خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران: صدور۱۵۰رای برای متهمان حادثه خیابان پاسداران

رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران: صدور۱۵۰رای برای متهمان حادثه خیابان پاسداران

خبرگزاری هرانا – موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از صدور ۱۵۰ رای برای متهمان پرونده حادثه خیابان پاسداران خبر داد. غضنفرآبادی در پاسخ به این سوال که برای متهمان چه احکامی صادر شده است، اظهار کرد که “برخی متهمان به سبب نوع عناوین اتهامی به حبس کوتاه و برخی به حبس طولانی مدت محکوم شده اند”. رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگری که موضوع اعتراض ۸ نفر از متهمان به عضویت در گروه داعش به حکم اعدام در چه مرحله ای قرار دارد، گفت که پرونده این متهمان به دیوان عالی کشور ارجاع شده است و ما منتظر اعلام نظر این مرجع قضایی هستیم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از صدا و سیما، موسی غضنفرآبادی افزود: “رسیدگی به پرونده متهمان حادثه خیابان پاسداران در برخی شعب دادگاه انقلاب ادامه دارد”.

وی گفت: “در این پرونده حدود ۱۵۰ رای صادر برای متهمان صادر شده است”.

غضنفرآبادی در پاسخ به این سوال که برای متهمان چه احکامی صادر شده است، افزود: “برخی متهمان به سبب نوع عناوین اتهامی به حبس کوتاه و برخی به حبس طولانی مدت محکوم شده اند”.

رئیس دادگاه های انقلاب تصریح کرد: “قرار است دادگاه برخی از متهمان حادثه خیابان پاسدران علنی برگزار شود که البته باید ببینیم قاضی پرونده در نهایت چه تصمیمی برای رسیدگی می گیرد”.

بنابر این گزارش روز ۳۰ بهمن سال گذشته شماری از دراویش گنابادی در خیابان گلستان هفتم پاسداران تجمع کردند که این تجمع به درگیری با پلیس و خشونت کشیده شد و بامداد یکم اسفند، دراویش گنابادی با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

به گفته پلیس در این درگیری یک راننده منتسب به معترضان با اتوبوسی که در آنجا پارک شده بود، به سمت مأموران پلیس حمله ور شد و سه نفر از ماموران نیروی انتظامی در این حادثه کشته شدند.

پس از بررسی فیلم ها و گزارش های حادثه برای “محمد ثلاث” راننده ای که اتوبوس را به حرکت درآورده بود ، کیفرخواست صادر و پرونده وی به شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد.

این متهم به اتهام قتل سه مامور نیروی انتظامی و اقدام برای اخلال در نظم عمومی پس از سه جلسه دادگاه علنی، به اعدام محکوم و حکم صادره به وی و وکیلش ابلاغ شد.

اما پرونده حادثه خیابان پاسداران ۳۵۰ متهم دارد که بخشی از پرونده برای رسیدگی به دادگاه انقلاب و دادگاه های کیفری استان تهران ارجاع شده است و رسیدگی ادامه دارد.

لازم به ذکر است که سه تن از دراویش گنابادی به نام‌های بهنود رستمی، حمید عشایری و احمد بَراکوهی به اتهام‌هایی امنیتی در دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱۶ سال زندان و هرکدام به دو سال تبعید محکوم شده‌اند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، بر اساس اعلام رئیس کل محاکم انقلاب تهران روند محاکمه دراویش گنابادی بازداشت شده در واقعه موسوم به “گلستان هفتم” در تهران آغاز شده است. در اولین مرحله از این دادرسی گفته می‌شود پس از تعیین دو شعبه ویژه برای رسیدگی به این حجم از پرونده‌ها، حداقل ۷۰ تن از بازداشت شدگان از جمله تعدادی از زنان زندانی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند.

هرانا پیشتر در گزارشی از آغاز محاکمه صدها تن از دراویش گنابادی در تهران خبر داده بود.

همچنین در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سه تن از دراویش به نام‌های “فرهاد نعیمی، علی رشنو و رضا باوی” که در ماجرای موسوم به گلستان هفتم بازداشت شده بودند، با آغاز روند محاکمه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اعزام شدند.

لازم به یادآوری است که محمد راجی یکی از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در حوادث گلستان هفتم، در اثر ضربات وارده حین بازجویی در بازداشتگاه پلیس کشته شده است. آقای راجی دارای ۵ فرزند است که در حال حاضر یکی از پسران ایشان به نام محمدعلی راجی که در حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بود نیز در زندان فشافویه در بازداشت به‌سر می‌برد.

پیش از این فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش ایران، اعلام کرده بود که حداقل ۵۰۰ درویش گنابادی بازداشت شده‌اند و وب سایت مجذوبان نور نیز نام بیش از ۳۰۰ درویش بازداشت شده را منتشر کرده بود، با این حال تعداد زیادی از آنان آزاد شده‌اند و علیرغم پیگیری‌های خانواده‌ها از سرنوشت عده‌ای از آنا نیز همچنان اطلاعی در دست نیست.

رسیدگی به پرونده ۸ متهم حادثه مجلس در دیوان عالی کشور

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری که موضوع اعتراض ۸ نفر از متهمان به عضویت در گروه داعش به حکم اعدام در چه مرحله ای قرار دارد ؟ گفت: “پرونده این متهمان به دیوان عالی کشور ارجاع شده است و ما منتظر اعلام نظر این مرجع قضایی هستیم”.

غضنفرآبادی درباره این که چه مدت زمانی صرف رسیدگی به اعتراض این متهمان می شود؟ تاکید کرد:​ “رسیدگی به این پرونده بستگی به شعب رسیدگی کننده دیوان عالی کشور دارد اما این که قرار باشد این پرونده خارج از نوبت رسیدگی شود یا فرایند رسیدگی عادی طی شود، که در نهایت باید منتظر باشیم ، پرونده رای دیوان درباره این متهمان صادر شود”.

رئیس دادگاه های انقلاب تهران افزود: “هنوز مشخص نیست رسیدگی به اعتراض متهمان در دیوان عالی کشور چه قدر طول می کشد”.

لازم به یادآوری است، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ حمله مسلحانه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی رخ داد و در این حادثه ۱۷ تن از مراجعین و  نیروهای حفاظت مجلس کشته شدند. گروه داعش رسما مسئولیت این عملیات را پذیرفت.

از روند بازداشت، بازجویی، شرایط نگهداری و دسترسی متهمان به حقوق اولیه اطلاعی در دست نیست.

همچنین در این حادثه پس از کشته شدند پنج نفر از عوامل حادثه، ۲۶ متهم دیگر دستگیر شدند و پرونده آنان برای رسیدگی به دادگاه انقلاب ارجاع شد.

دادگاه ۸ متهم اصلی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و ۸ متهم اصلی به اعدام محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید