خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در بندرعباس اعدام شد

یک زندانی در بندرعباس اعدام شد

خبرگزاری هرانا – صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه، یک زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی بندرعباس به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، “جمشید آقا رحیمی” فرزند حسن احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: “جمشید اهل حاجی آباد بود و در همین شهر هم زندانی بود. ۱۵ روز قبل از اعدام او را از زندان حاجی آباد به زندان بندرعباس منتقل کردند. او سال ۹۳ به اتهام قتل فردی که مزاحم خواهرش شده بود، در بندرعباس بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد”.

وی در ادامه گفت: “جمشید کارگر سیلو گندم بوده و شخصی به‌نام علی [نام مقتول نزد سازمان حقوق بشر ایران محفوظ است] را به قتل رسانده بود. خانواده مقتول در این مدت با وجود پادرمیانی ریش سفیدان به هیچ وجه حاضر به رضایت نشدند و درخواست قصاص کردند”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه)، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک ساله خود از وضعیت اجرای حکم اعدام در ایران منتشر کرد. بنا بر این گزارش، در بازه زمانی یکساله (مهر ۹۶ تا مهر ۹۷) حکم اعدام ۲۵۶ نفر در ایران به اجرا در آمده است که از این تعداد ۱۵ نفر در ملاء عام اعدام شدند.

همچنین ۶۸ درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید