خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ ساعت ۱۰:۰۰:۳۴

    خانه  > زنان  >  با موافقت اتحادیه جهانی و با حجاب اسلامی؛ راه‌اندازی رقابت‌های کشتی کلاسیک زنان در ایران

با موافقت اتحادیه جهانی و با حجاب اسلامی؛ راه‌اندازی رقابت‌های کشتی کلاسیک زنان در ایران

خبرگزاری هرانا – فدراسیون کشتی ایران مدعی شد که مجوز برگزاری مسابقات بین‌المللی کشتی‌ کلاسیک زنان را از اتحادیه جهانی گرفته است. قرار است مسابقات کشتی کلاسیک با لباس متفاوت و حجاب اسلامی در ایران برگزار شود.

به گزارش هرانا به نقل از بی بی سی، بر اساس اطلاعیه این فدراسیون٬ قرار است مسابقات کشتی کلاسیک با لباس متفاوت و حجاب اسلامی در ایران برگزار شود.

کشتی کلاسیک نامی است که فدراسیون کشتی ایران برای کشتی زنان انتخاب کرده است. قوانین و فنون آن مانند کشتی آزاد است اما زنان کشتی‌گیر می‌توانند به جای دوبنده از لباس پوشیده استفاده کنند که بدنشان در آن معلوم نیست.

دوبنده پوشش مجاز و قانونی کشتی‌گیران در مسابقه‌های کشتی آزاد و کشتی فرنگی است، اما زنان ورزشکار ایرانی در مسابقات عمومی نمی‌توانند با این لباس شرکت کنند.

بر اساس مجوز اولیه اتحادیه جهانی کشتی٬ ایران می‌تواند در قدم اول٬ مسابقات را با حضور سه تیم داخلی و خارجی برگزار کند.

الهام پرنیان٬ داور کشتی در کانادا٬ به بی‌بی‌سی می‌گوید در کشتی جهانی رشته‌ای به نام کشتی کلاسیک وجود ندارد، اما ایران چنین نامی را پیشنهاد کرده تا بتواند برای زنان کشتی‌گیر آزاد٬ مجوز مسابقه با لباس پوشیده را بگیرد.

او می‌گوید: “فدراسیون کشتی از دو سال پیش به اسم کشتی با کمربند و لباس شبیه جودو٬ زنان را وارد کشتی کرد. مهم نیست اسم آن چه باشد آزاد یا فرنگی٬ مهم آن است که قدم اول برداشته شده تا زنان امکان آن را داشته باشند که تکنیک‌های کشتی را یاد بگیرند.”

در ایران زنان به طور رسمی و عمومی حق تمرین کشتی آزاد یا شرکت در مسابقات بین‌المللی کشتی را نداشته‌اند چون مسئولان جمهوری اسلامی به آنان اجازه پوشیدن لباس قانونی کشتی را نمی‌دهند.

زنان در ایران حتی به صورت رسمی حق تماشای مسابقات مردان را ندارند. هرچند این قانون بارها شکسته شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید