خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  انتقال مجتبی بیرانوند، درویش گنابادی در اعتصاب غذا به درمانگاه زندان تهران بزرگ

انتقال مجتبی بیرانوند، درویش گنابادی در اعتصاب غذا به درمانگاه زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – مجتبی بیرانوند، درویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ که پس از حمله روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده است، روز پنج‌شبه ۱۵ شهریورماه در اثر افت شدید فشار به دلیل اعتصاب غذا، به درمانگاه زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، مجتبی بیرانوند که به همراه شانزده تن دیگر از دراویش گنابادی زندانی در زندان تهران بزرگ (فشافویه) دست به اعتصاب غذا زده بود در اثر افت شدید فشار به دلیل اعتصاب غذا به درمانگاه زندان منتقل شد.

این درویش گنابادی به دلیل پافشاری بر خواسته‌هایی که از اعتصاب غذای خود عنوان کرده از پذیرفتن سرم و اعزام به بیمارستان امتناع کرده است.

  پیش‌تر توسط دادگاه انقلاب به ۷ سال حبس و ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شده بود.

صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند.

ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شده و در پی این حادثه هجده تن از درویشان محبوس در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نیز که نسبت به حمله نیروهای گارد این زندان به درویشان متحصن در تیپ ۳ معترض بودند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

درویشان متحصن پیش‌تر با انتشار نامه‌ای در ۲۳ خرداد ۹۶ پس از آن که زنان درویش محبوس در زندان قرچک از سوی نیروهای گارد آن زندان مورد حمله قرار گرفته بودند دست به تحصن زده و خواستار آزادی آنان شده بودند، اما تحصن این دراویش بعد از سه ماه بی‌پاسخ‌ ماندن از سوی مسئولان قضایی و زندان، با حمله‌ خونین گارد زندان فشافویه مواجه شد.

این دروایش زندانی همگی بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید