خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۱۷ تن

افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۱۷ تن

خبرگزاری هرانا – طی روز جاری پنج تن دیگر از دراویشی که در حمله روز چهارشنبه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ آسیب دیده بودند به جمع دراویش اعتصابی پیوستند. این دراویش که خواسته‌شان رفع حصر از دکتر نورعلی تابنده (قطب درواویش گنابادی)، آزادی زنان درویش زندانی و تجمیع زندانیان درویش در یک بند است، تاکنون شمارشان به ۱۷ تن رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، از زندان تهران بزرگ (فشافویه) خبر رسیده است که ۵ درویش گنابادی دیگر به جمع درویشانی پیوسته‌اند که پس از حمله‌ خشونت‌بار هفتم شهریور گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن دست به اعتصاب غذا زده بودند.

بابک تقیان، احسان ملک‌محمدی، سخاوت سلیمی، رضا باوی و اکبر داداشی پنج درویشی هستند که امروز اعلام اعتصاب غذا کرده و خواسته خود را از پیوستن به اعتصاب غذای جمعی درویشان زندانی دیگر، برداشتن حصر از دکتر نورعلی تابنده (قطب دراویش گنابادی)، آزادی زنان درویش از زندان قرچک و تجمیع درویشان زندانی در یک بند از زندان تهران بزرگ اعلام کرده‌اند.

با پیوستن این ۵ نفر به جمع درویشانی که در زندان تهران بزرگ دست به اعتصاب غذا زده بودند شمار اعتصاب‌کنندگان به ۱۷ تن رسیده است.

لازم به ذکر است، روز شنبه ۱۰ شهریورماه هرانا در گزارشی از اعتصاب غذای سه تن از این دراویش گنابادی به نام‌های “علی بلبلی“، “صالح‌الدین مرادی” و “محمدرضا درویشی” خبر داده بود. روز یکشنبه نیز وبسایت مجذوبان نور از اعتصاب غذای ۶ تن دیگر به نام‌های “عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، علی کریمی، جعفر احمدی، ابراهیم الله‌بخشی” خبر داد و روز دوشنبه نیز سه تن دیگر به نام‌های حیدر تیموری، مجید یاراحمدی و سعید سلطانپور به جمع این دراویش پیوستند.

صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند.

ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شده و در پی این حادثه هجده تن از درویشان محبوس در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نیز که نسبت به حمله نیروهای گارد این زندان به درویشان متحصن در تیپ ۳ معترض بودند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

درویشان متحصن پیش‌تر با انتشار نامه‌ای در ۲۳ خرداد ۹۶ پس از آن که زنان درویش محبوس در زندان قرچک از سوی نیروهای گارد آن زندان مورد حمله قرار گرفته بودند دست به تحصن زده و خواستار آزادی آنان شده بودند، اما تحصن این دراویش بعد از سه ماه بی‌پاسخ‌ ماندن از سوی مسئولان قضایی و زندان، با حمله‌ خونین گارد زندان فشافویه مواجه شد.

این دروایش زندانی همگی بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید