خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ساعت ۲۰:۰۹:۱۱

    خانه  > سایر گروهها  >  در پی جنجال های اخیر؛ اتحادیه جهانی کشتی جام جهانی فرنگی در اهواز را لغو کرد

در پی جنجال های اخیر؛ اتحادیه جهانی کشتی جام جهانی فرنگی در اهواز را لغو کرد

خبرگزاری هرانا – اتحادیه جهانی کشتی اعلام کرد که با توجه به مسائل پیش آمده و شرایط فعلی فدراسیون کشتی ایران، امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی فروردین ۹۷ در اهواز فراهم نیست. رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران ۹ اسفند ماه سال جاری پس از انتقاد شدید به سیاست جمهوری اسلامی در زمان رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، از مقام خود استعفا کرد؛ وی پس از این استعفا به صراحت این پرسش را مطرح کرده بود که “اگر سیاست کشور بر عدم به رسمیت شناختن ورزشکاران اسرائیل و عدم رویارویی با ورزشکاران تیم‌های منتخب اسرائیل است، پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟”.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از ایسنا، فدراسیون کشتی ایران امروز سه‌شنبه ۲۲ اسفند ۹۶ اعلام کرد، در نامه اتحادیه جهانی کشتی به فدراسیون کشتی ایران اعلام شده است که با توجه به مسائل پیش آمده و شرایط فعلی فدراسیون کشتی ایران، نظر اتحادیه جهانی این است که امکان برگزاری جام جهانی کشتی فرنگی در روزهای۲۳ و ۲۴ فروردین ماه سال ۹۷ در اهواز فراهم نیست، اتحادیه جهانی این موضوع را به فدراسیون های ملی دیگر کشورهای شرکت کننده در جام جهانی نیز اعلام کرده است.

به این ترتیب با توجه به بر هم خوردن مسابقات جام جهانی، فدراسیون کشتی به زودی زمان برگزاری مرحله اول و دوم مسابقات انتخابی تیم‌های ملی برای شرکت در بازی‌های آسیایی جاکارتا و رقابت‌های جهانی مجارستان را اعلام می کند.

اتحادیه جهانی کشتی سایر کشورهای شرکت کننده در جام جهانی کشتی فرنگی را از تصمیم خود مطلع کرده است، این تصمیم پس از استعفای جمعی از مدیران فدراسیون کشتی ایران در اعتراض به سیاست ایران برای پرهیز از رویارویی با ورزشکاران کشور اسرائیل گرفته شده است.

در همین حال شاهرخ شهنازی دبیرکل کمیته ملی نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است “موضوع پس گرفته شدن میزبانی کشتی فرنگی از ایران صحت ندارد و تا این لحظه پیغام رسمی دریافت نکرده‌ایم؛ هر زمان نامه رسمی به دستمان برسد اظهار نظر خواهیم کرد.

رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران ۹ اسفند ماه سال جاری پس از انتقاد شدید به سیاست جمهوری اسلامی در زمان رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، از مقام خود استعفا کرد؛ وی پس از این استعفا به صراحت این پرسش را مطرح کرده بود که “اگر سیاست کشور بر عدم به رسمیت شناختن ورزشکاران اسرائیل و عدم رویارویی با ورزشکاران تیم‌های منتخب اسرائیل است، پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟”.

اعضای شورای فنی کشتی آزاد ایران نیز پس از رسول خادم استعفا کردند.

موج اعتراض‌ها به سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی پس از باخت تعمدی علیرضا کریمی کشتی‌گیر وزن ۸۶ کیلوی ایران در رقابت‌های قهرمانی جوانان جهان در لهستان آغاز شده است، کریمی برابر حریفی از روسیه در حالیکه فاصله چندانی تا برد نداشت به درخواست مربی خود (علیرضا بباز، علیرضا باید ببازی)، کشتی را واگذار کرد تا در دور بعدی با یک کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود.

باخت تعمدی کریمی بازتاب‌های زیادی در رسانه‌ها و محافل ورزشی بین‌المللی داشت و رسیدگی به آن به کمیته حقوقی و انضباطی اتحادیه جهانی کشتی واگذار شد.

علی‌رغم فشارهای بین‌المللی و اعتراض گسترده ورزشکاران ایرانی، صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی را جزئی لاینفک و تغییرناپذیر از سیاست جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده است.

لازم به یادآوری است، رئیس فدراسیون کشتی پس از واکنش اتحادیه جهانی به پرونده علیرضا کریمی، ورزشکاری که برای قرار نگرفتن مقابل حریف اسرائیلی برای دومین بار توسط مربیان مجبور به باخت شد در آستانه احضار به مقر این اتحادیه و ارائه توضیحات قرار گرفت، هر چند بر اساس قوانین بین‌المللی فعالیت‌های ورزشی باید به دور از دنیای سیاسی برگزار شود با این حال مسئولان ایرانی به دلیل وارد کردن مسایل سیاسی در ورزش بارها موجب ناکامی ورزشکاران ایران و خسارت به ورزش کشور شده‌اند. یکی از برجسته‌ترین موارد آن محروم کردن مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی فوتبال به دلیل حضور در مسابقه باشگاهی تیم خود با یک تیم اسرائیلی بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید