خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  نماینده مجلس: کارگران بازداشت شده فولاد اهواز تنها خواستار مطالبات خود هستند

نماینده مجلس: کارگران بازداشت شده فولاد اهواز تنها خواستار مطالبات خود هستند

خبرگزاری هرانا – نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی در رابطه با بازداشت کارگران فولاد اهواز گفت که این کارگران فقط و فقط خواهان حقوق خود هستند و از قوای قضائیه، مجریه و مقننه درخواست دارم تا به جای بازداشت این کارگران افرادی که مسبب به وجود آمدن چنین مشکلاتی هستند را بازخواست کند. گفتنی است که طی روزهای گذشته اطلاعات نیروی انتظامی، با در دست داشتن لیستی از کارگران معترض گروه ملی فولاد اهواز به درب منازل آنان مراجعه و اقدام به بازداشت‌های گسترده‌ی آنها کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از ایسنا، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازداشت تعدادی از کارگران فولاد ایران گفت “نمایندگان اهواز مساله‌ آزادی کارگران بازداشت شده را از کانال وزیر دادگستری پیگیری خواهند کرد تا بتوانیم مشکل به وجود آمده را حل کنیم”.

جواد کاظم‌نسب الباجی اظهار کرد “فردا در خصوص کارگران بازداشت شده گروه ملی فولاد ایران جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد تا شاهد حل مشکلات و آزادی آن‌ها باشیم”.

وی تصریح کرد “هیچکس دوست ندارد در شهر خود اعتراضاتی را انجام دهد و به مجموعه شهر خود ضربه‌ای وارد کند بلکه همه مردم دنبال آسایش و آرامش هستند اما زمانی که مسئولان وعده‌های خود را عملی نکرده و هیچ کسی پاسخی نداشت، آن‌ها اعتراضات خود را با استانداری به عنوان مسئول عالی دولت در استان مطرح کردند”.

وی خاطرنشان کرد: “وقتی کارگران اعتراضاتی می‌کنند، فقط و فقط خواهان حقوق و حل مشکلات خودشان هستند و هیچ برنامه سیاسی برای تجمعات خود ندارند”.

نماینده مردم اهواز در مجلس اظهار کرد: “از قوه قضاییه، مجریه و مقننه درخواست داریم تا در بحث حل مشکلات کارگران گروه ملی فولاد ایران ورود کنند و به جای بازداشت کارگران، افراد و مسئولانی که مسبب به وجود آمدن چنین مشکلاتی هستند را جلب کنند و از آن‌ها نسبت به این مسایل جواب بخواهند”.

لازم به ذکر است، بیش از ۱۰ نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد اهواز توسط اطلاعات نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند، تاکنون اسامی ۹ نفر از کارگران بازداشت شده به نام‌های “فرهاد اکبریان”، “مرتضی اکبریان”، “میثم علی قنواتی”، “امین مؤمن پور”، “حسین نیسی”، “باقر دلفی”، “تقی حسن زاده”، “هادی عفراوی” و “مهدی عادل زاده” مشخص شده است.

فرهاد افشارنیا (رییس کل دادگستری خوزستان) به رسانه‌ها گفته است: “علت بازداشت تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز تجمعات غیرقانونی و بدون مجوز آنان است”.

به گفته وی؛ کارگران گروه ملی فولاد ایران برای پیگیری مطالبات مزدی خود دست به اعتراض می‌زنند و اخیرا تعدادی از این تجمعات در مقابل ساختمان استانداری خوزستان و محل برگزاری نماز جمعه اهواز برگزار شده است.

افشارنیا با بیان اینکه طبق آخرین اخبار بدست آمده، طی چند ماه گذشته بخشی از مطالبات معوقه آنان پرداخت شده است، افزود “کارکنان و کارگران گروه ملی فولاد ایران به خوبی اطلاع دارند که این شرکت به نوعی ورشکسته شده و دستگاه‌های مختلف دولتی، بانک‌ها و بخش خصوصی از این شرکت طلبکار هستند”.

رییس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر بخش خصوصی مسئولیت این واحد صنعتی را برعهده گرفته است، افزود “از کارگران گروه ملی فولاد ایران درخواست داریم با سرمایه‌گذار جدید این کارخانه همکاری لازم را داشته باشند”.

این مقام قضایی تصریح کرد: “نیت کارگران گروه ملی فولاد ایران از تجمع، رساندن مشکلاتشان به گوش مسئولان است؛ اکنون این اتفاق رخ داده و ادامه روند اعتراضی کارگران به صلاح نیست و ممکن است این تجمعات مورد سوءاستفاده قرار بگیرد”.

رییس کل دادگستری خوزستان اظهار داشت: “بازداشت کارگران گروه ملی فولاد ایران با دستور دادستانی و توسط نیروی انتظامی انجام شده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید