خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  دو تن از معترضان عرب در خوزستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

دو تن از معترضان عرب در خوزستان با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از شهروندان عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند طی روز گذشته با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، خزعل شریفى، از اهالی از اهالی عین دو شهر اهواز که در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط قرارگاه ابوالفضل العباس سپاه بازداشت شده بود، دیروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

دیروز شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ شهروند بازداشت شده دیگری نیز به نام خیرالله حیدری، فرزند حمید، از اهالی کوی علوى شهر اهواز که در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید