خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  گزارشی از چهار روز اعتراض شهروندان عرب در خوزستان / ویدئو

گزارشی از چهار روز اعتراض شهروندان عرب در خوزستان / ویدئو

خبرگزاری هرانا – در ادامه تجمعات اعتراضی شهروندان عرب استان خوزستان نسبت به آنچه رفتارهای نژادپرستانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انکار هویت خود می‌خوانند، روز گذشته نیز شهروندان در مناطق مختلف این استان تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مناطق عرب نشین استان خوزستان به خصوص شهر اهواز به دلیل آنچه که رفتارهای نژادپرستانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انکار هویت خود می‌خوانند برای چهارمین روز متوالی شاهد تجمعاتی اعتراضی بود.

اعتراضات مردمی در شهرهای آبادان، ماهشهر، حمیدیه، شیبان و اهواز تا نیمه‌شب گذشته ادامه داشت. منابع محلی به گزارشگر هرانا گفتند احتمال تداوم اعتراضات در روزهای آینده نیز می‌رود.

معترضان شب گذشته با سر دادن شعارهایی مانند “ما ذلت را نمى‌پذیریم”، “جانم فداى اهواز”، “اهواز عشق من است”، “ما اینجا هستیم اینجا سرزمین آبا و اجدادی ما است”، “من عرب هستم” و “اهواز را نمی‌دهیم” به سیاست‌های صدا و سیما واکنش نشان دادند.

این اعتراضات که ابتدا به شکل مسالمت‌آمیز روز چهارشنبه برگزار شده بود طی روزهای پنجشنبه و جمعه در بازار مرکزی و محله کوت‌عبدالله شهر اهواز نیز ادامه یافت، این تجمعات با حضور نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تجمع کنندگان و متوسل شدن به پرتاب گاز اشک‌آور و بازداشت شهروندان به خشونت کشیده شد.

گزارش شده است دامنه اعتراضات در شب گذشته به شهرهای دیگرى از جمله حمیدیه، شیبان، آبادان، ماهشهر و برخی روستاها نیز گسترش پیدا کرده و تا نیمه‌شب ادامه داشته است.

همچنین هرانا گزارش‌هایی مبنی بر قطعی اینترنت در شب گذشته در برخی از مناطق حومه‌ی اهواز را دریافت کرده ولی مستقلا قادر به تایید یا رد این خبر نیست.

از زمان آغاز اعتراضات تعداد پرشماری از شهروندان بازداشت شده‌اند که هویت برخی از آنان “عدنان خسرجى، منصور تمیمى، خالد مهاوى، محمود بیت سیاح، سعد نواصرى، محمد حزبیان، محمد جلیل کنون، اسد نواصرى، خدیجه نیسى، عایشه نیسى، وسام سوارى، سلمان عبیات، سام سوارى، منصور تمیمى، محمود مهاوی” احراز شده است.

در همین حال سردار اشتری فرمانده ناجا، درباره این اعتراضات گفته است “موضوعاتی که در برخی از شهرهای استان خوزستان اتفاق افتاده با مدیریت صحنه توسط پلیس کنترل می‌شود و تا این لحظه نیز هیچ گزارشی از تلفات در این شهرها نداشته‌ایم”.

خبرگزاری فارس در گزارش خود نوشته است که تهیه‌کننده برنامه ببین و بساز نیز در گفت‌وگویی ضمن عذرخواهی از مردم خوزستان گفته “این نقشه در طول دوره پخش برنامه ببین و بساز تکمیل می‌شود و عروسک ملبس به لباس عربی از روز نهم فروردین به بعد به این نقشه اضافه می‌شود”.

معترضان که اعتراض خود را از روز چهارشنبه با تجمع در برابر مرکز صدا و سیمای خوزستان در اهواز آغاز کردند، به پخش برنامه‌ای از یکی از شبکه‌های صدا و سیمای ایران اعتراض دارند که در آن عروسک‌هایی با لباس محلی شهروندان مناطق مختلف ایران بر روی نقشه این کشور نصب می‌شود.

تصاویر منتشر شده از این برنامه در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که عروسک نصب شده بر روی منطقه خوزستان، لباس عربی به تن ندارد و معترضان می‌گویند با توجه به جمعیت بالای عرب‌های خوزستان، این عروسک باید لباس محلی عرب‌های خوزستان را به تن می‌داشت.

فعالان عرب معتقدند این اقدام رسانه‌ای، نژادپرستانه و توهین به عرب‌های خوزستان و نادیده گرفتن هویت آنان به شمار می‌رود. این اعتراضات به حدی پیش رفت که نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز به رئیس صدا و سیما نامه‌ای نوشته و خواهان عذرخواهی رسمی شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید