خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, بهداشت و محیط زیست  >  ارجاع پرونده محیط بان محکوم به اعدام به شعبه یک دادگاه کیفری همدان

ارجاع پرونده محیط بان محکوم به اعدام به شعبه یک دادگاه کیفری همدان

 خبرگزاری هرانا – رئیس اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت که شعبه یک کیفری همدان حکم اعدام محیط بان مومیوند را صادر کرده بود و دیوان عالی کشور به نحوه تحقیقات و نقص در آن ایراد گرفت و نهایتا پرونده به شعبه یک دادگاه کیفری همدان جهت تحقیقات بیشتر ارجاع داده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۷ عزیز قیاسی، رئیس اداره حقوقی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اعلام این مطلب اظهار کرد: با فرجام‌خواهی صورت گرفته از سوی وکیل محیط‌بان، پرونده در شورای ۴۷ دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفت و برای تحقیقات بعدی به شعبه یک دادگاه کیفری همدان ارجاع داده شد.

قیاسی با بیان اینکه رسیدگی‌ به پرونده مجدداً در جریان است تا تحقیقات انجام شود، عنوان کرد: ممکن است در روند بررسی پرونده و انجام تحقیقات زمینه‌هایی برای نقض حکم باشد.

وی درباره خبری که در این زمینه به نقل از فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره نقض حکم محیط بان مومیوند منتشر شد، گفت: در صحبتهای سرهنگ محبت خانی، منظور از نقض، حکم اولی از سوی خود شعبه اول کیفری یک همدان بوده که ممکن است در رسیدگی مجدد و بررسی نقص تحقیقات وارد شده به آن برسد که شعبه ۴۷ دیوان به درستی ایراد وارد کرده و در رای صادره جدید رای قبلی خود را نقض کند.

وی در پایان بیان کرد: چنانچه دیوان عالی کشور حکمی را که از شعب کیفری یک صادر شده است، از حیث شکلی ایراد وارد و رای صادره را نقض کند، پرونده به همان شعبه برای رفع ایراد وارده و صدور رای جدید ارسال می شود و چنانچه ایراد دیوان نسبت به صدور حکمی ماهوی باشد، حکم صادره را نقض و پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض ارسال می کند که با توجه به توضیحات، حکم شعبه اول دادگاه کیفری یک همدان در ارتباط با “سعید مومیوند” از حیث شکلی ایراد داشته، حکم صادره نقض  وبرای رسیدگی مجدد به همان شعبه عودت داده شده است.

“سعید مومیوند”، محیط‌بان استان همدان است که دوسال گذشته در منطقه محافظت‌شده “نشر”، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه ۴گانه محافظت شده می‌شود؛ محیط‌بانان همدانی خودرو آنها که پیکان بوده را توقیف کرده و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود، محیط‌بان با وجود اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما باتوجه به ناهموار بودن زمین، شرایط منطقه و بر خلاف میل باطنی خود، این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح پس از ۱۷ روز از دنیا می‌رود.

در نخستین دادگاه این محیط‌بانان، برای محیط‌بانی که اقدام به شلیک کرده بود، حکم اعدام صادر شده است همچنین محیط‌بان دیگری که به همراه سعید مومیوند بوده به ۵ سال حبس محکوم شده است. پیشتر در آذرماه سال جاری با پیگیری‌های اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان همدان لایحه فرجام‌خواهی برای تجدیدنظر در حکم این محیط بانان به‌ویژه سعیدمومیوند به دیوان عالی کشور ارسال شده بود.

لازم به اشاره است که دو محیط‌بان دیگر نیز در اصفهان و کرمان هم در انتظار اعدام‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید