خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم ۸ زندانی در رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم ۸ زندانی در رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، دستکم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. ۲ زندانی نیز با اخذ مهلت از اولیای دم از پای چوبه دار به بند بازگشتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، چهارشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۷، دستکم ۸ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

هویت این زندانیان “رضا قاسمی”، “ذلال زاده”، “امیر امین دخت”، “سید محمود حسینی”، “مهدی تاجیک”، “اکبر سلیمی”، “کاظم ابراهیم خانی” و “شهاب تقی زاده” توسط هرانا احراز شده است.

“آیدین شریعتمداری” و “قبله علی پازوکی” هم دو تن از افرادی بودند که توانستند در آخرین لحظات رضایت اولیای دم را جلب کنند و از پای چوبه دار به بند بازگشتند.

هرانا روز سه شنبه ۱۳ شهریورماه، از انتقال دست کم ۱۰ زندانی محبوس در اندرزگاه‌های مختلف زندان رجایی شهر کرج جهت اجرای حکم اعدام به سلول‌های انفرادی خبر داده بود.

اتهام اکثر منتقل شدگان “قتل عمد” گزارش شده بود و گفته می‌شود به خانواده این افراد ملاقات آخر داده شده است.

شایان ذکر است همچون اکثر موارد پیشین، نهادهای ذیربط بخصوص در دستگاه قضایی که وظیفه اطلاع رسانی و شفاف سازی در خصوص اجرای احکام را دارند در مقابل این اعدام ها سکوت اختیار کرده اند.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید