خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  طی سال ۹۴؛ مرگ حدود ۵ هزار نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا

طی سال ۹۴؛ مرگ حدود ۵ هزار نفر در تهران به دلیل آلودگی هوا

خبرگزاری هرانا – شهردار تهران با اشاره به اینکه در سال ۹۴، نزدیک به ۴ هزار و ششصد نفر بر اثر ذرات معلق بالای ۲ و نیم میکرون در تهران از دنیا رفته‌اند، گفت که “ذرات معلق در تهران ۳ و یک برابر استانداردهای جهانی است و سالانه ۱ هزار و ۴۹۴ نفر به دلیل بیماری‌های تنفسی و آلودگی به بیمارستان مراجعه می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پیروز حناچی شهردار تهران در جریان بازدید از ایستگاه دولت آباد خط شش مترو اظهار کرد: “در تهران سالانه ۵۷ هزار نفر به طور طبیعی فوت می‌کنند. فوت ۱۲۰۰ نفر که عمدتاً مردان در سنین کار و کودکان بالای پنج سال را شامل می‌شوند که این فوتی‌ها ناشی از حوادث هم است. همچنین ۴۰۰ نفر به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی از دنیا می‌روند”.

شهردار تهران ادامه داد: “۹.۳ درصد تهرانی‌ها دیابت دارند و ۵۰ درصد آنان اساساً از اینکه دیابت نوع ۲ دارند، اطلاع ندارند پایین‌ترین سطح کنترل زیست سالمندان را در تهران داریم که شاید عدم پوشش همگانی بیمه یکی از دلایل آن باشد. ۵۰ درصد جمعیت کلسترول بالا و ۳۰ درصد تری‌گلیسیرید بالا دارند”.

وی افزود: از هر پنج تهرانی یک نفر فشار خون دارد که این آمار یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود شیوع پرفشاری ۱۹ درصد است و ۳۶.۱ درصد این افراد از فشار بالای خود اطلاع دارند از هر هشت تهرانی یک نفر فشار خون دارد و از آن مطلع نیست. در سال ۹۶ مرگ بیش از هزار و ۴۰۰ نفر به خاطر سکته قلبی ناشی از فشار خون گزارش شده است”.

حناچی در ادامه گفت: “در سال ۹۴، ۴ هزار و ۵۷۳ نفر بر اثر ذرات معلق بالای ۲ و نیم میکرون از دنیا رفته‌اند. سالانه هزار و ۴۹۴ نفر به دلیل بیماری‌های تنفسی و آلودگی به بیمارستان مراجعه می‌کنند. در سال ۹۴ ذرات معلق نسبت به قبل کاهش یافته و با این وجود این آمار ۳.۱ برابر استانداردهای جهانی است”.

شهردار تهران اضافه کرد: “در ۲۳۹ روز در تهران ذرات معلق بیش از حد استاندارد داشته‌ایم همچنین ۱۰۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۹ روز اضطراری داشته‌ایم. ۱۹.۳ تهرانی‌ها چاق هستند و این آ‌مار ۱.۷ برابر در بانوان بیشتر است در افراد ۵۵ سال به بالا هم بیش از ۳۵ درصد است. ۵۰ درصد تهرانی‌ها ۵۰ درصد کمتر از حد استاندارد سبزی مصرف می‌کنند و از هر پنج تهرانی یک نفر به اندازه کافی واحد میوه دریافت می‌کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید