خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  سی‌وپنج‌امین روز اعتصاب غذا و طرح اتهامات جدید؛ گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان

سی‌وپنج‌امین روز اعتصاب غذا و طرح اتهامات جدید؛ گزارشی از آخرین وضعیت فرهاد میثمی در زندان

خبرگزاری هرانا – فرهاد میثمی، فعال مدنی که پیشتر در تاریخ ۹ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، از تاریخ ۱۰ مرداد در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زده است. درحالی که او پس از گذشت ۳۵ روز کماکان در اعتصاب غذا بسر می‌برد اتهام جدیدی علیه وی مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فرهاد میثمی، فعال مدنی که پیشتر در تاریخ ۹ مردادماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، درحالی که پس از گذشت ۳۵ روز کماکان در اعتصاب غذا بسر می‌برد اتهام جدیدی علیه وی مطرح شده است.

این فعال مدنی محبوس در زندان اوین که از روز چهارم شهریورماه در بند عمومی این زندان محبوس است با افت شدید فشار خون و کاهش شدید وزن روبرو است. وی اعلام کرده که در اعتراض به فشارهای وارده به رضا خندان همسر نسرین ستوده و بازپرسی از ژیلا کرم‌زاده مکوندی و محمدرضا (داوود) فرهادپور از روز شنبه آینده اعتصاب غذای خود را به اعتصاب غذای تر تبدیل خواهد کرد.

یک منبع مطلع در خصوص آخرین وضعیت فرهاد میثمی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای میثمی علی‌رغم اینکه در روزهای اخیر مقامات مختلف قضایی از جمله دادیار ناظر بر زندان، ریاست اندرگاه، نماینده دادستانی و ریاست کل بازداشتگاه آقای چهارمحالی برای پایان دادن به اعتصاب غذا با ایشان دیدار کردند وی در سی و پنج‌امین روز اعتصاب غذای خود کماکان مُصر بر ادامه اعتصاب غذا است و به صورت کتبی به مسئول بازداشتگاه اعلام کرده که در اعتراض به بازداشت آقای رضا خندان و احضار و بازپرسی از ژیلا کرم‌زاده مکوندی و محمدرضا (داوود) فرهادپور از روز شنبه آینده اعتصاب غذای خود را به اعتصاب غذای تر تبدیل خواهد کرد و صرفا مصرف قرصی را که ۱۸ سال است برای بیماری کولیت روده مصرف میکند ادامه خواهد داد و فقط در صورت آزادی بی قید و شرط رضا خندان حاضر به شکستن اعتصاب غذا خواهد بود”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “روز دوشنبه ۱۲ شهریورماه آقای میثمی را به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین بردند اما دز کمال تعجب اتهامات مطروحه پیشین علیه وی و مصادیق آن توسط آقای شاه‌محمدی بازپرس این شعبه تغییر کرده بود. اتهامات مطرح شده علیه ایشان در جلسه اخیر «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور” از طریق کمپینی که بازپرس مدعی شده‌ به همراه نسرین ستوده و خارج‌نشینان تشکیل داده‌اند، «تبلیغ علیه نظام» از طریق سخنرانی در دانشگاه اصفهان و انتشار مقالات و «اشاعه فساد و فحشا» از طریق طراحی پیکسل‌هایی که روی آن جمله «من با حجاب اجباری موافق نیستم» نوشته، عنوان شده است”.

به گفته این منبع مطلع آقای میثمی این اتهامات را نپذیرفته ولی به دلیل روند غیرقانونی دادگاه از خود دفاعی نیز نکرده است.  علی‌رغم صدور قرار وثیقه توسط بازپرس شعبه ۷ دادسرای اوین این فعال مدنی گفته است “از قبول و سپردن وثیقه تا زمان تغییر رویه ناعادلانه بازداشتها و فشارهای قضایی علیه وی و دوستانش امتناع خواهد کرد.”

هرانا پیشتر در تاریخ سیزده شهریورماه سال جاری در گزارشی از بازداشت رضا خندان همسر نسرین ستوده و بازجویی از محمدرضا (داوود) فرهادپور و ژیلا کرم‌زاده مکوندی در پی احضار توسط وزارت اطلاعات در دفتر پیگیری این نهاد خبر داده بود.

هرانا هفته گذشته در گزارشی در ۲۶امین روز اعتصاب غذای فرهاد میثمی از تفهیم اتهام وی در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین خبرداده بود.

پیشتر یک منبع مطلع ضمن تائید خبر ادامه اعتصاب غذای این فعال مدنی در خصوص اتهامات مطروحه پیشین به گزارشگر هرانا گفته بود: “در بازجویی‌ها که حدود دو روز طول کشید به آقای میثمی گفته شده که شما «مدرس نافرمانی مدنی» هستید و در شعبه ۷ دادسرای اوین اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» را عنوان می‌کنند و علت این اتهامات در برگه بازجویی ایشان «تحریک زنان به حضور خیابانی به صورت سرلُخت!» و سخنرانی با موضوع «خشونت پرهیزی اجتماعی» در دانشگاه اصفهان و مقالات ایشان عنوان شده است.”

لازم به یادآوری است عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ فرهاد میثمی فعال مدنی در کتابخانه شخصی خود بازداشت شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید