خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دو تن از معترضان عرب در خوزستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

دو تن از معترضان عرب در خوزستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان عرب ساکن خوزستان که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند، با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سجاد سوارى، فرزند اذیاب، متاهل، ۳۲ ساله، از اهالی کوی علوی شهر اهواز که در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط قرارگاه ابوالفضل العباس سپاه بازداشت شده بود، امروز ‌سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ نیز شهروند بازداشت شده دیگری به نام مصطفی حلاف، فرزند عدنان، از اهالی شهر حمیدیه که در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید