خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  دو نوکیش مسیحی ساکن اهواز با قرار وثیقه آزاد شدند

دو نوکیش مسیحی ساکن اهواز با قرار وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – شیما و شکوفه زنگنه دو نوکیش مسیحی که در تاریخ ۱۱ آذرماه توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بودند، به ترتیب پس از ۲۴ روز و یک ماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از محبت نیوز، “شیما و شکوفه زنگنه” دو نوکیش مسیحی با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر کدام و به صورت موقت تا پایان مراحل دادرسی از زندان سپیدار اهواز آزاد شدند.

“شکوفه زنگنه” پس از گذراندن ۲۴ روز بازداشت در تاریخ چهارم دی ماه از زندان بطور موقت آزاد شد. پس از آن خواهرش “شیما زنگنه” نیز با گذراندن یک ماه در بازداشت در تاریخ دهم دی ماه بطور موقت از زندان «سپیدار» اهواز تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

این دو خواهر روز یکشنبه یازدهم آذرماه ۹۷ حوالی ساعت ۱۲ ظهر به طور همزمان از سوی ماموران وزارت اطلاعات در خانه‌هایشان بازداشت شده بودند.

ماموران لباس شخصی که تعداد آنان حدود ۱۳ نفر ذکر شده بود پس از تفتیش و بازرسی منزل تعدادی کتاب، چند مموری و جزوه‌های آنها را جمع آوری و ضبط کرده و سپس “شیما و شکوفه” را به مکانی نامعلوم منتقل کرده بودند.

همزمان ماموران امنیتی به منزل پدری «شیما و شکوفه» نیز رفته و آنجا را نیز مورد بازرسی قرار داده بودند.

بعد از چند روز «شیما» ضمن تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود از وضعیت و محل نگهداری خود و خواهرش خبر داد و مشخص شد در اداره اطلاعات «ستاد خبری امانیه» اهواز بازداشت هستند.

سرانجام پس از ۱۵ روز پرونده «شیما و شکوفه زنگنه» به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز ارسال شد و روز چهارشنبه، ۲۱ آذر  هر دو به زندان «سپیدار» اهواز منتقل شده بود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در اواخر آبان‌ماه سال جاری در قطعنامه‎ای به افزایش شمار اعدام‌ها و اعدام مجرمان زیر ۱۸ سال، نقض حق آزادی بیان و نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی، سرکوب معترضان و روزنامه‎نگاران، شکنجه و بدرفتاری در زندان‌ها، بازداشت و محکومیت دوتابعیتی‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق زنان در ایران اشاره کرده و نوشته وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است. این در حالیست که حسن روحانی ادعا کرده بود قصد دارد وضعیت اقلیت‌های دینی و قومی در ایران را بهبود بخشد.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به‌عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

شیما و شکوفه زنگنه دو نوکیش مسیحی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید