خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه، جمعی از کارگران و کارکنان بیمارستان امام خمینی مقابل استانداری البرز و جمعی از کارگران شرکت فولاد اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، پرسنل بیمارستان امام خمینی بار دیگر نسبت به عدم پرداخت حقوق یکسال گذشته خود و این بار روبروی استانداری البرز اعتراض کرده و خواستار حل مشکلات‌شان شدند این در حالی است که خبرنگار ایلنا پس از چندین بار تماس تلفنی با مسئولان این استانداری،هیچ یک از معاونان و مدیران آن حاضر به پاسخگویی دراین باره نشدند.

کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج به دنبال اعتراضات اخیر خود، ظهر روز- چهارشنبه ۱۴ آذرماه جاری – روبروی استانداری البرز، تجمع کردند.

اعتراضات در حالی آغاز ‌شد که این کارکنان بیش از یکسال است که حقوق خود را دریافت نکرده و در بلاتکلیفی بسر‌می برند. امروز نیز در سی و سومین تجمع خود با در دست داشتن پلاکاردهایی مبنی بر سکوت مسئولان، لب به اعتراض و شکایت گشودند.

تعدادی از پرسنل و پرستاران که با لباس‌های محل خدمت در این تجمع شرکت کردند ادعا کردند در یکسال گذشته هیچ یک از مسئولان به درستی پیگیر مشکلاتشان نبوده و فقط با وعده و وعید در صدد ساکت کردن صدای پرسنل برآمدند.

یکی از آنها به خبرنگار ایلنا، گفت: “ماه‌ها اعتراض کردیم اما هنوز به پولی که حق ماه‌ها تلاش، خدمت و کار در بیمارستان امام خمینی است، نرسیدیم”.

وی ادامه داد: “با وجود مراجعه بیماران کلیوی، بخش دیالیز بیمارستان هم، تعطیل شد که این سرگردانی، آنها را با وجود مشکل به سمت مراکز دیالیز تهران، کشانده است”.

این معترض که خود را یکی از نیروهای رسمی بیمارستان معرفی کرد، تاکید داشت: “بیمارستان امام خمینی با وجود وسعت و تجهیزات خوب به دلیل سوء مدیریت، ماه‌ها به ورشکستگی رسیده و در این میان پرسنل بیمارستان بیشترین لطمه از این بی تدبیری را به خود دیده‌اند”.

یکی دیگر از معترضان از اختلاف خانوادگی خود گفت و ادامه داد: “ماه‌ ها است که همسرم به دلیل وضعیت زندگی و کار بدون حقوق من از خانه‌ام رفته و درخواست طلاق دارد. با این‌حال هزینه زندگی در شرایط اقتصادی کشور، ادامه زندگی را حتی برای خودم نیز سخت کرده است”.

این پرستار اضافه کرد: “ای کاش مسئولان یک لحظه خودشان را جای ما بگذارند و مشکلات ما را درک کنند، شاید سکوتشان شکسته شود”.

یکی از بانوان حاضر در این جمع به مشکلات جسمی خود اشاره کرد و گفت: “من برای درمان و اجاره منزل پولی ندارم و با وجودی که ماهها از بدهی اجاره مسکن من گذشته است، شرمنده فرزندانم هستم که روز به روز وضعیت زندگی مان سخت تر می شود”.

بانوی دیگر خبر داد: “طی دو هفته گذشته که از تجمعات اخیر می گذرد، هیچ یک از مسئولان پای درد دل ما ننشسته اند و درصدد رفع آن بر نیامدند و به‌رغم میل باطنی خود، ما بانوان مجبوریم برای احقاق حق خود در کوچه و خیابان روبروی شهروندان، غریبه و آشنا، هر روز جمع شویم تا شاید یکی به دادمان برسد”.

این بانو ادامه داد: “من هم یک زن هستم و برای گرفتن پول حلال از زندگی و فرزند خودم گذشتم تا به اقتصاد زندگی کمک کنم اما نه تنها به دستمزد خود نرسیدم بلکه مجبورم هر روز حق مسلم خودم را مطالبه کنم اما کو گوش شنوا؟”

یکی از پرستاران گفت: “مشکلات ما از زمانی شروع شد که تعرفه بیمارستان دولتی شد و پزشکان از بیمارستان رفتند. دیگر بیماران، پذیرش نمی شوند و با وجودی که شهروندان باید از تجهیزات و امکانات خوب بیمارستان، استفاده کنند، بیمارستان خالی از بیمار است”.

معترضان حاضر یک صدا از نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی، درخواست کمک داشتند و ادعا کردند با توجه به اینکه نمایندگان مجلس با رای آنها که بخشی از مردم کرج هستند به مجلس راه یافتند، توقع دارند صدایشان شنیده و مشکلاتشان حل و فصل شود.

با وجود ۲ ساعت اعتراض پرسنل بیمارستان امام خمینی، روبروی استانداری البرز، هیچ مسئولی پاسخگو نبود.

بیست و ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران فولاد اهواز

به گزارش هرانا، روز چهارشنبه بیست و ششمین روز تجمعات اعتراضی کارگران شرکت فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان، مقابل دفتر نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در استان خوزستان و بازار نادری اهواز ادامه داشت.

کارگران معترض با حضور در مقابل استانداری خوزستان، مقابل دفتر نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در استان خوزستان و در بازار امام اهواز با سر دادن شعارهایی از جمله “فلسطین، سوریه، عامل بدبختیه”، ” مرگ بر مافیا”، “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “می‌ایستیم می‌میریم حقمونو می‌گیریم”، “ما کارگران آهنیم ریشه ظلمو می‌کنیم”، “نه تهدید نه زندان دیگه فایده نداره” و “نه حاکم نه دولت نیستند به فکر ملت” خواهان رسیدگی به مطالباتشان شدند.

خواسته اصلی کارگران ”لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه” است.

در حالی که برخی مسئولین دولتی طی روز‌های اخیر خبر از پرداخت دو ماه از حقوق معوقه کارگران داده‌اند، به گفته منابع کارگری، کارگران تاکنون حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند و در عین حال، خبری از راه‌اندازی تولید در این واحد نیست و دو ماه حقوق معوقه تنها برای ۱۲۰ تن از کارگران پرداخت شده است.

اعتراضات هفته‌های اخیر کارگران در شهرهای مختلف کشور به ویژه استان خوزستان روز جاری نیز واکنش برخی مسئولین و حمایت گروه‌ها و سازمان‌های دیگر را در پی داشته است.

پنجاه و یک تن از وکلای دادگستری در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراض کارگران در نقاط مختلف کشور به ویژه در استان خوزستان، ضمن اعلام حمایت از آنها، آمادگی خود را بری قبول وکالت آنها اعلام کردند.

در بخشی از این بیانیه که متن کامل آن ساعاتی پیش توسط هرانا منتشر شده آمده است: “با عنایت به اعتراضات اخیر کارگران نسبت به جفاهایی که در حق آنها رفته است و رسالت وکلای دادگستری در دفاع از حقوق جامعه و برقراری عدالت، ما جمعی از وکلای دادگستری ضمن حمایت از اعتراض کارگران در نقاط مختلف کشور به ویژه خوزستان، آمادگی خویش را برای اعلام وکالت از آنها اعلام می نماییم. به حکومت نیز اندرز می‌دهیم که با سرلوحه قرار دادن اصول ۲۰، ۲۲، ۲۷، ۲۸، ۲۹ و بند های ۲ و ۴ اصل ۴۳ قانون اساسی و میثاق‌ها و مقاوله نامه‌های بین‌المللی که آنها را امضاء کرده است، به جای برخورد با کارگران، به تکالیف قانونی خود در حمایت از آنها عمل کرده و به خواسته‌های به حق آنها تمکین و زمینه‌ی تحقق آنها را فراهم نماید”.

همچنین اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای (URTU) نیز در فراخوان خود به کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد خواستار اقدام فوری جهت آزادی اسماعیل بخشی و علی نجاتی کارگران بازداشت شده هفت تپه و حمایت از تظاهرات کارگران ایران شده است.

عصر روز جاری حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نشست خبری با اهالی رسانه در آخرین برنامه سفر دولت در استان سمنان، وعده داده است که حقوق کارگران و کارمندان ۲۰ درصد افزایش می‌یابد. وی گفته است “افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و کارگران ممکن است نگرانی مردم را به طور کامل رفع نکند اما توان دولت در این مقطع بیش از این نیست و دولت منابع بیشتری در اختیار ندارد ضمن اینکه مردم باید برای تحولاتی آماده شوند”.

همچنین علی ساری، نماینده مردم اهواز و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس روز جاری در صحبت‌های خود اعتراضات کارگران هفت‌تپه و فولاد خوزستان را به حق دانسته و از عدم حضور وزیران مربوطه در جلسات مربوط به حل مشکل کارگران معترض انتقاد کرد.

کریم یاوری، نماینده ویژه وزیر کار در رسیدگی به وضعیت گروه ملی فولاد و نیشکر هفت تپه گفته است “بانک ملی به عنوان سهامدار اصلی نسبت به انجام وظایف سهامداری‌اش کوتاهی می‌کند”. وی همچنین مدعی شد که “دو ماه حقوق عقب افتاده کارگران فولاد خوزستان پرداخت شده است”.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان که در روزهای قبل مقابل استانداری تجمع کرده بودند، چند ماه است که حقوق نگرفته‌اند. آنها اواخر سال گذشته نیز در اعتراض به عدم دریافت حقوق، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

کارگران فولاد خوزستان در اعتراضات خود از کارکنان معترض شرکت نیشکر هفت‌تپه که آنها هم مدت‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند، حمایت کردند و خواهان آزادی بازداشت شدگان تجمعات نیشکر هفت تپه شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید