خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران اداری و موتوری شهرداری شوشتر استان خوزستان، حدود ۱۸۰ کارگر کارخانه کنتورسازی ایران در قزوین، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر تهران و رشت و جمعی از مالباختگان شرکت پرشین پارس در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، صبح امروز کارگران اداری و موتوری شهرداری شوشتر در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در محوطه شهرداری این شهر تجمع کردند.

منابع خبری کارگری در شهرداری شوشتر گفتند: “صبح امروز دو‌شنبه (۲۳مهر ماه) بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران واحد موتوری و اداری شهرداری شوشتر در محوطه و مقابل واحد اداری آن تجمع کردند”.

دلیل تجمع این کارگران پرداخت نشدن دست‌کم شش ماه از معوقات مزدی عنوان شده‌ است.

این کارگران گفتند: “صبح امروز جلسه‌ای در محل شهرداری با حضور فرماندار، اعضای شورای شهر و شهردار در حال برگزاری است و بدین ترتیب خواستیم با اعتراض، مشکلات صنفی خود را به مسئولان بالادستی برسانیم”.

آنها گفتند: “تا این لحظه هیچیک از مسئولان حاضر در جلسه توجهی به اعتراض کارگران نکرده‌اند. این بی‌توجهی‌های مسئولان شهری به پرداخت مطالبات آنها باعث نمی‌شود که آنها به اعتراض صنفی خود پایان دهند”.

کارگران تصریح کردند: “قبل از دی ماه سال ۹۶ همه کارگران شاغل در شهرداری شوشتر تحت مسئولیت مستقیم شهرداری مشغول کار بودند اما برخلاف نظر کارگران به یکباره همه قراردادها به پیمانکاری تغییر کرد که در نتیجه این تبدیل وضعیت، شش ماه است به دلیل ناتوانی مالی پیمانکاران، پرداخت دستمزد کارگران در سال‌جاری به تاخیر افتاده است”.

در مقابل مسئولان شهرداری شوشتر همواره مدعی هستند که به دلیل پرداخت نشدن صورت وضعیت‌های مالی، امکان پرداخت به‌موقع مزد کارگران را ندارند.

کارگران معترض در بخش دیگری از مطالبات صنفی خود گفتند: “جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، پرداخت حق بیمه کارگران نیز به تاخیر افتاده و از تیر ماه سال‌جاری اداره تامین اجتماعی شوشتر از تمدید و تعویض دفترچه‌های درمانی آنها خوداری می‌کند”.

این کارگران با ابراز نگرانی از وضعیت بوجود آمده برای مجموعه کارگران شهرداری شوشتر تصریح کردند: “از مسئولان شهری و شهرستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه حضور پیمانکاران برای مجموعه کارگران شهرداری بوجود می‌آید، درخصوص پرداخت حداقل بخشی از مطالبات مزدی آنها اقدام کنند”.

آنها گفتند: “با وجود آنکه مسئولان از وضعیت بد مالی ما باخبر هستند اما متاسفانه نه مدیران شهری و نه سایر مسئولان به موضوع مشکلات مزدی کارگران ورود نمی‌کنند و تنها خود را کنار کشیده‌اند”.

تجمع کارگران کنتورسازی ایران در اعتراض به تعویق ۱۷ ماهه حقوق/ تجمع کارگران کنتورسازی به استانداری رسید

به گزارش ایلنا، در پی تعویق ۱۷ ماهه حقوق حدود ۱۸۰ کارگر کارخانه کنتورسازی ایران در قزوین، صبح امروز گروهی از کارگران این واحد صنعتی مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند.

منابع کارگری در کارخانه کنتورسازی ایران گزارش می‌دهند تجمع اعتراضی امروز صبح (۲۳ مهر ماه) به دلیل بی‌توجهی کارفرما به تعویق ۱۷ ماهه در پرداخت حقوق کارگران صورت گرفته است.

کارگران می‌گویند: “حقوقشان در سال جاری حدود شش ماه پرداخت نشده است و آنها ۱۱ ماه نیز از سالهای گذشته طلبکارند”.

به گفته کارگران، علاوه بر تعویق دستمزد، بخشی از مشکلات کارگران مربوط به پرداخت نشدن حق بیمه از جانب کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است.

کارگران معترض در تشریح مشکلات خود می‌گویند: “خرداد ماه سال گذشته مدیریت شرکت کنتورسازی بعد از سالها چالش کارگری تغییر کرد و کارگران با دریافت بخشی از مطالبات خود از وضعیت موجود رضایتمند بودند اما در ماه‌های پایانی سال گذشته با حمایت مسئولان دوباره تیم مدیریتی سابق مسئولیت این واحد تولیدی را برعهده گرفت و جدا از افزایش مطالبات مزدی کارگران، آنها امنیت شغلی خود را نیز از دست دادند”.

به گفته کارگران حاضر در تجمع، طی دو سال گذشته در کارخانه کنتورسازی حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ کارگر مشغول کار بودند که این تعداد هم‌اکنون به ۱۸۰ کارگر تقلیل یافته و در واحد رسانور (لامپ کم مصرف ایرانیان) که حدود ۸۰ کارگر کار می‌کردند هم‌اکنون فعالیت متوقف شده است.

کارگران می‌گویند: “آخرین کاهش نیروی کار با آغاز سال جاری صورت گرفت”.

به گفته کارگران کنتورسازی؛ در تیر ماه سال جاری یکی از اعضای شورای اسلامی کارگران کارخانه بعد از سال‌ها تلاش صنفی با ۲۲ سال سابق کار از سوی کارفرما تعدیل شد و در حال حاضر کنتورسازی، شورای کارگری ندارند.

کارگران معترض؛ بخش دیگری از مشکلات کارخانه کنتورسازی را ناشی از سوءمدیریت می‌دانند. به ادعای آنان، کارفرما توان پرداخت مطالبات حقوقی کارگران و سروسامان دادن به وضعیت کارخانه را ندارد و در این مدت نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند.

کارگران کنتورسازی تاکید دارند که از حدود سه سال پیش شرایط تولید در این واحد تولیدی با مشکلاتی روبرو بوده است و مسئولان کارخانه چندین نوبت فعالیت تولیدی کارخانه را به بهانه نداشتن صرفه اقتصادی متوقف کرده‌اند.

کارگران با بیان اینکه بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌شان باعث کاهش انگیزه کار شده است، در ادامه خطاب به مسئولان تاکید می‌کنند: “تنها راه نجات شرکت کنتورسازی ایران قطع رابطه عوامل پشت پرده‌ای است که طی سالهای اخیر به صورت محسوس و نامحسوس با دخالت در امور داخلی شرکت نقش زیادی در افزایش مشکلات کارخانه و کارگرانش داشته‌اند”.

اجتماع صنفی صبح امروز کارگران شرکت «کنتورسازی ایران» در اعتراض به مطالبات معوقه از محدوده کارخانه به مقابل ساختمان استانداری قزوین انتقال یافت.

منابع کارگری در شرکت کنتورسازی به خبرنگار ایلنا گفتند: “در ادامه اعترضات صبح امروز (۲۳ مهر ماه) کارگران در محدوده کارخانه، ساعاتی قبل کارگران تصمیم گرفتنند برای رساندن صدای اعتراض‌شان اجتماع صنفی خود را از محل کارخانه در شهرک صنعتی البرز به مقابل ساختمان استانداری در شهر قزوین انتقال دهند”.

کارگران با بیان اینکه در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات خود، مسیر کارخانه تا ساختمان استانداری را راهپیمایی کرده‌اند، در ادامه گفتند: “تا این لحظه از نتیجه اعتراض‌مان در مقابل استانداری نتیجه‌ای نگرفته‌ایم اما نمایندگان ما همچنان با مسئولان این نهاد دولتی در حال مذاکره هستند”.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در شهر تهران و رشت/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین، در شهر تهران و رشت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

ویدئو؛ تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه کاسپین در تهران.

ویدئو؛ تجمع اعتراضی مالباختگان موسسه کاسپین در رشت.

اعتراض شرکت پرشین پارس در شهر تهران/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان شرکت پرشین پارس، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

مالباختگان معترض مقابل دادسرای عمومی و انقلاب تهران تجمع کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید