خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  رئیس دادگاه انقلاب؛ اتهام پرونده جدید زاغری امنیتی است

رئیس دادگاه انقلاب؛ اتهام پرونده جدید زاغری امنیتی است

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگاه انقلاب تهران می‌گوید “اتهام نازنین زاغری در پرونده جدیدی که برای او تشکیل شده امنیتی است و قرار شده پس از معرفی وکیل از سوی خانم زاغری، جلسه دادگاه تشکیل شود”. وی در خصوص پرونده هشت متهم به عضویت در گروه داعش که چندی پیش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و سپس مقبره آیت الله خمینی حمله کرده بودند، نیز گفت: تمام متهمان این پرونده به احکام اعدام صادر شده توسط دادگاه اعتراض کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، موسی غضنفرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت پرونده جدید نازنین زاغری تبعه ایرانی – انگلیسی که پیشتر در پرونده دیگری به ۵ سال حبس محکوم شده اظهار کرد: “هنوز در این پرونده وقت رسیدگی تعیین نشده است”.

رئیس دادگاه‌های انقلاب اسلامی تهران اضافه کرد: “قرار شده زاغری وکیل معرفی کند و بعد از آن جلسه دادگاه برگزار شود”.

غضنفرآبادی اتهام زاغری در پرونده جدید را امنیتی عنوان کرد اما نگفت که این اتهام جاسوسی است یا اتهام دیگری.

نازنین زاغری تبعه ایرانی ــ انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی دستگیر و به کرمان منتقل شد.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری به‌عنوان “دستگیری یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، یاد کرد” و در این باره مدعی شد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است».

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم، با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب صادر شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

طی گزارشی که در روز سوم اسفند ماه سال گذشته منتشر شده بود، شعبه دادگاه انقلاب در زندان اوین به نازنین زاغری گفته است که ادامه حبس وی به دلیل مناقشه تهران و لندن برسر اختلاف حساب نرخ سود بدهی بریتانیا به ایران است. وزارت امور خارجه ایران از سوی تهران مسئول رسیدگی به این اختلاف حساب است.

همچنین مورخ ۲۴ فروردین‌ماه سال جاری  آقای حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا در یکی از برنامه‌های داخلی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی اظهار داشت: “وزارت امور خارجه ایران درخواست‌های مبنی بر امکان آزادی خانم زاغری به دلایل انسان دوستانه را با توجه به آنکه وی فرزند کوچکی هم دارد به قوه قضائیه منعکس نموده است و موضوع در حال بررسی است.”

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی که با بنیاد تامسون رویترز همکاری داشت، در جریان سفری که برای عیادت مادرش به ایران کرد، در پانزدهم فروردین سال ۹۵ در فرودگاه امام خمینی بازداشت و پس از آن در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام براندازی نرم، همکاری با مؤسسات معاند نظام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

قابل ذکر است که خانم زاغری تمامی اتهام‌ها را رد کرده بود.

اعتراض متهمان “حمله مسلحانه در تهران” به حکم اعدام

رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب اسلامی تهران درباره پرونده هشت متهم به عضویت در گروه داعش که چندی پیش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و سپس مقبره آیت الله خمینی حمله کرده بودند، نیز گفت: تمام متهمان این پرونده به حکم دادگاه اعتراض کرده‌اند.

غضنفرآبادی افزود: با اعتراض متهمان به حکم صادره، پرونده برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.

آقای غصنفرآبادی پیش‌تر در این خصوص گفته بوده که برای ۸ نفر از متهمان به اتهام بغی و معاونت در افساد فی الارض مستوجب اعدام، حکم اعدام صادر شده است

قاضی صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در نخستین جلسه دادگاه اعلام کرده بود که پرونده ۲۶ متهم دارد و کیفرخواست بقیه اعضای گروه در جلسات دیگر و با حضور متهمان و وکلای‌شان قرائت خواهد شد.

لازم به یادآوری است، ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ حمله مسلحانه در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی رخ داد و در این حادثه ۱۷ تن از مراجعین و  نیروهای حفاظت مجلس کشته شدند. گروه داعش رسما مسئولیت این عملیات را پذیرفت.

از روند بازداشت، بازجویی، شرایط نگهداری و دسترسی متهمان به حقوق اولیه اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید