خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف  >  بازداشت در دیواندره؛ ادامه بازداشت فعالان صنفی معلم علیرغم پایان یافتن تحصن سراسری

بازداشت در دیواندره؛ ادامه بازداشت فعالان صنفی معلم علیرغم پایان یافتن تحصن سراسری

خبرگزاری هرانا – در ادامه بازداشت معلمان در جریان تحصن سراسری معلمان ایران، حامد نرگسی، عضو کانون صنفی معلمان دیواندره استان کردستان، روز شنبه توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج منتقل شده است. در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، تعداد پرشماری از معلمان در روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن کرده و در جریان آن علاوه بر احضار و تهدید حدود ۸۰ تن از فعالان صنفی، دستکم ۱۴ معلم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. کماکان ۸ تن از این بازداشت شدگان در بازداشت نهادهای امنیتی به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعات پایانی روز شنبه ۳ آذرماه ۹۷، حامد نرگسی، عضو کانون صنفی معلمان دیواندره استان کردستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه سنندج منتقل شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت : “شب شنبه نیروهای امنیتی بدون در دست داشتن حکم حامد نرگسی را که سابقه ۲۵ سال معلمی دارد در منزل شخصی در شهر دیواندره بازداشت کرده‌اند”.

با احتساب حامد نرگسی دستکم ۱۴ تن در جریان تحصن سراسری معلمان بازداشت شده و از این تعداد هشت تن کماکان در بازداشت مانده‌اند.

“علی کروشات”، “پیروز نامی”، “محمدرضا رمضان زاده”، “علی فروتن”، “حسین رمضان پور”، “محمدعلی زحمتکش” و “امید شاه‌محمدی” دیگر معلمانی هستند که کماکان در بازداشت مانده‌ و از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

پیشتر ۶ تن از این افراد به نام‌های “حمیدرضا رجایی”، “حسن جوهری”، “محمد (مصطفی) رباطی”، “سعید حق‌پرست”، “فاطمه بهمنی“، “محمد کرد ” با قرار وثیقه و یا کفالت تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بودند.

در همین رابطه در تاریخ ۲ آذرماه ۹۷ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت معلمین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان بازداشتی شده بود.

انجمن صنفی معلمان کردستان نیز در تاریخ ۲۶ آبان ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت، تهدید و احضار گسترده فعالان صنفی و معلمان خواستار توقف فشارهای قضایی و آزادی معلمین بازداشتی شده بود.

لازم به اشاره است که دور دوم تحصن سراسری معلمان طی روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه به دنبال فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شهرهای مختلف کشور صورت گرفت که در جریان آن تا کنون ۱۴ تن از معلمین و فعالین صنفی معلمان در استان‌های خراسان شمالی، فارس، مرکزی، کردستان و خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شورا پیش‌تر با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات صنفی فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده و از فرهنگیان کشور درخواست کرده بود تا در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

معلمان ایران مهرماه امسال نیز به مدت دو روز به تحصن مشابهی دست زده بودند.

ازجمله مطالبات فرهنگیان در این تحصن توقف پرونده‌سازی برای معلمان و آزادی معلمان زندانی بوده است، هرانا پیش‌تر در گزارشی به بررسی جامع وضعیت معلمانی که برای استیفای حقوق صنفی خود در عین حفظ استقلال از دستگاه حاکمه تلاش کرده و بسیاری از آنان متحمل حبس، اخراج و تبعید شده‌اند، پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید