خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اصناف  >  گزارشی از چهارمین روز اعتصاب سراسری کامیون داران ایران / ویدیو

گزارشی از چهارمین روز اعتصاب سراسری کامیون داران ایران / ویدیو

خبرگزاری هرانا – اعتصاب کامیون داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز شده، امروز جمعه ۴ خردادماه پس از گذشت چهار روز کماکان ادامه دارد، گفته می‌شود در شیراز مینی‌بوس‌داران نیز به این اعتصاب پیوسته‌اند. به دنبال تداوم اعتصاب این صنف، نماینده مردم شیروان از بررسی این موضوع در نشست کمیسیون اجتماعی در روز یکشنبه هفته آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز سه‌شنبه اول خردادماه کامیون‌داران بسیاری در شهرهای ایران در اعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی دست به اعتصاب زده و خواستار عملی شدن مطالبات صنفی خود شدند.

با وجود اینکه طی روزهای گذشته و امروز برخی از خبرگزاری‌های نزدیک به دولت اعلام کردند که این اعتصاب پایان یافته اما امروز جمعه ۴ خرداد نیز اخبار و تصاویری مبنی بر ادامه گسترده اعتصاب در بسیاری شهرها از جمله “بندر امام، نشتیفان، یزد، شهرکرد، آمل، ایمان‌شهر، ملکان، تایباد، وردنجان، نایین، بروجن، گچساران، اندیمشک، شیراز، گرگان، همدان، کرمانشاه، بندر امیرآباد، تالش، زرین‌شهر، ملایر، رضوانشهر، فریدون‌شهر، نجف‌آباد، رومشگان، کوهدشت، بروجرد، اسدآباد، قزوین، اسلام‌آباد غرب، کنگاور، خمینی‌شهر، کرمان، بندرعباس، ویسیان، ارومیه، ورزنه، شهرضا، عسگران، اهواز، هیدج، خرم‌دره و مبارکه” مخابره شده است. بر اساس برخی گزارشات مینی‌بوس داران نیز در شیراز به این اعتصاب پیوسته‌اند.

همچنین با توجه به تداوم حضور تانکرهای سوخت در این اعتصاب سراسری، گزارش شده که برخی از پمپ بنزین‌ها همچنان با کمبود سوخت مواجه هستند.

لازم به ذکر است بر اساس برخی گزارش‌ها امروز نیز در مواردی تانکرهای سوخت که در این اعتصاب مشارکت ندارند یا وابسته به نهادهای دولتی هستند با اسکورت نیروهای انتظامی و امنیتی درصدد تامین سوخت برخی از جایگاه‌ها دیده شدند.

داریوش امانی، معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که در روز گذشته در گفت و گویی با خبرگزاری ایلنا از افزایش ۱۵ درصدی کرایه کامیونداران از روز شنبه خبر داده بود، طی گفت‌وگویی تازه در روز جمعه اعلام کرد: “نزدیک به یک ماه گذشته دستور افزایش کرایه بها تا ٢٠ درصد به تمام استان‌‌‌ها ابلاغ شد و در برخی از استان‌‌ها به اجرا رسید و تنها در چند استان اجرا نشده بود که در این مناطق هم از فردا اعمال می‌‌‌شود”.

وی همچنین در رابطه با افزایش ۵۰ درصدی کرایه‌ها که یکی از درخواست‌های کامیون‌داران است گفت: “افزایش کرایه بها تا ۵٠ درصد به زیان رانندگان کامیون خواهد بود. رانندگان نگران افزایش قیمت‌‌های لاستیک و لوازم یدکی نباشند. تمام لوازم با ارز دولتی خریداری و توزیع می‌شود”.

اسماعیل صادقی نیارکی دادستان عمومی و انقلاب قزوین نیز در گفت و گو با خبرگزاری میزان اعلام کرد: “بخش دولتی باید مبلغ عوارض آزادراه قزوین-زنجان را کاهش دهد. ایستگاه‌های عوارضی این آزادراه و آزادراه قزوین-رشت مبلغ عوارضی خود را تا ۵۰ درصد افزایش داده‌اند؛ برابر اعلام سازمان تعزیرات حکومتی کشور هر گونه افزایش قیمت در هر حوزه‌ای غیرقانونی است.

همچنین به دنبال این اعتصاب عبدالرضا عزیزی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی گفت: “موضوع اعتصاب کامیون‌داران درباره پایین بودن کرایه حمل و نقل و همچنین افزایش حق کمیسیون شرکت‌های باربری در نشست کمیسیون اجتماعی در روز یکشنبه هفته آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد”.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی وضعیت اعتصاب کامیونداران در روز سوم و واکنش مسئولان نسبت به اعتصاب پرداخته و از کمبود سوخت در پمپ بنزین‌ها خبر داده بود.

گزارش ویدیویی ذیل ماحصل گردآوری حداقل ۲۴ قطعه ویدیویی از چهارمین روز اعتراضات توسط هرانا است.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید