خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های ملی  >  آزادی یکی از معترضان عرب در اهواز با تودیع قرار وثیقه

آزادی یکی از معترضان عرب در اهواز با تودیع قرار وثیقه

خبرگزاری هرانا – جمیل سوارى، شهروند عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جاری در پی حضور در اعتراضات خیابانی بازداشت و به زندان شیبان منتقل شده بود، روز گذشته با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمیل سوارى، شهروند عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جارى در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان شیبان منتقل شده بود، روز یکشنبه ۱۸ شهریور‌ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از این زندان آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین‌ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همین‌طور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی تعدادی از بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید