خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  دو تن از فعالان ایرانشهری آزاد شدند

دو تن از فعالان ایرانشهری آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – مولوی ناصر ریگی و مرتضی الله وردی با قرار وثیقه و قرار کفالت آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز گذشته شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، دو تن از فعالان مدنی ایرانشهری به نام های “مولوی ناصر ریگی” و “مرتضی الله وردی” که در جریان حمایت از دختران ایرانشهر بازداشت شده بودند آزاد شدند.

“مولوی ناصر ریگی” با تودیع وثیقه و “مرتضی الله وردی” با ضمانت یک کارمند آزاد شدند.

این افراد در حاشیه پیگیری موضوع دختران ایرانشهر بازداشت شده بودند.

یک منبع مطلع در این باره گفت: “اطلاعات سپاه از آنها خواسته که بگویند با حبیب‌الله سربازی در ارتباط بوده تا علیه نظام فعالیت کنند، اما آنها نپذیرفتند ولی اطلاعات سپاه آزادی آنها را موقوف به پذیرش این درخواست نموده بود”.

این منبع افزود: “این افراد در تمام مدت بازداشت در تک سلولی بودند و به آنها گفته شده اگر قبول نکنند از آنها فیلم اعتراف گرفته و پخش می‌کنند”.

لازم به ذکر است که نامبردگان اواخر تیرماه سال جاری توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه در شهرستان ایرانشهر بازداشت شدند.

مولوی ناصر ریگی در فضای مجازی با حمایت از عبدالله بزرگزاده و مولوی طیب ملازهی و پیگیری پرونده دختران ایرانشهر امضا جمع آوری می‌کرد.

لازم به اشاره است که ابراهیم حمیدی درباره آخرین وضعیت پرونده تجاوز به دختران در در شهرستان ایرانشهر و اینکه آیا متهم جدیدی در این پرونده دستگیر شده است یا خیر اظهار کرد: “همه متهمان این پرونده و تمام کسانی که از آنها شکایت شده بود، تحت تعقیب قرار گرفتند و دستگیر شدند”.

گفتنی است که روز جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۷، یکی از علمای اهل تسنن ایرانشهر در خطبه‌های نماز عید فطر از تجاوز به ۴۱ دختر در این شهرستان خبر داد که در پی آن اخبار ضد و نقیض در این ارتباط در فضای مجازی منتشر شد.

در پی انتشار این خبر شماری از مردم ایرانشهر خواهان دستگیری عاملان این حادثه و صدور حکم اشد مجازات برای آنان شدند.

دادستان عمومی و انقلاب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان پیشتر خبر تجاوز به ۴۱ دختر و زن در شهرستان ایرانشهر را تکذیب کرد و گفت: “فقط ۳ نفر شاکی خصوصی برای این موضوع به دادسرا مراجعه کرده‌اند”.

علی موحدی‌راد گفته بود: نخستین متهم این پرونده بلافاصله بعد از اعلام شکایت یک شاکی (دو روز قبل از عید فطر) دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده بود.

دومین و سومین متهم این پرونده به ترتیب ۳۱ خرداد و ۱۴ تیر دستگیر و بازداشت شدند و فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان نیز سوم مرداد از دستگیری چهارمین متهم این پرونده در بجنورد خبر داد.

گفتنی است، عبدالله بزرگزاده در تاریخ ۲۷ خرداد ۹۷ در تجمع مدنی حمایت از دختران ایرانشهر بازداشت و همچنان در بازداشتگاه سپاه پاسداران محبوس است.

این تجمع در مقابل فرمانداری ایرانشهر پس از آن شکل گرفت که مولوی طیب ملازهی امام جمعه مسجد نور این شهر خبر از تجاوز به ۴۱ دختر توسط یک باند دارای زر و زور خبر داد.

سپاه پاسداران طی هفته‌های گذشته از بازداشت تعدادی از سرشاخه‌های رسانه‌های خارجی سخن گفته بود.

هویت این افراد “۱. عبدالله بزرگزاده، ۲. یاسر شهنوازی، ۳. پریسا شهنوازی، ۱۹ ساله با نام مستعار پروک، ۴. عبدالحکیم مزارزهی اهل خاش دانشجو کاردانی برق از دانشگاه فنی شهید باهنر زاهدان، ۵. محمد امین گرگیج، ۶. محمد ر…، ۷. مرتضی س…” احراز شده است.

شهرستان ایرانشهر یکی از شهرستانهای استان سیستان و بلوچستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید