خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۷ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز، جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه، نزدیک به ۶۰۰ کارگر خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی جلفا، هادی‌شهر، مرند و عجب‌شیر، ۲۰۰ کارگر قرادادی و پیمانی لاستیک خوزستان، حدود ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج، جمعی از کارگران شهرداری زابل و جمعی از سپرده‌گذاران در تعاونی مسکن شیده در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۴ شهریورماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به حقوق معوقه و لزوم ایجاد شوراهای کارگری با حضور در مقابل استانداری خوزستان در اهواز اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

کارگران با سر دادن شعارهایی نظیر “استاندار، فرماندار، بی‌عرضه و بی‌خیال”، “دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست”، “استاندار بی‌عرضه، استعفا استعفا”، “نه تهدید نه زندان، دیگه فایده نداره” و “وعده وعید نمی‌خوایم، حقوق و تولید می‌خوایم” اعتراض خود را نشان می‌دادند.

گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها پرداخت نشده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و مسئولان استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض از روز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، در اعتراض به ۴ماه حقوق معوقه و تامین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرما در محوطه‌ی کارگاه دست به تجمع زدند.

تداوم اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه

به گزارش هرانا، کارگران نیشکر هفت‌تپه روز یکشنبه ۴ شهریورماه برای نهمین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند.

احمد مشیریان، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره پیگیری مطالبات کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه که بارها با اعتصابات صنفی، اعتراض خود را نسبت به معوقات دستمزد و مشکلات بیمه ای خود اعلام کردند، مدعی شد: “در این زمینه، جلسات متعددی با مدیران این شرکت برگزار شد که آخرین نشست آن دو هفته پیش بود. در این زمینه راهکارهای لازم ارائه شد که در حال پیگیری است”.

گفتنی است، پرداخت حقوق معوقه، عدم تفکیک شرکت نیشکر هفت تپه، عدم تغییر کاربری، از مهمترین مطالبات کارگران این شرکت است.

دور جدید اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن از سر گرفته شد

به گزارش ایلنا، نزدیک به ۶۰۰ کارگر خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی جلفا، هادی‌شهر، مرند و عجب‌شیر با برپایی یک تجمع صنفی در محل کار خود، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت در پرداخت مطالبات مزدی اعلام کردند.

همزمان با شروع دور جدید فراخوان شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن برای اعتراض، از صبح دیروز (شنبه/ ۳ شهریور ماه) نزدیک به ۶۰۰ کارگر خطوط ابنیه فنی در نواحی ریلی جلفا، هادی‌شهر، مرند و عجب‌شیر با برپایی یک تجمع صنفی در محوطه محل کار خود، انتقاد خود را نسبت به عملکرد مدیریت در پرداخت مطالبات مزدی اعلام کردند.

کارگران معترض که دست‌کم سه ماه معوقات مزدی به همراه چندین سال سنوات از کارفرما طلبکارند، در ادامه یادآور شدند: “دور نخست اعتراضات صنفی کارگران خطوط فنی راه آهن از ۲۹ تیر ماه سال جاری تا ۱۷ مرداد ماه با پرداخت یک ماه از حقوق که مربوط به اردیبهشت ماه می‌شود، موقتا خاتمه پیدا کرد”.

کارگران خطوط ابنیه فنی با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستیم، در ادامه افزودند: “اگر دست‌کم سه ماه معوقات مزدی آنها به صورت کامل پرداخت شود، دلیلی برای تکرار این اعتراض صنفی وجود ندارد”.

به گفته آنان، انتظار داریم مسئولان و سایر ذینفعان برای خاتمه اعتصاب و اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی، سکوت اختیار نکرده و چاره‌اندیشی کنند.

نان شب ۲۰۰ کارگر گتوندی پشت سد گمرک مانده است

به گزارش ایلنا، ۲۰۰ کارگر قرادادی و پیمانی لاستیک خوزستان به علت تامین نشدن مواد اولیه با پایان قرارداد بیکار شدند. این کارگران در تجمع امروز خود خواهان بازگشت به کار خود شدند.

جمعی از کارگران شرکت لاستیک خوزستان در گتوند روز یکشنبه به تمدید نشدن قرارداد خود و کنار گذاشته شدن از کار، اعتراض کرده و بازگشت به کار خود را از مسئولان و مدیران این شرکت خواستار شدند.

سجاد اسماعیلی (بازرس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی) در گفتگو با ایلنا، از کاهش تولید شرکت لاستیک خوزستان خبر داد و گفت: “این شرکت در سال ۱۳۹۶ به عنوان صادرکننده برتر کشور در صادرات تیوپ خودرو شناخته شد اما در حال حاضر با کاهش تولید این شرکت ۲۰۰ کارگر قراردادی و پیمانی این شرکت با اتمام قرارداد یکماهه بیکار شده‌اند”.

 اسماعیلی دلیل کاهش تولید این کارخانه را ماندن مواد اولیه پشت سد گمرک بیان کرد و گفت: “مواد اولیه‌ی کارخانه تامین نشده است و کارفرما نمی‌تواند آن را ترخیص کند، به همین علت با توقف تولید مواجه شده است”.

وی در پایان افزود: “هیچ کارگری از این شرکت اخراج نشده بلکه پایان قرارداد آنها اعلام شده است که علت اصلی آن نیمه تعطیل بودن شرکت لاستیک خوستان یا تولید با ظرفیت پایین این شرکت و وارداتی بودن مواد اولیه ساخت تیوپ است”.

شرکت لاستیک خوزستان درگتوند، بزرگترین تولیدکننده انواع تیوپ در کشور بوده که از سال ۱۳۷۰ فعال است. این شرکت در بخش مرکزی شهرستان گتوند واقع شده و با اشتغال بیش از ۲۷۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم نقش مهمی در ایجاد اشتغال در منطقه دارد.

تجمع ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز/ معترضان سفره خالی انداختند

به گزارش ایلنا، از صبح امروز، حدود ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج با انداختن یک سفره خالی نمادین در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز، در اعتراض به عدم برآورده‌شدن معوقات مزدی و دیگر مطالباتشان، تجمعی برگزار کرده‌اند.

از ۸ صبح امروز حدود ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز تجمعی برگزار کرده‌اند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی استان البرز) در همین رابطه به ایلنا، گفت: “از صبح که تجمع آغاز شده، کسی از سازمان پیش تجمع‌کنندگان نیامده است. به‌رغم حضور کارمندان سازمان همیاری در ساختمان سازمان، در به روی تجمع‌کنندگان بسته‌ است”.

وی در رابطه با تجمع هفته گذشته کارکنان بیمارستان در مقابل سازمان همیاری، اظهار داشت: “دفعه قبل رییس سازمان همیاری وعده‌هایی به کارکنان بیمارستان مبنی بر تسویه مطالبات در اواسط این هفته داد. اما کارکنان بیمارستان مدت‌هاست که چنین وعده‌هایی را شنیده‌اند و عمل مثبتی در راستای اجرای آنها از مسئولان مربوطه شاهد نبوده‌اند. تجمع امروز نیز ناشی از ناامیدی در برآورده شدن چنین مطالباتی است”.

طاهری ادامه داد: مطالبات ما همچنان همان مطالبات دفعه پیش است: “تسویه معوقات مزدی بین ۵ الی ۱۰ ماه کارکنان بیمارستان، احیای بیمارستان و ثبات و قوام فعالیت آن که به نام امام خمینی مزین است، و حضور یک الی دو نماینده از طرف کارکنان بیمارستان جهت نظارت و مشارکت در تصمیم‌گیری، در هیئت امنایی که برای اداره امور بیمارستان قرار است، تشکیل شود”.

وی اشاره کرد: “امروز، تجمع‌کنندگان در اعتراض به این وضعیت نابسامان که معیشت‌شان را دچار آسیب کرده، سفره خالی در مقابل سازمان همیاری پهن کردند”.

وی سپس در توضیح مسائلی که این بیمارستان طی بیش از یک‌دهه اخیر پشت سر گذرانده، گفت: “در اساسنامه این بیمارستان آمده که ۳۵ درصد از درآمد آن باید صرف محرومان (استان البرز) شود. این بیمارستان در سال ۸۵ نیز قرار بود فروخته شود اما خانواده شهدای جنگ، با این عمل مخالفت کردند. اینگونه کشمکش‌ها از آن زمان تاکنون ادامه داشته است. متاسفانه عده‌ای سودجو هستند که در پی ایجاد ورشکستگی ساختگی برای این بیمارستان هستند”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی استان البرز در پایان، خاطرنشان کرد: “علاوه بر معوقات مزدی یادشده کارکنان، پزشکان این بیمارستان نیز دوسال است که دستمزدشان پرداخت نشده است”.

تجمع کارگران شهرداری مقابل فرمانداری زابل/ ۵ ماه است حقوق نگرفته ایم

به گزارش سفیر شرق، صبح امروز کارگران شهرداری زابل به دلیل تعویق دریافت ۵ ماه از دریافت حقوق خود در مقابل فرمانداری این شهرستان ‏تجمع کردند‎.‎

صبح امروز کارگران شهرداری زابل با تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان به عدم ‏پرداخت ۵ماه از حقوق خود اعتراض کرده و از مسئولین برای حل مشکلاتشان یاری خواستند.‏‎

مسئولین به فکر مشکلات کارگران باشند‎

در همین رابطه یکی از کارگران تجمع کننده در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، با گلایه از عدم رسیدگی مسئولین به مشکلات ‏کارگران شهرداری زابل، اظهار داشت: “بیش از ۵ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده و هیچ کس نیز اقدامی برای ما انجام نمی ‏دهد”.‏‎

وی افزود: “گناه ما چیست که حتی عید قربان توان خرید یک مرغ را برای خانواده هایمان نداشته و باید خجالت زده زن و ‏فرزندانمان باشیم”.‏‎

این شهروند سیستانی با اشاره به اینکه برخی مسئولین سر سفره های رنگین نشسته اند، بیان کرد: “ما کارگران سفره رنگین نمی ‏خواهیم اما انتظار داریم وقتی شب و روز در حال تلاش هستیم حداقل دستمزدمان را سر موقع پرداخت کنند”.‏‎

وی ادامه داد: “کارگرانی که آشغال های شهر را جمع آوری کرده و شهری زیبا برای شهروندان به وجود می آورند انتظار دارند ‏تا حداقل مشکلاتشان به چشم مسئولین آمده و برای حل گرفتاری های آنان نیز اقدام شود”.‏‎

وی با درخواست از فرماندار زابل و دیگر مسئولین دولتی برای رسیدگی به وضع موجود، گفت: “خواهش میکنیم به فکر خانواده ‏های ما باشید ما در بدترین شرایط زندگی کرده و حتی برخی از ما در خطر تجزیه خانواده هایمان قرار داریم”‎.

کارد به استخوان‌مان رسیده است‎

یکی دیگر از کارگران حاضر در جمع نیز در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا، با اشاره به اینکه دیگر به آخر خط رسیده ایم، اظهار ‏کرد: “مگر یک کارگر چقدر حقوق میگیرد که دیگر پس اندازی هم داشته باشد و بتواند بیش از ۵ماه بی حقوقی را تحمل کند”‎.

وی افزود: “اگر یک مسئول دولتی یک ماه حقوق نگیرد دیگر بر سر کار حاضر نمی شود اما ما هر روز و شب با بدترین شرایط ‏به کار مشغول بوده و هیچ گاه نیز اعتراض نکرده ایم”‎.

این شهروند سیستانی که خواست نامش فاش نشود خاطرنشان کرد: “تاکی باید چوب ندانم کاری برخی مسئولین نالایق را کارگران ‏مظلوم بخورند و پول ها را کسی دیگر برده و ما نیز با شکم گرسنه خجالت زده خانواده هایمان باشیم‎”.

وی با درخواست از مسئولین برای رسیدگی به مشکلات کارگران شهرداری زابل، تصریح کرد: “ما تاکنون هیچ اعتراضی نداشته ‏و امروز هم در این محل حاضر شدیم چون کارد به استخوان‌مان رسیده و دیگر نمی دانیم چگونه زندگی کنیم”‎.

لازم به ذکر است که چندی پیش ۱۱تن از کارکنان شهرداری زابل به اتهام فساد مالی دستگیر شدند که نام شهردار زابل نیز در ‏جمع بازداشت شدگان دیده می‌شود و در حال حاضر نیز ۱۷ تن دیگر برای توضیح به دستگاه قضا فراخوانده شده اند و به گفته ‏فرماندار زابل اتهاماتی چون اختلاس، جعل و سندسازی، تضییع اموال عمومی، تصرف غیرمجاز در وجوه دولتی برای افراد ‏دستگیر شده در این شبکه سازمان یافته فساد مالی و اداری در شهرداری زابل به قطعیت رسید که پس از اخذ کامل اعترافات و ‏بررسی بیشتر اسناد و مدارک، رقم دقیق آن اعلام می شود‎

سپرده‌گذاران شرکت شیده تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه، جمعی از سپرده‌گذاران در تعاونی مسکن شیده برای چندمین بار متوالی مقابل دفتر دادستان جمهوری اسلامی ایران تجمع کردند.

معترضان یک پارچه نوشته بزرگ به همراه داشتند که بر آن نوشته بود: «منصور باقرزاده مدیرعامل شرکت پروژه‌های هواپیمایی شیده کلاهبردار ۱۰۰ میلیاردی، ۱۵ سال است مالباختگان را سرگردان کرده، با ۳۰۰ میلیون وثیقه آزاد شده».

آنها در یک دست نوشته دیگر آخوندی وزیر راه و شهرسازی را مخاطب قرار داده بودند: «آقای آخوندی خوابی یا خودت را به خواب زده‌ای…».

سپرده‌گذاران شیده که به سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی تعلق دارد، پیش از این نیز خواستار تعیین تکلیف واحدهای مسکونی خود شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید