خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶, 25th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ ساعت ۱۷:۲۶:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  در ۱۱ ماه گذشته ۸۵۱ حکم جایگزین حبس در کرمان صادر شد

در ۱۱ ماه گذشته ۸۵۱ حکم جایگزین حبس در کرمان صادر شد

خبرگزاری هرانا – یدالله موحد رئیس‌کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد که در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، قضات کرمانی طی ۱۱ ماه گذشته ۸۵۱ مورد رای مجازات جایگزین حبس صادر کردند. این احکام در زمینه‌های مختلف آموزشی، ورزشی، محیط‌زیست، بهداشت و منابع‌طبیعی بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان، یدالله موحد از مجازات جایگزین حبس در سال جاری گفت و اظهار داشت: “در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب و در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، قضات کرمانی از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۵۱ مورد رای مجازات جایگزین حبس صادر کرده‌اند”.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اضافه کرد: “طی ۱۱ ماهه‌ی گذشته ۴۸۱ مورد رای جایگزین حبس با موضوع الزام به خدمات عمومی رایگان،۲۷۳ مورد جزای نقدی، ۸۷ مورد رای با عنوان  دوره مراقبت صادر شده است”.

این مقام قضائی در پاسخ به این سوال که مجازات‌های جایگزین حبس برای چه کسانی اعمال می شود، تشریح کرد: “افرادی که به مجازات‌های جایگزین حبس و خدمات عام‌المنفعه از سوی دادگاه محکوم می‌شوند در ابتدا روحیه جامعه‌پذیری آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر آمادگی و شرایط ارائه خدمات عمومی در آن‌ها احراز گردید، حکم قانونی در این زمینه صادر می‌شود”.

رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: “تلاش  بر این است که در مجازات‌های حبس کوتاه مدت و به ویژه در جرائم غیرعمد و جرائمی که تبعات سوء امنیتی آن چنانی ندارد افراد بجای محکوم شدن به زندان به ارائه خدمات عام‌المنفعه محکوم شوند”.

رییس شورای قضائی استان کرمان عنوان کرد: “عمل به  ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی  منجر به کاهش  هزینه‌های ناشی از مجازات حبس و همچنین کاهش آسیب‌های روحی و روانی به محکومین می‌شود”.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان تصریح کرد: “احکام بسیار جالب و متعددی در حوزه مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات استان در زمینه‌های مختلف آموزشی، ورزشی، محیط زیست، بهداشت و منابع طبیعی صادر شده است”.

پیش از این نماینده عالی دستگاه قضائی بر استفاده بیشتر قضات از ظرفیت‌های قانونی مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کرده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید