خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ساعت ۱۶:۲۰:۱۱

    خانه  > سایر گروهها  >  تصادفات رانندگی سالانه موجب معلولیت ۴۰۰ نفر می‌شود

تصادفات رانندگی سالانه موجب معلولیت ۴۰۰ نفر می‌شود

خبرگزاری هرانا – عضو هیئت بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت می گوید که سالانه ۴۰۰ نفر بر اثر حوادث رانندگی در کشور معلول می‌شوند. در این حوادث مردان دو برابر بیش از زنان فوت می‌کنند که اکثرا زیر ۲۵ سال هستند. رعایت نکردن نکات ایمنی، نبود خودروی استاندارد و جاده‌های نامناسب از جمله دلایل بروز این حوادث است.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از شرق، سالانه حدود ۴٠٠ نفر بر اثر حوادث رانندگی معلول می‌شوند این را عضو هیئت بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت می‌گوید. ایران به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده‌ای در جهان را دارد که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به جاده‌های ناایمن، وسایل‌ نقلیه با پایین‌ترین حد استاندارد و رانندگان ناشی اشاره کرد. با وجود ادعای خودروسازان مبنی‌بر اینکه ایمنی در بسیاری از خودروها افزایش پیدا کرده است، هنوز تلفات ناشی از تصادفات رانندگی از عوامل مهم مرگ‌و‌میر در کشور تلقی می‌شود به‌طوری‌که روز گذشته وزیر بهداشت از مسئولان صنعت کشور خواست با کنار‌گذاشتن تعارف، فکری به حال ایمنی خودروها کرده و خودرویی با ایمنی بیشتر بسازند و گفت‌: “بیش از ۳۰ سال است که چشم‌به‌راه خودروی استاندارد هستیم، اما کیفیت خودروها بهتر که نشده، بدون ‌تعارف در مواقعی بدتر هم شده است. جاده‌هایمان نیز بهتر شده‌اند اما با استانداردها همچنان فاصله دارند”. شنبه گذشته نیز ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت از مصدومیت سالانه‌ ۳۳۳ هزار ایرانی بر اثر حوادث رانندگی خبر داد. هرچند دلایل وقوع این حوادث هنوز به طور علمی و تخصصی واکاوی نشده با این حال سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای ادعا می‌کند بررسی دقیق حوادث رانندگی در راه‌های کشور و تجزیه‌ و ‌تحلیل آن نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد تصادفات و تلفات جاده‌ای دارای منشأ خطاهای انسانی است.

خسارات اقتصادی ناشی از تصادفات رانندگی روزی ۳۲  میلیارد تومان

طبق آمارها روزانه ۳۲ میلیارد تومان ضرر اقتصادی ناشی از تصادفات را متحمل می‌شویم. مرکز پژوهش‌های مجلس در آخرین گزارش خود از تصادف‌های جاده‌ای برآورد کرده است هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی حدود هشت درصد تولید ناخالص داخلی است. این هزینه در سال ۱۳۹۰ حدود ۵۱هزارو ۹۱۰ میلیارد تومان است. البته هزینه درمانی سالانه ۱۱ هزار میلیارد ریالی افرادی که بر اثر تصادف مصدوم شده‌اند و هزینه ۱۸۰ میلیون تومانی هر فرد کشته‌شده در تصادفات و هزینه ۲۸۰ میلیون تومانی هر معلول بر اثر تصادف‌های جاده‌ای را هم باید در این آمارها محاسبه کرد.

مردان بیش از زنان در خطر حوادث ترافیکی

در حوادث ترافیکی مردان بیش از زنان در خطر هستند. غلامرضا معصومی، عضو هیئت بورد سلامت در حوادث و بلایای وزارت بهداشت با بیان اینکه مردان دو برابر بیش از زنان به‌علت حوادث فوت می‌کنند، می‌گوید: «از سنین کودکی مردان بیش از زنان در معرض خطر حوادث ترافیکی هستند. حدود ٧٣ درصد موارد مرگ‌و‌میر حوادث ترافیکی در مردان رخ می‌دهد. در میان رانندگان جوان، مردان جوان زیر ٢۵ سال تقریبا سه برابر بیش از زنان همین گروه سنی در معرض خطر فوت به‌دنبال رخداد تصادف رانندگی هستند».این متخصص طب اورژانس ادامه می‌دهد «به‌طور متوسط سالانه ٣٢٠ هزار مرد و ٩٣ هزار زن دچار مصدومیت ناشی از حوادث ترافیکی می‌شوند که یا خودروسوار هستند یا موتورسوار یا عابر پیاده. سالانه به طور متوسط ٨٠ هزار عابر پیاده دچار حوادث ترافیکی که ٨٩ درصد آنها در کوچه و خیابان (۶۶ هزار مورد) و ٧. ٨ درصد (شش‌هزارو ١٠٠ مورد) در بزرگراه و جاده مصدوم می‌شوند. این آمار نشان‌دهنده‌ رفتارهای پرخطر زیادی هم از جانب عابران و هم رانندگان وسایط نقلیه است. به طور متوسط سالانه ٢۶‌هزارو ٣٠٠ زن و ۵١  هزار مرد عابرپیاده دچار حوادث ترافیکی شدند که تعداد فوتی متوسط سالانه ۵٢٠ نفر و ۴۶ مورد معلولیت ناشی از حوادث ترافیکی پیامد آن بوده است». او با اشاره به اینکه به طور متوسط سالانه حدود ۴٠٠ نفر بر اثر حوادث ترافیکی معلول می‌شوند، اظهار می‌کند: “البته این آماری است که به بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنند”.

راهکارهایی برای کاهش خطرات ناشی از تصادف

معصومی در بخش دیگری از سخنانش می‌گوید: “استفاده از کمربند ایمنی نسبت به سایر اقدامات ایمنی، تاکنون باعث نجات بیشترین تعداد افراد در هنگام سوانح رانندگی شده است. یافته‌های مختلف نشان می‌دهند که مردان جوان در مقایسه با سایر گروه‌ها کمتر مقید به استفاده از کمربند ایمنی در هنگام رانندگی هستند. این در حالی است که استفاده از کمربند ایمنی باعث کاهش ۴۰ تا ۵۰  درصدی در تمامی آسیب‌‌ها و کاهش ۴۰ تا ۶۰  درصدی در آسیب‌‌های مرگ‌بار می‌شود. همچنین باید توجه کرد که استفاده از وسایل ایمنی برای کودکان، از قبیل صندلی نوزاد، صندلی کودک و صندلی مرتفع، همگی در پیشگیری از تلفات نوزادان و خردسالان هنگام سفر با خودرو بسیار مؤثرند. استفاده از این‌گونه وسایل نرخ مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات رانندگی را در میان نوزادان تا ۷۱ درصد و در میان کودکان تا ۵۴ درصد کاهش می‌دهد. عدم‌استفاده از کلاه ایمنی حین موتورسواری در میان مردان جوان متداول‌تر از سایر گروه‌هاست. یافته‌ها حاکی از آن است که استفاده از کلاه ایمنی موتورسیکلت هم شدت و هم احتمال آسیب‌ ناحیه سر را حدود ۷۰  درصد کاهش می‌دهد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید