خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ ساعت ۱۸:۲۸:۵۶

    خانه  > اعدام  >  تائید حکم اعدام ۲ زندانی در ملا عام / صدور حکم اعدام و شلاق برای یک متهم دیگر

تائید حکم اعدام ۲ زندانی در ملا عام / صدور حکم اعدام و شلاق برای یک متهم دیگر

خبرگزاری هرانا – رئیس کل دادگستری استان گلستان از تائید شدن رای پرونده اعضای باند قتل‌های سریالی گلستان در دیوان عالی کشور خبر داد و گفت “دادگاه انقلاب گرگان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده‌ ۸ هزار صفحه‌ای را به اعدام در ملا عام و متهم ردیف سوم را به نفی بلد (تبعید) محکوم کرده بود که در دیوان عالی کشور هم تائید شد”. همچنین بنابر خبری دیگر شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران یک مرد را به اتهام قتل به اعدام، ۹۹ ضربه شلاق و پرداخت دیه به جرم جنایت بر میت محکوم کرد. همچنین متهم زن این پرونده نیز به جرم معاونت در قتل به ۱۵ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق به جرم رابطه نامشروع محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از تسنیم، رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت که رای پرونده اعضای باند قتل‌های سریالی گلستان در دیوان عالی کشور تائید شد.

هادی هاشمیان اظهار داشت: “دادگاه انقلاب گرگان متهمان ردیف اول و دوم این پرونده‌ ۸ هزار صفحه‌ای را به اعدام در ملاءعام و متهم ردیف سوم را به نفی بلد (تبعید) محکوم کرده بود که در دیوان عالی کشور هم تائید شد”.

وی افزود: “این حکم پس از طی مراحل قانونی، اجرا خواهد شد. این باند سه نفره، ۸۰ فقره سرقت مسلحانه و ۱۳ قتل را در فاصله سال‌های ۷۹ تا ۹۴ در استان‌های گلستان و مازندران مرتکب شدند. رسیدگی به این پرونده پس از اعلام نظر دیوان عالی کشور به اتهام افساد فی‌الارض و محاربه از بهمن ۹۵ در دادگاه انقلاب گرگان آغاز شده بود”.

رئیس‌کل دادگستری گلستان گفت: “اعضای باند معروف به “قتل‌های سریالی‌”، بهار ۹۴ به دنبال تشکیل پرونده قتل راننده سواری در دادسرای عمومی و انقلاب گرگان، شناسایی و دستگیر شدند”.

به گفته هاشمیان، بررسی اسلحه توسط کارآگاهان جنایی پلیس آگاهی استان نشان داد با این اسلحه، در سال‌های گذشته نیز چندین سرقت مسلحانه و قتل در استان‌های گلستان و مازندران انجام شده ‌و به این ترتیب یکی از سارقان که از مجرمان سابقه‌دار بود، شناسایی و دستگیر شد.

وی ادامه داد: “بررسی‌ها نشان داد، این فرد از چند سال پیش همراه پسرش و فرد دیگری اقدام به سرقت‌های مسلحانه می‌کرد که در یک عملیات ضربتی، آن‌ها نیز دستگیر شدند. اعضای این باند، دام، انواع ماشین‌آلات کشاورزی، موتور آب، موتورسیکلت و خودروهای سواری را سرقت می‌کردند و در صورت مقاومت مالباختگان، آنان را نیز با اسلحه به قتل می‌رساندند”.

صدور حکم اعدام، شلاق و زندان برای دو متهم

به گزارش رکنا، مرد جوان که دوستش را قربانی جنایت عشقی کرده و انگیزه های مختلفی را برای این جنایت مطرح کرده بود پای میز محاکمه ایستاد و به اعدام، دیه و شلاق محکوم شد.

همسر قربانی نیز به جرم معاونت در قتل در برابر حکم ۱۵سال زندان و شلاق قرار گرفت.

بیست و دوم مرداد مردی به پلیس آگاهی رفت و از ناپدید شدن پسر ۳۶ساله‌اش به نام حسن خبر داد. این مرد گفت: “عروسم می گوید دیروز حسن به محل کارش رفته و دیگر باز نگشته است”.

تلاش برای افشای راز ناپدید شدن حسن آغاز شده بود که پلیس به تحقیق از دوستان و آشنایان این مرد پرداخت. یکی از دوستان حسن به نام بهمن گفت: “دوست مشترک من و حسن به نام اکبر دیروز با من تماس گرفت و ادعا کرد حسن و دو مرد غریبه میهمان خانه او بودند. بهمن می گفت برای خرید وسایل صبحانه از خانه بیرون رفته و وقتی بازگشته است با جنازه حسن روبه رو شده و از ترس جنازه را به جاده ساوه منتقل کرده است”.

به دنبال اظهارات این مرد جنازه سوخته حسن در جاده ساوه پیدا شد و پلیس اکبر را بازداشت کرد. این مرد که مدعی بود حسن از سوی دو مرد ناشناس کشته شده است در بخش دیگری از تحقیقات سناریوی جدیدی را مطرح کرد و گفت: “از حسن پول طلب داشتم اما او پولم را نمی داد. به همین خاطر او را به خانه ام دعوت کردم و با هم درگیر شدیم. من او را هل دادم که سرش به در برخورد کرد. وقتی بی حال روی زمین افتاده بود او را با پیچیدن روسری دور گردنش خفه کردم”.

در حالی که اکبر حرف های ضد و نقیضی را مطرح کرده بود تحقیق از همسر سابق اکبر مسیر تحقیقات را وارد مرحله تازه‌ای کرد.

این زن جوان گفت: “شوهر سابقم با همسر اکبر به نام اکرم در ارتباط بود. به همین خاطر هم من از شوهرم جدا شدم. گمان می کنم شوهر سابقم به خاطر رابطه پنهانی با اکرم همسر او را کشته است. با افشای این ماجرا اکبر بار دیگر ادعای جدیدی را مطرح کرد و گفت: چون حسن مدام همسرش را کتک می‌زد دلم برای زن جوان سوخت و شوهرش را کشتم. این مرد اما در تحقیقات بعدی پرده از رابطه پنهانی با همسر قربانی برداشت”.

اکبر گفت: من و حسن دوست صمیمی بودیم و به خانه هم رفت و آمد داشتیم. من به اکرم علاقه مند شده بودم و بعد از جدایی همسرم او بعضی وقت‌ها به دیدنم می آمد. اما اکبر به این ماجرا پی برده بود. آخرین بار وقتی اکرم به خانه‌ام آمد حسن متوجه ماجرا شد. حسن هم به خانه‌ام آمد و دنبال اکرم گشت. وقتی اکبر همسرش را که در کمد لباس های یکی از اتاق‌ها پنهان شده بود پیدا کرد به شدت او را کتک زد. من هم به هواخواهی از اکرم وارد دعوا شدم و دستانم را دور گردن اکبر حلقه زدم تا او بی هوش شد. همان موقع او را با پیچیدن روسری دور گردنش خفه کردم. سپس با کمک اکرم جنازه را در صندوق عقب ماشین گذاشتیم و من به تنهایی او را در جاده ساوه به آتش کشیدم.

به دنبال اعتراف های این مرد اکرم نیز بازداشت شد و به رابطه پنهانی با اکبر اعتراف کرد. وی گفت: “بعد از قتل شوهرم ترسیده بودم و می خواستم ماجرا را به پلیس اطلاع دهم اما اکبر مرا تهدید به مرگ کرد. من در حمل جنازه به او کمک کردم و او خودش به تنهایی جسد را به آتش کشید”.

این زن و مرد در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی وبا حضور دو قاضی مستشار پای میز محاکمه ایستادند.

هیات قضایی اکبر را به اعدام، ۹۹ضربه شلاق و پرداخت دیه به جرم جنایت بر میت محکوم کرد.

اکرم نیز به جرم معاونت در قتل به ۱۵سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق به جرم رابطه نامشروع محکوم شد.

میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیرانسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید