خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  محاکمه ۲ مأمور پلیس به اتهام قتل دو مظنون

محاکمه ۲ مأمور پلیس به اتهام قتل دو مظنون

خبرگزاری هرانا – دو مأمور پلیس که در پرونده‌های جداگانه، دو سارق را هنگام عملیات تعقیب و گریز به قتل رسانده‌اند، روز گذشته محاکمه شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، اولین پرونده برای یکی از افسران گشت کلانتری ۱۴۴‌ تهرانپارس تشکیل شد.

او پنجم شهریورماه سال‌۹۴، هنگام تعقیب و گریز سارق موتورسواری را هدف گلوله قرار داد و به قتل رساند. مأمور پلیس وقتی بازداشت شد در شرح ماجرا گفت: «در حال گشت‌زنی بودم که از مرکز پیام پلیس گزارش رسید دو راکب موتور سوار در حال سرقت لوازم خودرویی حوالی تهرانپارس هستند. با اعلام این گزارش راهی محل شدم، اما دو سارق وقتی ماشین پلیس را دیدند بلافاصله سوار موتور شدند و با حرکات زیگزاک  فرار کردند. همراه راننده برای متوقف کردن راکبان موتورسوار آنها را تعقیب کردم. سپس با شلیک دو‌تیر هوایی به آنها فرمان ایست دادم، اما سارقان بی‌توجه به سرعتشان افزودند. مجبور شدم سومین تیر را به سمت لاستیک موتور نشانه بگیرم که ناگهان تعادل آنها به هم خورد و روی زمین افتادند. آنجا بود که تیر ناخواسته به سینه یکی از سارقان برخورد کرد.‌»

به این ترتیب پرونده به شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و روز گذشته روی میز ‌هیئت قضایی به ریاست قاضی اصغرزاده قرار گرفت.

در جلسه رسیدگی اولیای‌دم در جایگاه حاضر شدند و به شرط پرداخت دیه اعلام گذشت کردند.

سپس مأمور پلیس در جایگاه حاضر شد و بار دیگر ماجرا را شرح داد.

او در آخرین دفاعش گفت: «باور کنید هرگز قصد کشتن آن جوان را نداشتم و بنا به وظیفه و با استفاده از قانون به‌کارگیری سلاح شلیک کردم.‌»

در پایان ‌هیئت قضایی جهت صدور رأی وارد شور شد.

قانون به‌کارگیری سلاح را رعایت کردم

دیگر پرونده مربوط به مأمور کلانتری ۱۴۱باغ فیض بود که دوازدهم‌خرداد‌ماه سال‌۹۳ در جریان تعقیب و گریز، راننده یک دستگاه خودرو به نام محمد را با شلیک گلوله کشته بود.

این مأمور پلیس روز گذشته در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی عبداللهی محاکمه شد.

ابتدای جلسه، اولیای دم درخواست اعدام کردند.

سپس وی در تشریح ماجرا گفت: «ساعت‌۲‌بامداد بود که در حال گشت‌زنی در حوزه استحفاظی‌ام، به یک دستگاه پراید در خیابان امیر ابراهیمی مشکوک شدم. ابتدا به راننده دستور ایست دادم، اما راننده و سرنشین او به سرعت گریختند. به همین خاطر حین عملیات تعقیب و گریز بود که برای متوقف کردن خودرو چند تیر هوایی شلیک کردم، اما راننده به سرعت ماشین افزود. او حین فرار چند وسیله و بسته مشکوک مثل قمه را از شیشه خودرو به بیرون پرتاب ‌کرد. قصد متوقف کردن ماشین را داشتم به همین خاطر با استفاده از به‌کارگیری قانون سلاح به سمت لاستیک ماشین نشانه رفتم، اما به خاطر سرعت بالای خودرو تیر به کتف راننده برخورد کرد. همان موقع او را به بیمارستان رسول اکرم رساندیم، اما به خاطر شدت خونریزی جان سپرد.‌»

او در ادامه در خصوص سرنشین دیگر خودرو گفت: «بعد از توقف ماشین در بازجویی‌ها مشخص شد آن مرد مسافر بوده که حین عملیات تعقیب و گریز از راننده خواسته بود تا خودرو را متوقف کند، اما راننده نپذیرفته و گفته بود که دیگر کار از کار گذشته و باید فرار کرد. بنابراین او تبرئه شد، اما راننده از افراد باسابقه بود که کشته شد.‌»

او در آخرین دفاعش گفت: «از سوی کارشناسان اثبات شده است که قانون به‌کارگیری سلاح را رعایت کرده‌ام. در آن لحظه بنا به وظیفه چاره‌ای جز شلیک نداشتم. از اولیای‌دم تقاضای گذشت دارم.‌»

در پایان جلسه ‌هیئت قضایی وارد شور شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید