خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۹ تن

افزایش تعداد دراویش گنابادی اعتصابی به ۹ تن

خبرگزاری هرانا – ۶ تن دیگر از دراویش گنابادی آسیب دیده در جریان حمله روز چهارشنبه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ از روز شنبه دست به غذا زده‌اند. روز جمعه نیز هرانا از اعتصاب غذای سه تن از درویش خبر داده بود. دراویش اعتصابی که تاکنون شمارشان به ۹ تن رسیده است با نگارش نامه‌ای سرگشاده از اعتصاب غذای خود خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، ۹ تن از درویشان گنابادی آسیب‌دیده در پی حمله نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به دراویش زندانی با انتشار نامه‌ای سرگشاده از اعتصاب غذای خود تا رفع حصر از دکتر نورعلی تابنده قطب دراویش گنابادی، آزادی زنان درویش زندانی و تجمیع درویشان زندانی در یک بند در زندان تهران بزرگ خبر داده‌اند.

روز گذشته هرانا در گزارشی از اعتصاب غذای سه تن از این دراویش گنابادی به نام‌های “علی بلبلی“، “صالح‌الدین مرادی” و “محمدرضا درویشی” خبر داده بود. امروز نیز وبسایت مجذوبان نور از اعتصاب غذای ۶ تن دیگر به نام‌های “عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، علی کریمی، جعفر احمدی، ابراهیم الله‌بخشی” خبر داد و اکنون شمار دراویش اعتصاب کننده در زندان تهران بزرگ به ۹ تن رسیده است.

این ۹ درویش در بخشی از نامه خود گفته‌اند: «مسئولان مملکتی نشان داده‌اند که سیاست کثیف تفرقه‌افکنی میان پیروان سلسله‌ی گنابادی را که در همه‌ی دنیا مظهر اتحاد و انسجام‌اند، حتی در زندان نیز دنبال می‌کنند».

متن کامل نامه‌ این ۹ درویش در ادامه می‌آید:

“گزند کسانش نیاید پسند

که ترسد که در ملکش آید گزند

و گر در سرشت وی این خوی نیست

در آن کشور آسودگی بوی نیست

شش ماه است دندان صبر بر جگر شرحه‌شرحه و پردرد خویش نهاده‌ایم به امید آن‌که معاندین درویشی بر سر عقل آمده و دست از آزار و ایذاء شهروندان این مملکت در درجه اول و در درجه دوم درویشان بردارند؛ اما در این مدت جز فزونی حماقت و انزال معرفت مسئولین در رفع مشکلات پیش‌آورده برای صوفیان صافی طریقت نعمت‌اللهی گنابادی چیزی ندیدیم.

مولای بزرگوار ما حضرت آقای دکتر نورعلی تابنده مجذوبعلیشاه را با هم‌دستی عده‌ای خودفروخته بیش از شش ماه است در حصر قرار داده و امکان ملاقات مستقیم و استماع منویات ایشان را از درویشان و علاقه‌مندان آن جناب سلب کرده‌اند. خواهران محترم ما را با سر و تن خونین از گلستان هفتم بدون محاکمه روانه زندان قرچک کردند و در فضای متعفن و غیربهداشتی زندان قرچک بدون دسترسی به خدمات درمانی مناسب نگهداری، و با توحش هرچه‌ تمام‌تر در ۲۳ خرداد گذشته مورد ضرب و شتم قرار دادند و سرانجام بدون برخورداری از حق وکیل و دادگاه عادلانه به سال‌ها سال زندان و محرومیت‌های اجتماعی محکوم کردند.

زمانی که به همراه برادران هم‌بندمان در اعتراض به حصر ناجوانمردانه‌ی مولایمان و آنچه بر سر خواهرانمان در قرچک می‌رفت متحصن بودیم به جای شنیدن صدای ما و پی‌گیری مطالباتمان، سر و بدنمان را آماج باتوم و شوکر و گاز اشک‌آور کرده و با همان پیکرهای مجروح از هم جدا کردند و نشان داده‌اند که سیاست کثیف تفرقه‌افکنی میان پیروان سلسله‌ی گنابادی را که در همه‌ی دنیا مظهر اتحاد و انسجام‌اند، حتی در زندان نیز دنبال می‌کنند.

اکنون که کسی صدای اعتراض ما را نمی‌شنود و روزبه‌روز ابعاد مختلف سرکوب درویشان گسترده‌تر می‌شود اعلام می‌کنیم تا رفع کامل حصر مولایمان حضرت آقای مجذوبعلیشاه و آزادی خواهران دربندمان در زندان قرچک و تجمیع برادرانمان در زندان فشافویه و بازگشت آنها از سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده و از جان خویش برای رساندن صدای اعتراضمان به گوش آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان مدد می‌جوییم.

امضاء: صالح‌الدین مرادی، محمدرضا درویشی، علی بلبلی، عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، علی کریمی، جعفر احمدی، ابراهیم الله‌بخشی“.

روز گذشته علیرضا روشن از مدیران وبسایت مجذوبان نور در گفتگو با هرانا عنوان کرد که سه تن از دراویش گنابادی زندانی به نام‌های علی بلبلی، صالح‌الدین مرادی و محمدرضا درویشی از دو روز پیش و از زمان انتقالشان به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

لازم به یادآوری است، صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ حمله‌ور شده و آنان را با شوکر و باتوم مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند.

ساعاتی پس از این حمله و با پایان ضرب و شتم، تمامی دراویش محبوس در تیپ ۳ به سلول‌های انفرادی زندان منتقل شده و در پی این حادثه هجده تن از درویشان محبوس در تیپ ۴ زندان تهران بزرگ نیز که نسبت به حمله نیروهای گارد این زندان به درویشان متحصن در تیپ ۳ معترض بودند، به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

این دروایش زندانی همگی بازداشت‌شدگان واقعه گلستان هفتم هستند.

گلستان هفتم به وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد، حضوری که با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

درحالی‌که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت‌شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید