل در شهرداری مرکزی آبادان، جمعی از کارکنان موسسه اعتباری آرمان در مقابل ساختمان مجلس، جمعی از معلمان خرید خدمات آموزشی مقابل استانداری یزد، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز، جمعی از کارگران منطقه دو شهرداری نیشابور، جمعی از فرهنگیان بازنشسته در مقابل ساختمان موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در میدان ونک تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های کاسپین در مشهد و جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز شنبه ۲۲ دی‌ماه جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

پس از برگزاری تجمع روز گذشته کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر و تجمعی دیگر در روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه، پرداخت مطالبات آنها در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت.

نمایندگان بازنشستگان کیان تایر در این باره گفتند: “پیش از این با پیگیری‌های مداوم ما سازمان برنامه و بودجه با مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت، اختصاص بودجه برای پرداخت مطالبات بازنشستگان را در دستور کار خود گذاشت. سازمان برنامه و بودجه ۱۷ میلیارد تومان به این منظور در نظر گرفت”.

آنها افزودند: “پس از تجمع روز چهارشنبه مقابلِ ساختمان صمت در خیابان سمیه؛ در دریافت مطالبات خود به در بسته خوردیم اما روز گذشته برای نهایی کردن تکلیف‌مان بازهم در همین محل تجمع کردیم که قرار شد اقدامات لازم برای پرداخت سنوات ایام خدمت کارگران بازنشسته کیان تایر که از سال ۹۰ تا ۹۷ پرداخت نشده و رقم آن ۱۷ میلیارد تومان است، انجام شود”.

آنها افزودند: “منابع پرداخت مطالبات از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌‌شود و شرکت کیان تایر که توسط هیات حمایت از صنایع اداره می‌‌شود، به این منظور پولی کنار نگذاشته بود”.

نمایندگان بازنشستگان شرکت کیان تایر با بیان اینکه با وساطت وزیر صمت آقای “رضا رحمانی”، “یونس الستی” معاون توسعه مدیریت، مدیرکل مالی ذی‌حساب وزارتخانه و جمعی دیگر چکی به مبلغ ۱۷ میلیارد تومان در وجه شرکت کیان تایر صادر شد تا هرچه سریعتر پرداخت مطالبات از محل پیش‌بینی شده، در دستور کار قرار گیرد، افزودند: “وصول این چک متضمن امضای وزیر صمت  و نمایندگان وزارتخانه و سه عضو هیات حمایت از صنایع است که در اداره شرکت مشارکت دارند اما تا این لحظه با وجود تایید وزیر و دو نماینده هیات، یک نفر از آنها چک را امضا نکرده است”.

معترضان افزودند: “دو ماه طول کشید تا حسابی به منظور واریز این ۱۷ میلیارد تومان، افتتاح شود اما بالاخره این حساب باز شد و حالا یک امضا مانده تا بازنشستگان به مطالبات خود برسند”.

تجمع اهالی تئاتر در تهران در اعتراض به دخالت‌های قوه قضائیه و احضارهای قضایی هنرمندان

به گزارش ایلنا، پس از احضار و بازخواست شماری از کارگردانان تئاتر در ایران، جمعی از اعضای خانه تئاتر، روز شنبه ۲۲ دی ماه ۹۷، در عمارت خانه تئاتر تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

فعالان هنری در این تجمع در نامه‌ای خطاب به روسای سه قوه، به «دخالت‌های غیرقانونی» قوه قضائیه و بازداشت و احضار کارگردانان اعتراض کردند.

طی هفته گذشته محمد رحمانیان، کارگردان تئاتر «ترانه‌های قدیمی پیکان جوانان» به خاطر استفاده از تک‌خوان زن در نمایش خود بازداشت و ساعاتی بعد با قرار وثیقه آزاد شد. همچنین شهرام گیل آبادی، مدیر خانه تئاتر به دادسرا احضار و با قرار کفالت آزاد شد.

شهریور ماه امسال نیز سعید اسدی مدیر تئاتر شهر و مریم کاظمی کارگردان نمایش «رویای شب تابستان» بازداشت و با وثیقه آزاد شدند.

پیشتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از وزارت ارشاد خواسته بود با تئاتر بینوایان در تالار هتل اسپیناس تهران به خاطر «عدم رعایت حجاب، اختلاط زن و مرد، استفاده از پرچم کشور فرانسه به نشانه حمایت و نقض برخی از ارزش‌ها» برخورد کند.

تجمع کارکنان شهرداری مرکزی آبادان

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، کارکنان شاغل در شهرداری مرکزی آبادان، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

این درحالی است که از حدود دو ماه قبل تا دیروز گروهی از کارگران خدماتی، فضای سبز و آتش‌نشانی مجموعه شهرداری آبادان برای پیگیری مطالبات خود مدام در حال برپایی اعتراض صنفی هستند.

خواسته اصلی کارگران و کارکنان اداری معترض که تعداد آنها ۲ هزار  نفر برآورد می‌شود، پرداخت حداقل بخشی از مطالبات معوقه مزدی و سایر مزایای جانبی است که در حال حاضر سه ماه به تاخیر افتاده است.

طبق اظهارات یکی از کارگران شهرداری آبادان پرداخت مطالبات مزدی کارگران و کارکنان از مهر ماه به تاخیر افتاده و پاداش و اضافه‌کاری‌های آنها به صورت کامل به آنها پرداخت نمی‌شود.

به گفته وی، معاون شهردار آبادان در اجتماع روز گذشته کارگران حاضر شده و تاکید کرد که تا آخر سال جاری همچنان به دلیل مشکلات مالی امکان پرداخت مطالبات مزدی کارگران را ندارند. شهردار نیز نبود نقدینگی و نداشتن درآمد ثابت را علت تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا کارگران و کارکنان اداری خود اعلام کرده است.

طبق اظهارات این کارگر، شهردار مدعی است شهرداری آبادان مطالبات زیادی از پالایشگاه آبادان و سایر پروژه‌های در حال تاسیس شهر طلب دارد که در صورت وصول بخش از آن امکان پرداخت مطالبات معوقه کارگران فراهم می‌شود.

تجمع کارگران شهرداری نیشابور

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران دائمی منطقه دو شهرداری نیشابور، برای چندمین بار در ماه جاری در انتقاد به اعمال فشار «شهرداری نیشابور» برای تبدیل وضعیت قرارداد کارگران دائمی به پیمانی مقابل دفتر پیمانکار واقع در خیابان هاشمی نژاد نیشابور تجمع کردند.

این کارگران می‌گویند: “حدود ۳۰۰ کارگر خدماتی منطقه دو شهرداری نیشابور هستیم که از ابتدای دی ماه جاری، شهرداری نیشابور بدون اطلاع ما کارگران وضعیت استخدامی‌مان را از حالت قرارداد مستقیم به پیمانکاری تغییر داده و در نتیجه امنیت شغلی ما را در معرض تهدید قرار داده‌اند”.

این کارگران با بیان اینکه مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر نیشابور توجهی به مخالفت کارگران این مجموعه با حضور دوباره پیمانکاران نداشته‌اند، افزودند: “این بی‌توجهی‌ها در حالی ادامه دارد که کارفرمای شرکت پیمانکاری کارگران را برای ادامه همکاری تهدید به اخراج می‌کند”.

به گفته کارگران معترض، آنها شب گذشته نیز تجمع مشابهی را مقابل ساختمان شورای شهر برگزار کردند. اعضای شورای شهر نیشابور نیز در ارتباط با مشکلات کارگران جلسه‌ای برگزار کرده‌اند که نتیجه‌ای نداشته است.

کارگران معترض شهرداری نیشابور با بیان اینکه به هیچ وجه برای تبدیل وضعیت استخدامی خود با پیمانکار کنار نخواهیم آمد، افزودند: “می‌دانیم وقتی کسی حامی ما  کارگر نیست اعتراضات‌مان به جایی نمی‌رسد. در عین حال از مسئولینی در شهرستان گله‌مندیم که سکوت اختیار کرده و در طول روزهایی که حق خود را مطالبه می‌کنیم، هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند”.

تجمع کارمندان موسسه آرمان مقابل مجلس

به گزارش ایسنا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارکنان موسسه اعتباری آرمان، در اعتراض به اخراج خود و همکارانشان، در مقابل ساختمان مجلس، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

کارمندان معترض موسسه اعتباری آرمان با تجمع مقابل مجلس شورای اسلامی نسبت به اخراج‌شان از کار بعد از ۱۰ سال سابقه کاری معترض بودند.

معترضین خواستار توجه مجلس شورای اسلامی و نمایندگان به این موضوع شدند.

تجمع معلمان خرید خدمات آموزشی یزد مقابل استانداری/ ما نیز معلمیم!

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از معلمان خرید خدمات آموزشی مقابل استانداری یزد تجمع کردند.

حاضران در تجمع که به دلیل «خصوصی‌سازی آموزش» متضرر شده‌اند، خواستار روشن شدن تکلیف استخدامی خود شدند و از مقامات استانداری درخواست کردند که به قضیه ورود کنند.

معلمان خرید خدمات آموزشیِ حاضر در این تجمع می‌گویند: “بارها از مقام و منزلت معلم داد سخن داده‌اند؛ ما نیز معلمیم چرا حق و حقوق اولیه معلمی شامل حال ما نمی‌شود؟!”

در تجمع امروز تعداد پرشماری از معلمان یزدی شرکت کرده‌اند.

وعده پرداخت مطالبات کارگران قطار شهری اهواز محقق نشد/کارگران امروز هم تجمع کردند

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران قطار شهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در محوطه محل کارگاه، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

کارگران خواهان آن هستند که حدودا ۱۹ ماه مطالبات مزدی آنان پرداخت شود.

جمعی از کارگران که در تجمع امروز حضور داشتند؛ گفتند که طی یک ماه  گذشته برای دریافت مطالبات خود تجمعی برگزار کردیم و مدیرعامل شرکت پیمانکاری کیسون (مجری پروژه) هم وعده داده بود طی هفته‌های آینده  مطالبات ما را پرداخت کند.

آنها افزودند: “با وجود اینکه نزدیک به دو ماه از وعده حضوری کارفرما می‌گذرد مطالبات مزدی ۱۹ ماه ما (به جر یک میلیون دویست هزار تومان که در دو مرتبه به صورت‌الحساب به حساب کارگران واریز شده) پرداخت نشده است و این امر موجب شده برای امرار معاش از اطرافیان خود پول قرض بگیریم و کارفرما با زیر پا گذاشتن وعده‌های خود، شرایط را برای ما هر لحظه بدتر می‌کند”.

در عین حال کارگران معترض قطار شهری اهواز با بیان اینکه کسی پاسخگوی مشکلاتمان نیست، در ادامه می‌گویند: “از مسئولان استانی بویژه شخص استاندارد خوزستان درخواست داریم پیگیر مطالبات ما کارگران قطار شهری اهواز باشند”.

تجمع فرهنگیان بازنشسته در تهران

به گزارش هرانا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۷، جمعی از فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در میدان ونک تهران، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان در این تجمع شعارهایی ازجمله «ای مدیران بی دین سهم ما رو زود بدین»، «بانک سرمایه مال ماست؛ پولهاش همه به یغماست» سر دادند.

تجمع مالباختگان موسسه کاسپین در تهران

به گزارش هرانا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران در مقابل دفتر این موسسه به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تجمع مالباختگان موسسه بدر توس

به گزارش هرانا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه بدر توس از زیر مجموعه های کاسپین در مشهد به برآورده ‌نشدن مطالبات خود، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان شعارهایی ازجمله “کاسپین دزدی کرده دولت حمایت کرده”، “تا پول ما به باده هر روز همین بساطه”، “این بانک مرکزیه یا مرکز دزدیه” و “دولت به این بی غیرتی هرگز ندیده ملتی” سر دادند.

معترضان به یاد یکی از مالباختگان فوت شده به نام “عباس اکبرزاده”، مراسم یادبودی برگزار کرده و شعار می دادند: “اکبرزاده تا حقتو نگیریم از پا نمی نشینم”

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

به گزارش هرانا، امروز یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷، جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

در پی محقق نشدن مطالبات کارگران معترض هفت تپه، از روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه تمامی کارگران بخش صنعتی این مجتمع در محل کار خودشان حاضر شده اما دست از کار کشیده‌اند.

روز گذشته این کارگران شرایط معیشتی خود را ناگوار توصیف کرده‌ و گفته بودند: “با توجه به وضعیت بحرانی اقتصادی کشور که در نتیجه آن قیمت کالاهای اساسی و مصرفی بسیار افزایش پیدا کرده، توان تامین مایحتاج معیشتی خانواده‌های خود را از دست داده‌ایم. تاخیر‌هایی که در پرداخت مطالبات مزدی ما ایجاد شده به هیچ وجه با کار سخت و دشواری که انجام می‌دهیم، همخوانی ندارد. بیشتر نگرانی ما از این است که در آستانه سال جدید چگونه کارفرما می‌خواهد مطالبات جاری و معوقه کارگران را به همراه عیدی و سنوات پایان سال پرداخت کند. از طرف دیگر کار در بخش‌های کشاورزی هنوز آغاز نشده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید