خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بازداشت یک شهروند اهل سنت در سمنان

بازداشت یک شهروند اهل سنت در سمنان

خبرگزاری هرانا – یک شهروند بلوچ ساکن شهرستان سرخه استان سمنان به نام عبدالحمید آریامنش (قلندرزهی) به دلایل نامعلومی مورخ ۱۵ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالحمید آریامنش (قلندرزهی) فرزند کریم، ۳۳ ساله شهروند بلوچ مورخ جمعه، ۱۵ دی‌ماه در روستای لاسجرد شهرستان سرخه از توابع استان سمنان بازداشت شد.

ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه و تفتیش کامل منزل، این شهروند را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بازداشت شده به گزارشگر هرانا گفت: “این شهروند پیش‌تر در سال ۸۸ بدلیل فعالیت در ستاد مهندس موسوی پس از وقایع ۹ دی‌ماه بازداشت و با اخذ تعهد کتبی آزاد شده بود”.

این منبع درباره دیگر فعالیت های آقای آریامنش گفت: “ایشان از شهروندان سنی مذهب هستند، با اینکه ایشان سابقه حوزوی ندارد ولی به کودکان آموزش نماز و قرآن می‌داد هر چند در سمنان اجازه فعالیت علنی به اهل سنت داده نمی‌شود”.

از دلایل بازداشت، انهامات این شهروند و سرنوشت او کماکان اطلاعی در دست نیست.

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اهل سنت به عنوان یک مذهب به رسمیت شناخته شده ولی بدلیل اینکه حکومت مذهبی ایران به تشیع گرایش دارد، بسیاری از حقوق اهل سنت در ایران بصورت سیستماتیک نقض میشود. اهل سنت از حق برابر تبلیغ و آموزش احکام دینی خود محروم هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید