خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – صد و هشت تن از کارگران شاغل در شرکت لوله‌سازی ماهشهر در استان خوزستان به دلیل آنچه مشکلات مالی کارفرما عنوان شده، از کار بیکار شده‌اند. بنا بر خبری دیگر، صبح روز جاری حدود ۱۰۰ کارگری که در کارخانه سازنده مخازن تحت فشار «کاوش» (سانکا) در قزوین مشغول کار بودند با ۱۴ سال سابقه کار پس از اتمام قرارداد کاری، بیکار شدند. همچنین به دنبال واگذاری مسئولیت کارخانه کیش چوب به یک کارفرمای جدید، شماری از کارگران این واحد صنعتی نگرانی خود را نسبت به آینده شغلی و دریافت مطالبات معوقه خود اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، در روزهای گذشته ۱۰۸ کارگر شرکت لوله‌سازی ماهشهر به دلیل مشکلات مالی کارخانه تعدیل شده‌اند.

این کارگران به دلیل آنچه مشکلات مالی کارفرما عنوان شده، از کار بیکار شده‌اند.

از قرار معلوم، استانداری خوزستان به موضوع ورود کرده و قرار است کمیسیون کارگری استان به زودی تشکیل جلسه بدهد و اوضاع بحرانی کارگران لوله‌سازی ماهشهر را بررسی کند.

فرماندار ماهشهر نیز ضمن تایید اخراج این کارگران گفته است:” این شرکت، ضمانت نامه‌ای نزد بانک تجارت دارد که در صورت تامین اعتبار از سوی این بانک تا حدودی می‌توان مشکل مالی شرکت لوله‌سازی ماهشهر را حل کرد”.

کارگران لوله‌سازی می‌گویند: “امیدواریم با تامین اعتبار لازم، مشکلات این شرکت حل شود و کارگران اخراجی به سر کار بازگردند”.

تعدیل ۱۰۰ کارگر کارخانه مخازن تحت فشار «کاووش»

به گزارش ایلنا، منابع کارگری در کارخانه مخازن تحت فشار «کاووش» از بیکاری حدود ۱۰۰  کارگر واحد سازنده مخازن تحت فشار «کاوش» (سانکا) واقع در شهر صنعتی البرز در قزوین به دلیل اتمام قرارداد کار خبر می‌دهند.

بر اساس این اطلاعات؛ حدود ۱۵۰ کارگر در این واحد مشغول به کار هستند اما از روز سه‌شنبه هفته گذشته شائبه تعدیل تعدادی از کارگران مطرح شد و در نهایت صبح امروز (۴ دی ماه) حدود ۱۰۰ نفر به دلیل پایان مدت قرارداد شغل خود را از دست دادند.

طبق اظهارات کارگران؛ هر یک از این کارگران نزدیک به ۱۴ سال سابقه کاری دارند.

این کارگران با یادآوری اینکه هنوز نزدیک به ۵۰ کارگر در این دو واحد مشغول کارند، افزودند: “این تعدیل‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته و این نگرانی را به وجود آورده است که همکاران باقیمانده نیز به سرنوشتی مشابه مبتلا شوند”.

کارگران می‌گویند، مشکلات این کارخانه از زمان آغاز تحریم‌های اقتصادی شروع شده و از مدتها قبل این واحد برای تامین مواد اولیه تولید و فروش محصولات دچار  مشکل شده است.

بر اساس گزارش کارگران، با وجود بیکار شدن این ۱۰۰ کارگر قراردادی، هنوز آنان بابت سنوات‌شان طلبکارند.

به گفته این کارگران، پیش از این نیز حدود ۵۰ نفر از کارگران کارخانه با اتمام قرارداد کار تعدیل شده بودند.

کارفرمای کارگران کیش چوب تغییر کرد/کارفرمای جدید حاضر به پرداخت مطالبات نیست

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه کیش چوب گفتند: “با طولانی‌تر شدن زمان تعطیلات و توقف فعالیت کارخانه کیش چوب، اخیرا این واحد تولیدکننده محصولات چوبی به یک کارفرمای جدید (شرکت گیتی پسند اصفهان) واگذار شده و تقریبا شروع به کار کرده است”.

کارگران این شرکت افزودند: “مالک جدید از اجرای ماده‌ی ۱۲قانون کار برای پرداخت مطالبات کارگران قدیمی سر باز می‌زند.

آنها درباره شرایط کنونی این مجموعه صنعتی گفتند: “طبق ماده ۱۲قانون کار، کارفرما جدید باید تمام مطالبات گذشته کارگران را پرداخت کند. این مطالبات اعم از سنوات، سختی و زیان‌آور و مطالبات مالی و مزدی معوقه است اما شرکت جدید زیر بار نص قانون نمی‌رود”.

این کارگران که نسبت به تاخیر در معوقات مزدی و همچنین تعیین تکلیف وضعیت کارخانه طی یکسال گذشته در مقابل کارخانه و مقابل نهادهای مختلف دولتی در جزیره کیش دست به اعتراض صنفی زده بودند، گفتند: حدود ۱۲۰ کارگر قدیمی کارخانه کیش چوب هستیم که ۸ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی عقب‌افتاده طلب داریم .مجموع مطالبات مزدی ما به حدود ۸ میلیارد تومان می‌رسد.

در عین حال این کارگران گفتند: “شرایط جدیدی که کارفرمای جدید برای کارگران قدیمی کارخانه کیش چوب فراهم ساخته قابل قبول نیست به همین دلیل حدود ۷۰ نفر از کارگران حاضر به ادامه همکاری با کارخانه نیستند و برای  قطع همکاری و دریافت مطالبات مزدی خود پافشاری دارند. این ۷۰ کارگر از تیر ماه سال جاری به اداره کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد کیش شکایت کرده و اخیرا حکم مصادره اموال کارخانه را دریافت کرده‌اند”.

کارگران کیش چوب با بیان اینکه تصور این بود که کارفرمای جدید به تعهدات خود در قبال پرداخت مطالبات مزدی کارگران عمل خواهد کرد، افزودند: “وضعیت مالی کارگرانی که ماه‌هاست مزد دریافت نکرده‌اند مناسب نیست و آنان از تامین معاش خود ناتوان شده‌اند و این در حالی است که کارفرمای جدید زیر بار مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران نمی‌رود”.

کارگران کیش چوب  افزودند: “مسئولان بدون در نظر گرفتن شرایط زندگی آنها در مورد واگذاری این واحد صنعتی تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند که کاملا به زیان آنها و خانواده‌هایشان است. در عین حال حدود ۵۰ کارگری که در کارخانه باقیمانده‌اند به دلیل شرایط بد مالی ناچار به قبول همکاری با کارفرمای جدید شده‌اند”.

کارگران در ادامه گفتند: “اگرچه از شنیدن اخبار مربوط به واگذاری کارخانه کیش چوب و نیز بهبود وضعیت اقتصادی محل کارشان خرسند هستند اما تا این لحظه از جانب کارفرمای جدید در شرایط کاری کارگران قدیمی تغییری ایجاد نشده و آنها با همان شرایط قبلی ساعت و حجم کاری مشغولند”.

این کارگران با بیان اینکه در حال حاضر مهمترین دغدغه آنها مسئله معوقات مزدی است که از کارفرمایان قبلی طلبکارند، افزودند: “با توجه به بازگشایی کارخانه امیدواریم که این مسئله نیز مرتفع شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید