خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – سیصد نفر از کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق، همچنان معوقات مزدی پرداخت نشده دارند. این کارگران در استخدام پیمانکارند و گفته می‌شود پیمانکار پیشین هنوز با آنها تسویه حساب نکرده است. بنا بر خبری دیگر، با گذشت حدود ۳۴ ماه از زمان توقف فعالیت «موسسه ثامن الحجج» هنوز وضعیت شغلی و مطالبات سنواتی حدود ۲۳۰۰ نفر از کارکنان باقیمانده این موسسه مالی مشخص نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق، بین سالهای ۹۳ تا پایان ۹۵ به مدت سه سال در استخدام شرکت پیمانکاری «تراورس» بودند و آنطور که خود می‌گویند طی این سه سال بخش از مطالبات خود را از کارفرمای شرکت پیمانکاری طلبکارند، مطالباتی که بین ۴ تا ۵ میلیون تومان ارزش دارد و شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه کاری و غیره می‌شود.

در ادامه همین پیگیری، شکایتی نیز علیه پیمانکار در اداره کار زاهدان مطرح و احکامی به نفع کارگران صادر شده است؛ که در‌ ‌‌نهایت مدیران این شرکت پیمانکاری با حضور در اداره کار زاهدان مسئولیت پرداخت مطالبات سنواتی کارگران را برعهده گرفته‌اند اما به دلیل اعتراضی که پیمانکار برای پرداخت حق مرخصی‌ها انجام داده‌است؛ اجرای این احکام با مشکل مواجه شده است.

طبق اظهارات کارگران، شرکت راه‌آهن جنوب شرق بعد از خروج پیمانکار قبلی، قرارداد کار جدیدی را در بخش تامین و پشتیبانی خطوط ابنیه فنی با پیمانکار جدید منعقد کرده و در حال حاضر کارگران چند سالی است زیر نظر پیمانکار جدید (شرکت ریل صنعت کاران) به‌‌‌ همان حرفه سابق اشتغال دارند اما ظاهرا پیمانکار جدید زیر بار پرداخت بیمه تکمیلی و سختی کار کارگران نمی‌رود گرچه در زمینه پرداخت به موقع دستمزد مشکلی ندارند.

چشم انتظاری کارکنان بیکار شده ثامن‌الحجج برای بازگشت به کار/ سنوات‌مان پرداخت نمی‌شود

به گزارش ایلنا، شماری از کارکنان بیکار شده موسسه مالی و اعتباری ثمن الحجج گفتند: “از توقف فعالیت «موسسه مالی ثامن الحجج» حدودا ۳۴ ماه می‌گذرد اما هنوز وضعیت شغلی و سنواتی ۲۳۰۰ نفر از کارکنان این موسسه مالی و اعتباری نامشخص است”.

کارکنان بیکار شده موسسه ثامن الحجج گفتند: “از دی ماه سال ۹۴ که فعالیت موسسه مالی و اعتباری ثامن‌الحجج متوقف شد، دوران بلاتکلیفی و دوندگی آنها برای بازگشت به کار و دریافت مطالباتشان شروع شده است”.

به گفته آنان، اگرچه در این فاصله زمانی حدود ۴۰۰ نفر از کارکنان سابق‌ موسسه جذب بانک پارسیان شده‌اند اما در عمل هنوز با هیچکدام از آنها بابت مطالبات مزدی تسویه حساب کامل صورت نگرفته است.

پیش از دی ماه سال ۹۴ حدود ۲۷۰۰ نفر که در ۴۷۰ شعبه موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور مشغول کار بودند که پس از تصمیم مشترک بانک مرکزی، شورای عالی پول و اعتبار و قوه قضاییه مبنی بر انحلال این موسسه مالی اعتباری به مرور بیکار می‌شوند. این کارگران که به تدریج از زمان راه‌اندازی فعالیت‌های این موسسه مالی مشغول کار بودند، بین ۴ تا ۱۲ سال سابقه کاری داشته‌اند.

طبق اظهارات کارگران بیکار شده این موسسه مالی اعتباری، هرکدام از کارکنان اخراج شده دست‌کم ۸ میلیون و حداکثر ۳۰ میلیون تومان بابت سنوات پایان کار خود طلب دارند و در این میان تنها شمار معدودی از کارکنان موسسه مالی موفق شده‌اند در همان ماه‌های اولیه تعطیلی موسسه، مطالبات مزدی خود را به صورت توافقی و زیر قیمت واقعی دریافت کنند.

کارکنان موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج مدعی هستند که پس از پیگیری‌های قانونی سرانجام توانسته‌اند حکم دریافت طلب‌شان را از اداره کار محل خدمت‌شان بگیرند. آنها گفتند: با این وجود هیات تسویه موسسه ثامن الحجج آرای صادر شده ازسوی اداره کار را قبول ندارد و هیات تسویه از برخی از همکارانمان که هنوز مطالباتشان را دریافت نکرده‌اند، امضای صوری گرفته که مطالباتشان را پرداخت کرده است.

به گفته آنها، خانواده‌های هریک از کارکنان ثامن الحجج برای دریافت حق سنوات برنامه‌ریزی کرده بودند اما با روالی که مسئولان این موسسه منحل شده در پرداخت آن در پیش گرفته‌اند، ارزش نقدی طلب آنها باتوجه به مشکلات اقتصادی حال کشور به شدت کاهش یافته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید