خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ ساعت ۱:۰۴:۵۱

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دست کم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دست کم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی، جمعی از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق، کسبه و بازاریان شهرستان بانه، جمعی از کارگران سهامدار معادن کرومیت اسفندقه و جمعی از خانواده بازداشت شدگان اهواز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اصناف نیوز، امروز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به برخوردهایی که با دانشجویان پس از حوادث دی ماه ۹۶ شده است، در صحن دانشگاه تجمع کردند و به این برخوردها واکنش نشان دادند.

دانشجویان تجمع کننده با شعارهایی مانند «نه به پولی‌سازی»، «دانشگاه علامه، بنگاه اقتصاده»، «جریمه‌ی زورکی، دانشگاه پولکی» به رویکرد دولت و دستگاه‌های اجرایی در «خصوصی‌سازی دانشگاه» اعتراض کردند.

آنها همچنین بیانیه‌ای در این تجمع قرائت کردند که بخشی از آن در ادامه آمده است:

عظمت یک ملت به سرمایه‌های انسانی آن است نه چیزی که با قدرت تبلیغات و ابزارهای دروغین نمایش داده می‌شود.

ابزارها و نهادهایی که خواسته یا ناخواسته آب در آسیاب کسانی ریخته یا می‌ریزند که هرگز نتوانستند عظمت ملت رشید ایران را تحمل کرده و تلاش آنان همواره بر این بوده است که ملتی به دور از آرمانگرایی و آزادیخواهی ایجاد کنند تا آنان را زینت المجالس خود قرار دهند.

در سند چشم انداز۲۰ ساله‌ی ایران (۱۴۰۴) مقرر شده است که ایران قدرت اول منطقه باشد اما رسیدن به این مهم در اوضاع کنونی جامعه و با ضعف ساختاری و کارکردی نهادهای اجتماعی و سیاسی و مسوولیت ناپذیری و شکنندگی مسوولین در قبال فشارها با این چشم انداز دور از دسترس و متوهمانه می‌نماید.

حوادث ماه‌های اخیر نمایانگر دروغین بودن فضاسازی رسانه‌ای و مبین تناقض‌های موجود در زیر پوست جامعه‌ی ایران است و حاکی از این واقعیت اجتماعی است که در نبود نهادهای مدنی و عدم مسوولیت پذیری مسوولان تنها راه انتقاد به وضع موجود اعتراضات خیابانی است.

در آن سو تنها پاسخی که داده شد این بود که این اعتراضات توسط بیگانگان و دشمنان طراحی و هدایت شده است و در ادامه برخوردهای قهری با معترضان و دانشجویان صورت گرفت که احکام سنگین و ناعادلانه در پی داشت در حالیکه دشمنان واقعی ملت ساکتین به وضع موجود هستند.

دشمن پنداشتن دانشجویان و تضعیف و تخریب آنان سیاست تازه‌ای نیست و این سیاست دستاوردی جز خیزش ققنوس‌وار دانشجویان از زیر خاکسترهای خفقان در پی نداشته است.

اثرگذاری دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی در گرو عمل کردن به ایده‌ها و اهداف اصلی است که این نهادها برپایه‌ی آنها شکل گرفته‌اند و اکنون دانشگاه‌هایی که قرار بود مولد امید و نشاط در جامعه باشند، مولد امید و سرمایه برای صاحبان سرمایه شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که از محیط امن به محیط امنیتی تبدیل شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که از نهاد آموزشی به نهاد تجاری تبدیل شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که بستر خودشکوفایی بودند تبدیل به بستری برای خودکامگی مسوولان شده‌اند!

دانشگاه‌هایی که حق بدیهی تحصیل رایگان را تبدیل به منبع کسب درآمد کرده‌اند!

دانشگاه‌هایی که آزادی را به بند کشیده‌اند و تا حد یک پادگان تقلیل داده‌اند!

و در نهایت دانشگاه‌های اصیل اما بی هویت دانشجوهایی خودسانسور، سیاست زده، تهی از آرمان و غیرمسوول را پرورش می‌دهند.

«ملتی که حق ناتوانان را از زورمندان، بی اضطراب و بهانه‌ای باز ستاند، رستگار نخواهد شد» (نهج البلاغه/نامه۵۳).

براین اساس دانشگاه با تمام فشارهای بیرونی و فضاسازی‌های موجود در جامعه همچنان تا آخرین نفس پشتیبان دانشجویان حکم خورده و مظلومش ایستادگی خواهد کرد.

اینک ما دانشجویان آرمان خواه و عدالت طلب دانشگاه علامه طباطبایی برخاسته از بطن دانشگاه، فارغ از هرگونه جریان و جناح سیاسی برای نشان دادن استقامت و ایستادگی مردم ایران در برابر ظلم، بی عدالتی و گواهی دادن به تاریخ در روز یکشنبه نهم اردیبهشت برای اثبات حقانیت خود و دادخواهی تجمع نموده‌ایم.

و بدانید که صدای دادخواهی دانشجویان خاموش نمی‌شود. و ما از مطالبات به حق خود دست نکشیده و تا احقاق کامل حقوق خود از هیچ تلاشی فروگذاز نخواهیم کرد.

این صدای جوانه‌های ماست…

وعده آنجا که باهم روز و شب را آشتی است؛ صبح چندان دور نیست…

کلاه‌زردها بازهم مقابل وزارت نیرو تجمع کردند/بخشنامه وزارت نیرو اجرایی نشد

به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از سراسر کشور به تهران آمدند و در اعتراض به اجرایی نشدن بخشنامه‌ی تغییر وضعیت، مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

صبح امروز (نهم اردیبهشت) اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از استان‌های مختلف به تهران آمدند و مقابل وزارت نیرو تجمع کردند.

در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شده، حدود سیصد نفر از اپراتورها شرکت دارند؛ تعدادی از آنها از استان‌های دور مانند سیستان و بلوچستان به پایتخت آمده‌اند.

یکی از این اپراتورها که عضو شورای هماهنگی اپراتورها نیز هست، در ارتباط با دلیل برگزاری تجمع می‌گوید: “در دوران وزارت قبل، بخشنامه‌ی تبدیل وضعیت ما از «قرارداد کار معین» به «کارگر دائم» صادر شد اما علیرغم گذشت ماه‌ها، هنوز این ابلاغیه اجرایی نشده‌است”.

او از اظهارات معاونت منابع انسانی وزارت نیرو نیز انتقاد کرد و گفت: “اینکه بخواهند سازمان امور استخدامی را مسئول تعیین تکلیف ما بدانند، درست نیست چراکه براساس ابلاغیه وزیر قبلی نیرو، سازمان توانیر مسئول تبدیل وضعیت کلاه‌زردهاست اما در انجام این تکلیف قصور کرده‌است”.

این چندمین بار است که اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق از استان‌های مختلف به تهران می‌آیند و با خواسته‌ی تبدیل وضعیت، مقابل نهادهای مرتبط تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند.

ادامه اعتصاب بازاریان در بانه

امروز یکشنبه و روزهای گذشته، کسبه و بازاریان شھرستان بانە در اعتراض به بالابردن تعرفە گمرکی و بستە شدن مرزھا اعتصاب کردند.

تجمع کارگران معدن ارزوئیه کرمان

به گزارش رادیو زمانه، امروز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، جمعی از کارگران سهامدار معادن کرومیت اسفندقه در شهر ارزوئیه استان کرمان در اعتراض به عدم شفافیت مالی صورت‌های مالی این شرکت در برابر ساختمان فرمانداری ارزوئیه تجمع کردند.

کارگران معترض مالک ۳۲ درصد سهام یکی از بزرگ‌ترین معادن کرومیت در ایران هستند. ۵۱ درصد سهام این شرکت در اختیار صندوق بازنشستگی فولاد و ۱۷ درصد نیز متعلق به شرکت صنعتی معدنی امیر است.

کارگران معترض می‌گویند: “دو سهامدار عمده در خصوص توزیع سود سهام به ۶۷۰ کارگر شاغل و بازنشسته معدن شفاف عمل نمی‌کنند”.

این کارگران اردیبهشت سال گذشته نیز با برگزاری دو تجمع، اعتراض خود را به وضعیت غیرشفاف گزارش‌های مالی و توزیع سود سهام نشان دادند.

آنها خواستار ممنوعیت خرید و فروش سهام و تغییرات هیئت مدیره بدون در نظر کارگران سهامدار هستند.

تجمع خانواده بازداشت شدگان اعتراضات اخیر خوزستان، مقابل دادگاه انقلاب اهواز

به گزارش رادیو زمانه، امروز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی از تجمع گروهی از خانواده بازداشت شدگان اعتراض‌های یک ماه گذشته در خوزستان منتشر شد.

از روز ۸ فروردین ماه سال جاری شهروندان عرب در اعتراض به “نادیده گرفته شدن” در رسانه‌های دولتی به عنوان قسمتی از سیاست‌های “تبعیض آمیز و حذفی” حکومت ایران دست به اعتراض زدند که این اعتراضات بیش از یک هفته به طول انجامید. در پی این اعتراضات که بیشتر در شهرهای مختلف استان خوزستان به خصوص نواحی جنوبی آن گسترش یافت، نیروهای امنیتی و انتظامی جهت پایان دادن به تجمعات بسیاری از شهروندان عرب که تعدادشان صدها تن تخمین زده می‌شود را بازداشت کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید