خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, 5th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۳۰ ساعت ۱۹:۳۸:۲۸

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  آزادی سه تن از معترضان عرب در خوزستان همزمان با بازداشت یک تن دیگر

آزادی سه تن از معترضان عرب در خوزستان همزمان با بازداشت یک تن دیگر

خبرگزاری هرانا – سه تن از شهروندان عرب ساکن شهر اهواز که در فروردین‌ماه سال جاری در اعتراض به سیاست نادیده گرفتن شهروندان عرب ایرانی توسط رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران بازداشت شده بودند طی روز گذشته و امروز با تودیع وثیقه به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد. هم‌زمان با آزادی این شهروندان، معترضی دیگر که از زمان اعتراضات تحت تعقیب نیروهای امنیتی بود نیز در روز یکشنبه بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عدنان بیانات سکینی، شهروند ۳۷ ساله، از اهالی کوی علوی شهر اهواز که در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ در جریان تجمعات شهروندان عرب در استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد.

در روز شنبه شهروندی دیگر به نام سلمان عبیات، شاعر اهل شهر حمیدیه که در اولین روزهای این اعتراضات بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

در روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه نیز یکی دیگر از معترضان بازداشت شده به نام توفیق فلاحیه از اهالی شهر سوسنگرد که در تاریخ ۲۱ فروردین توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود، با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا زمان پایان دادرسی آزاد شد.

همزمان با آزادی این شهروند در روز یکشنبه، منابع محلی به هرانا گزارش دادند مصطفی حلاف فرزند عدنان، شهروند ۲۰ ساله اهل شهر حمیدیه که از زمان اعتراضات تحت تعقیب بود، توسط اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد.

لازم به یادآوری است از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید.

در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات، بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

علیرغم وعده‌های مقامات، زمینه آزادی عمده این افراد فراهم نشده است کماکان تعدادی از نوجوانان در وضعیت نامعلومی در زندان به سر می‌برند و همینطور گزارشاتی از بدرفتاری و بعضاً شکنجه بازداشت شدگان دریافت شده است.

هرانا نیز طی گزارش‌هایی با نگاهی به اعتراض گسترده شهروندان عرب، اسامی بازداشت شدگان این اعتراضات را منتشر کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید