خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اصناف  >  گزارشی از دومین روز اعتصاب سراسری کامیون داران ایران / ویدیو

گزارشی از دومین روز اعتصاب سراسری کامیون داران ایران / ویدیو

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز کامیون‌داران بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی دست به اعتصاب زده و خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. همچنین با توجه حضور تانکرهای سوخت در این اعتصاب، برخی از پمپ بنزین‌ها با کمبود سوخت مواجه شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز سه‌شنبه ۱ خرداد، کامیون داران بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به عملی نشدن برخی مطالبات صنفی خود دست به اعتصاب زدند که این اعتصاب‌ها کماکان ادامه دارد.

ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی از جمله مطالبات کامیون‌داران است.

این اعتصاب در بسیاری از شهرها از جمله مهریز، قلعه ناظر اصفهان، میامی شاهرود، فرخ‌شهر، شهرکرد، کوهدشت، آشخانه، نقده، بجنورد، گرمه ایوردرق ایلام، مشهد، یزد، سعادت شهر، ارومیه، تبریز، مرند، شوردق، نایین، تاکستان، تایباد، خمینی شهر، ، نی‌ریز، هرمزگان، خورزوق، تربت جام، سمنان، بیرجند، سفید دشت، بهبهان، زرین شهر، اراک، کوار، جاجرم، سیرجان، شهرضا، نیشابور، سبزوار، بجستان، مرندیز، شهربابک، خورسند، بندر امام، نوشهر، اردکان یزد، همدان و قزوین شکل گرفت.

تعدادی از رانندگان با نصب پلاکاردهای بزرگ در جلو کامیون خود نسبت به گران شدن عوارض و لوازم یدکی و پایین بودن کرایه بار اعتراض کرده‌اند.

با توجه به اینکه رانندگان تانکرهای سوخت نیز در این اعتصاب شرکت کردند، برخی از پمپ بنزین‌ها با مشکل کمبود سوخت مواجه شدند.

گفتنی است در شیراز و فیروزآباد مردم از ترس کمبود سوخت مورد نیازشان به جایگاه‌های تامین سوخت هجوم برده و صف‌های کیلومتری به وجود آمده است. در تهران نیز گزارشاتی مبنی بر کمبود گازوئیل منتشر شده است.

با وجود اینکه به دنبال این اعتصاب، در برخی شهرها کرایه‌ها تا ۲۰ درصد نیز افزایش یافته اما رانندگان همچنان حاضر به بارگیری تا زمان افزایش کرایه نیستند.

با توجه به اینکه شیوه اعلام بار و حمل و نقل همچنان رویکرد سنتی دارد، حضور دلالان در این زمینه افزایش و کرایه‌ها نیز کاهش یافته است.

بر اساس آمار دولتی بیش از ۸۰ درصد کامیون‌ها در مالکیت رانندگانشان است و این امر موجب شده تا نهادهای حکومتی نتوانند کنترل قاطعانه بر این ناوگان داشته باشند.

گزارش ویدیویی ذیل ماحاصل گردآوری حداقل ۲۰ قطعه ویدیویی از دومین روز اعتراضات توسط هرانا است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید