خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  علیزاده طباطبایی؛ حکم محمدعلی طاهری قطعی شده است

علیزاده طباطبایی؛ حکم محمدعلی طاهری قطعی شده است

خبرگزاری هرانا – محمود علیزاده طباطبایی وکیل محمدعلی طاهری از ابلاغ و قطعی شدن رای دیوان عالی کشور درباره پرونده محمدعلی طاهری خبر داد و گفت که همان ۵ سال حبس از تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی که صادر شده بود، تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، وکیل محمدعلی طاهری گفت که اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور می‌دهیم که رای نقض شود ولی امیدواریم که طاهری را طبق آن وعده‌ای که داده بودند در این هفته آزاد کنند چرا که ایشان بیش از نصف حبس خود را تحمل کرده و می‌تواند آزاد شود.

محمود علیزاده طباطبایی از ابلاغ و قطعی شدن رای دیوان عالی کشور درباره پرونده محمدعلی طاهری خبر داد و گفت: “همان ۵ سال حبس از تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی که صادر شده بود، تایید شده است”.

وی تاکید کرد: “الان نزدیک به دو سال و نیم آن حبس را گذرانده است و ما به اصل ماجرا اعتراض داشتیم و اعتراض ما این بود که دیوان عالی کشور گفته است که عمل او مشمول قانونی که سال ۹۲ تصویب شده است نمی‌شود و رای دادگاه اشتباه بوده و همان رای اشتباه تایید شده که ما درخواست اعاده دادرسی می‌دهیم”.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: “اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور می‌دهیم که رای نقض شود ولی امیدواریم آقای طاهری را طبق آن وعده‌ای که داده بودند در این هفته آزاد کنند؛ چراکه ایشان بیش از نصف حبس خود را تحمل کرده و می‌تواند آزاد شود. ما هم اعاده دادرسی می‌دهیم که حکم براعت بگیریم”.

وی با بیان اینکه قرار شده که اعاده دادرسی فردا صبح به دیوان عالی کشور تسلیم شود، گفت: “به این دلیل که رای غلط است و ایراد قانونی دارد، امیدواریم که در دیوان عالی کشور نقض شود. ولی در دیوان عالی کشور وقتی رای نقض شد به شعبه‌ هم عرض تجدیدنظر برای رسیدگی مجدد ارجاع می‌شود. این یک روند طولانی است اما اصرار آقای طاهری این بوده که ما اعاده دادرسی را ثبت کنیم و این کار انجام شود”.

طباطبایی خاطرنشان کرد: “پرونده طاهری فعلا مختومه شده و از نظر روال عادی رسیدگی حکم قطعی شده است و از اینجا به بعد اعاده دادرسی یک روش استثنایی است”.

لازم به اشاره است که محمدعلی طاهری چهارشنبه ۳ مردادماه ۱۳۹۷، به سالن ۷ اندرزگاه ۸ در زندان اوین منتقل شد.

این زندانی پیشتر در تاریخ ۱۱ تیرماه از بند دو الف زندان اوین به بند عمومی زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

محمد‌علی طاهری بنیانگذار «عرفان کیهانی» یا حلقه در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضالّه بودن کتب و آثار، به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد، دیگر اتهام طاهری بود که در مرتبه نخست، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، بنیانگذار عرفان حلقه را مفسد فی‌الارض شناخت و به اعدام محکوم کرد که این حکم در دیوان عالی کشور نقض شد.

سپس پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم‌عرض ارجاع شد که این شعبه نیز طاهری را به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور، بار دیگر حکم صادره را نقض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه هم‌عرض بررسی شود.

پرونده برای مرتبه سوم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد بررسی قرار گرفت که این بار دادگاه متهم را به پنج سال حبس محکوم کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید