خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۱ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، دانشجویان دانشگاه شهرکرد، جمعی از اهالی روستاهای شوشتر، جمعی از کارگران شرکت هپکو، جمعی از ناظرین جهاد کشاورزی، کارگران کارخانه کاشی حافظ زرقان، جمعی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران، گروهی از کارگران شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه، جمعی از کارمندان ستادی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز و کارکنان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین مورخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۶، دانشجویان دانشگاه شهرکرد نسبت به کیفیت غذای سلف سرویس دانشگاه اعتراض کردند.

دانشجویان دانشگاه شهرکرد با قرار دادن ظرف‌های غذای خود از محل سلف سرویس دانشگاه و همچنین در مسیر ورودی دانشگاه اعتراض خود را نسبت به کیفیت غذای سلف اعلام کردند.

مسئولان دانشگاه شهرکرد حاضر به مصاحبه در این زمینه نشدند.

تجمع درب کشت و صنعت کارون یک مصدوم داشت / تیراندازی از بین تجمع کنندگان انجام شد

به گزارش شوشان مورخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۶، صبح امروز درب کشت و صنعت کارون شوشتر تجمعی اعتراضی از سوی برخی اهالی روستاهای مجاور این شرکت برای معضل بیکاری انجام شد که این تجمع از سوی برخی به آشوب کشیده شد.

مدیر روابط عمومی مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر اظهار داشت: “این تجمع از صبح امروز درب کشت و صنعت کارون برگزار شد و تا ساعت ۱۵ این تجمع بدون هیچ مشکلی برگزار و مسئله ای امنیتی بوجود نیامده بود”.

روح الله رضازاده با اشاره به حضور فرماندار شوشتر در این شرکت در هنگام برگزاری تجمع افزود: “در زمان برگزاری این تجمع درب شرکت فرماندار شوشتر و رئیس شورای تامین، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان شوشتر در شرکت حضور داشتند و تجمع را رصد می کردند”.

وی تاکید کرد: “در ساعت ۱۵ هنگام ورود خودروهای حامل کارگران شیفت عصر به شرکت برخی از تجمع کنندگان ابتدا مانع ورود این خودروها شده و سپس اقدام به شکستن شیشه های خودروها کردند که در این زمان نیروی انتظامی وارد عمل شد و مانع از وارد شدن خسارت به اموال شرکت شد”.

وی خاطر نشان کرد: “در این هنگام فردی از بین تجمع کنندگان اقدام به تیراندازی کرد که در این تیراندازی یک نفر از کارگران شرکت کشت و صنعت کارون زخمی شد”.

مدیر روابط عمومی مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر افزود: “این کارگر به نام «سهراب امیدی» از ناحیه کتف زخمی شده است و در حال مداواست”.

وی هرگونه اخبار درج شده در رسانه ها را که با متن فوق تناقض داشته باشد را تکذیب کرد.

تجمع کارگران هپکوی اراک مقابل سازمان خصوصی‌سازی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، جمعی از کارگران شرکت هپکو روز گذشته در اعتراض به روند خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود، مقابل سازمان خصوصی‌سازی دست به تجمع زدند.

نزدیک به ۴۰۰ نفر از کارگران شرکت هپکو روز گذشته در اعتراض به خصوصی‌سازی و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان سازمان خصوصی‌سازی تجمع کردند.

شماری از این کارگران که بامداد دیروز از محل کار خود در شهر اراک راهی تهران شده‌اند، در تماس با ایلنا گفتند: “بعد از آنکه در روز ۱۳ خرداد ماه، مالکیت این واحد صنعتی ازسوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی به به سهامدار جدید واگذار شد، مسئولیت کارخانه و پرداخت مطالبات کارگران نیز به عنوان یکی از تعهدات کارفرمای جدید تعیین شد که هنوز محقق نشده است”.

این کارگران با یادآوری این نکته قرار بود براساس تعهدات، کارفرمای جدید مسئولیت شرکت و همه معوقات مزدی و بیمه‌ای کارگران را برعهده بگیرد، افزودند: “تا امروز کارفرمای جدید مرتبا اعلام می‌کند که توان مالی کافی برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران و سایر هزینه‌های جاری کارخانه را ندارد. او کارخانه را رها کرده است به همین دلیل کارگران این شرکت از سازمان خصوصی‌سازی توقع دارند در راستای اجرایی کردن اصل ۴۴ قانون اساسی، برای مشکل به وجود آمده چاره‌اندیشی کند”.

به گفته کارگران معترض، در زمان واگذاری؛ اهلیت مالک جدید در حالی از سوی مسئولان تایید شده که پیش از این سازمان خصوصی‌سازی، سهامدار سابق را به دلیل نداشتن اهلیت برکنار کرده بود.

آنها در ادامه می‌گویند: “همه ما به عنوان شاغلین بزرگترین شرکت سازنده ماشین‌آلات راهسازی در مرحله نخست خواستار تغییر بخش خصوصی کارخانه و بهبود وضعیت کارخانه هستیم و در مرحله دوم می‌خواهیم در روند پرداخت مطالبات مزدی خللی ایجاد نشود”.

به گفته آنها؛ با اتمام سال جدید، فعالیت تولیدی کارخانه محدود شده و علنا بعد از نوروز سال ۹۷ کاری برای انجام دادن ندارند. کارفرما نیز در کارخانه حاضر نمی‌شود و پیگیری انجام پروژه‌های جدید صورت نمی‌گیرد.

تجمع ناظرین جهاد کشاورزی مقابل مجلس

به گزارش ایسنا مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، جمعی از ناظرین جهاد کشاورزی صبح امروز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود از سوی نمایندگان بودند.

طبق مصوبه مجلس در اصلاحیه قانون استخدام مهندسین ناظر تولیدات کشاورزی که اواخر سال ۹۰ در مجلس تصویب شد، دولت موظف شده بود ظرف ۳ سال، تعداد ۱۰ هزار ناظر بخش کشاورزی و منابع طبیعی را با داشتن شرایط لازم استخدام کند.

تجمع‌کنندگان معتقدند که این قانون اجرایی نشده است.

تجمع کارگران کارخانه کاشی حافظ زرقان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات

به گزارش زرقان ما مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، صبح امروز کارگران کارخانه کاشی حافظ زرقان با تجمع مقابل درب ورودی این کارخانه خواستار پرداخت مطالبات خود از جمله چندین ماه حقوق معوقه شدند.

این درحالی است که اکثر این افراد نزدیک به یک سال است که تا به حال حقوقی دریافت نکرده اند که همچنان با وعده های توخالی از طرف مسئولان مواجهه شده اند.

گفتنی است ،که کارگران این کارخانه از وضعیت حقوق و مزایایی خود بارها گله مند بودند و اعتراضاتی را نیز عنوان کرده اند.

یکی از کارگران این کارخانه به دوازده ماه حقوق معوق خود اشاره و عنوان کرد: “علاوه بر حقوق هنوز عیدی و سنوات را دریافت نکرده‌ایم”.

یکی دیگر از کارگران معترض در تشریح علت این تجمع گفت: “حقوق ها به موقع پرداخت نمی شود و پنج ماهی هست که حقوقی دریافت نکرده ام و از این جهت با مشکل روبرو هستیم”.

حال باید دید چگونه است که کارخانه ای که قرار است برای جوانان این شهر اشتغال زایی داشته باشد چنین از پرداخت حقوق جوانانی که با هزاران امید به آینده در این کارخانه مشغول شده اند ناتوان مانده است.

امیدواریم مسئولان ارشد استان و شهر زرقان چاره‌ای برای رفع مشکلات کارگران کاشی حافظ زرقان داشته باشند تا دیگر شاهد سفره خالی هیچ کارگری نباشیم.

تجمع اعتراضی دانشجویان به عملکرد وزیر مسکن

به گزارش فارس مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، جمعی از دانشجویان علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به عملکرد وزیر مسکن، راه و شهرسازی در مقابل محل سخنرانی آخوندی در این دانشکده تجمع کردند.

این دانشجویان که از اعضای تشکل‌های مختلف دانشجویی بودند، در ابتدا با دست داشتن پلاکاردهایی در سالن محل سخنرانی حضور داشتند و اعتراض خود را به این سبک نشان دادند.

بنابراین گزارش وزیر مسکن عصر امروز سخنران مراسمی با عنوان «بحران ورشکستگی موسسات مالی و تاثیر آن بر احساس اعتماد و حق خواهی مسالمت آمیز» بود.

علیرضا کیا یکی از دانشجویان معترض در رابطه با تجمع امروز گفت: “اعتراض ما به عملکرد نامناسب وزیر مسکن و همچنین عملکرد نامناسب دولت بود ولی متاسفانه آقای آخوندی بجای شنیدن صدای ما، ما را با عنوان مفسد خطاب کرد”.

گفتنی است دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست نوشته هایی همچون «مسوول می‌خواهیم نه سخنران»، «نتیجه عدالت لیبرالی»، «فرار از پاسخگویی دولت» و «بجای سخنرانی پاسخگو باش» اعتراض خود را نشان دادند.

تجمع کارگران هفت تپه برای معوقات مزدی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۶، گروهی از کارگران شاغل در مجتمع نیشکر هفت تپه، دیروز و امروز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

شماری از کارگران «مجتمع نیشکر هفت تپه» در تماس با ایلنا گفتند که شماری از همکاران آنها روز گذشته و امروز (۱۳ و۱۴ اسفند ماه) در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود در محوطه محل کار خود تجمع کرده‌اند.

آنها می‌گویند که شمار معترضان نزدیک به ۵۰۰ نفر می‌شود. کارگران این کارخانه در دو ماه گذشته با مشکل پرداخت معوقات مزدی مواجه بوده‌اند.

گفته می‌شود که در پرداخت حق بن این کارگران نیز وقفه‌ای ۸ ماهه ایجاد شده است. درعین حال تعدادی از کارگران هنوز بابت مطالبات بهمن و اسفند ماه سال ۹۴ بستانکارند.

کارگران این مجتمع صنعتی دلیل به تعویق افتادن مطالبات مزدی خود را تامین نشدن منابع مالی کارخانه از سوی کارفرما بخش خصوصی عنوان می‌کنند.

به گفته کارگران معترض، گروهی از کارگران سابق هفت تپه که ماه‌هاست بازنشسته شده‌اند، برای دریافت مطالبات بازنشستگی خود روز شنبه (هفته جاری) دست به اعتراض زده بودند.

تحصن کارکنان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویر احمد به دلیل عدم دریافت مطالبات

به گزارش ایلنا مورخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، جمعی از کارمندان ستادی سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج به دلیل عدم دریافت مطالبات‌شان بخاطر بی سرپرست بودن این سازمان از چند ماه گذشته تا کنون جلوی ساختمان آن تحصن کردند.

عدم پرداخت‌ حقوق و مزایای پرسنل از یک طرف و مشخص نشدن رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد مهم‌ترین دلیل تجمع و تحصن کارکنان این سازمان از صبح امروز سه شنبه ۱۵اسفندماه جاری – تا لحظه تنظیم خبر است.

۲۰ دی ماه امسال، جعفر گوهرگانی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان معاون استاندار این استان منصوب شد اما از آن زمان تا کنون جایگزینی برای وی مشخص نگردید.

براساس این خبر برخی از انتصاب سیدمحمد حسینی به عنوان رئیس جدید سازمان جهاد‌کشاورزی استان خبر می‌دهند اما تجمع‌کنندگان می گویند هرروز نام فردی تازه برای تصدی این سازمان به ما اعلام می‌شود.

کارمندان این اداره از مسئولان استانی و وزارتخانه جهادکشاورزی می‌خواهند هرچه زودتر رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد منصوب تا مشکلات آنان در آستانه تعطیلات نوروزی حل شود.

تجمع کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران/معترضان: ما را اسیر شرکت‌های خصوصی نکنید

به گزارش ایلنا مورخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، صبح امروز بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی در تهران تجمع کردند.

صبح امروز (پانزدهم اسفند) بیش از صد نفر از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل صندوق بیمه کشاورزی تجمع کردند.

معترضان می‌گویند: “مدتهاست طرح جذب ما، در انتظار طرح در صحن علنی مجلس مانده‌است و اکنون که بررسی لایحه بودجه در مجلس به پایان رسیده، بازهم وعده مطرح شدن طرح به سرانجام نرسیده است”.

شرکت‌کنندگان در تجمع، همچنین از زمزمه‌هایی که مبنی بر ایجاد شرکت‌های خصوصی در سراسر کشور برای جذب کارگزاران شنیده می‌شود، ابراز نگرانی کرده و گفتند: “در طرح جذب، تصریح شده که ما باید جذب بدنه دولت شویم و از مسئولان می‌خواهیم ما را به اجبار به دامان شرکت‌های خصوصی نیندازند”.

به گفته آنها، استخدام در شرکت‌های خصوصی، منافع صنفی کارگزاران را تامین نمی‌کند.

معترضان می‌گویند: “پس از خاتمه تجمع امروز به مجلس شورای اسلامی می‌رویم تا از نمایندگان بخواهیم هرچه سریعتر طرح جذب را در صحن علنی مطرح کنند”.

کارگران گروه ملی فولاد امروز نیز تجمع برگزار کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز صبح امروز نیز تجمع برگزار کردند.

یکی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به خبرنگار ایلنا گفت: “در اجتماع امروز (۱۵ اسفند ماه) حدود ۷۰۰ کارگر گروه ملی علاوه بر طرح خواسته‌های صنفی خود، خواستار آزادی همکاران دستگیر شده خود نیز بودند”.

وی درباره دلایل اجتماعات اخیر کارگران گروه ملی فولاد، گفت: “تا این لحظه حدود ۴ هزار کارگر شاغل در گروه ملی سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکارند علاوه بر آن عیدی و پاداش پایان سال و حق سنوات خود را نیز دریافت نکرده‌اند”.

کارگران گروه ملی فولاد ایران طی یک هفته گذشته با برگزاری تجمعاتی خواستار رسیدگی مسئولان استانی به مطالبات صنفی‌شان شده بودند. ۸ نفر از کارگران این کارخانه که نیمه‌شب روز جمعه بازداشت شده بودند، قرار است امروز آزاد شوند.

خریداران آپارتمان در پروژه‌های سپیدار ۲ و ۳ همچنان بلاتکلیفند/برگزاری تجمع این‌بار مقابل شورای اسلامی شهر تهران

به گزارش ایلنا مورخ ۱۵ اسفند ۱۳۹۶، کارکنان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران که از پروژه‌های سپیدار ۲ و ۳ آپارتمان خریده‌‌اند و با وجود گذشت پنج سال از موعد قرارداد، آنها را تحویل نگرفته‌اند؛ امروز (سه‌شنبه/۱۵ اسفند) مقابل شورای اسلامی شهر تهران تجمع کردند.

پرسنل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که به امید خانه‌دار شدن در پروژه‌های مسکونی سپیدار ۲ و ۳؛ اقدام به خرید ملک از تعاونی مسکن این شرکت کرده‌اند، همچنان در اعتراض به تحویل نگرفتن واحدهای مسکونی خود که حدود پنج سال از موعد آن می‌گذرد، روزهاست که دست به تجمع می‌زنند.

جمعی از آنها امروز از حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۲ ظهر مقابل شورای اسلامی شهر تهران تجمع کرده و از شهردار خواستند در این زمینه مداخله کند.

یک نفر از معترضان درباره تجمع امروز می‌گوید: “سال‌هاست که به دلایل متعددی تحویل واحدها به ۲۷۰ کارگر خریدار آنها به تعویق افتاده است و ما در اعتراض به این امر تجمعات صنفی متعددی برگزار کرده‌ایم. به هر روی کارگران روی این خانه‌ها حساب بار کرده‌اند چراکه مستاجر هستند و اجاره‌خانه‌ها هم آخر سال افزایش می‌یابد و با این روال قطعا متضرر می‌شویم”.

این کارگر معترض ادامه داد: “تاکنون بارها با شهردار گذشته و فعلی تهران، اعضای گذشته و فعلی شورای اسلامی شهر تهران و سایر مقام‌ها مکاتبه کرده‌ایم اما به‌صورت روشن پاسخی نگرفته‌ایم لذا پیگیری‌های خود را تا حصول نتیجه ادامه می‌دهیم”.

با این حال اعضای هیات مدیره تعاونی مسکن پرسنل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، دلیل تعویق‌های مکرر در تحویل آپارتمان‌ها را بدعهدی پیمانکار اول پروژه عنوان می‌کنند و تاکید دارند که در این زمینه هیچ قصوری نداشته‌اند؛ در غیر این صورت دستگاه قضایی کشور بدون هیچ تسامحی آنها را مقصر اعلام می‌کرد و رای به محکومیت‌شان می‌داد.

هم‌اکنون پیمانکار اول پروژه‌های سپیدار ۲ و ۳ با شکایت این تعاونی مسکن و رای دادگاه مسئول رسیدگی به پرونده در زندان و پیمانکار جدید مشغول تکمیل پروژه است؛ اما زمان تحویل آپارتمان‌ها همچنان مشخص نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید