خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  صدور ۴ حکم اعدام در ۲ پرونده جداگانه

صدور ۴ حکم اعدام در ۲ پرونده جداگانه

خبرگزاری هرانا _ چهار زندانی به اتهام “قتل” در دو پرونده جداگانه، به اعدام محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین مورخ ۲۱ خردادماه ۱۳۹۷، مرد جوانی که به خاطر متلک‌پرانی مردی به همسر دوستش مرتکب قتل شده بود، به اعدام محکوم شد.

یازدهم آذر‌ سال‌ ۹۵، مأموران پلیس از مرگ مشکوک مرد جوانی در یکی از بیمارستان‌های شهر باخبر و راهی محل شدند.

جسد متعلق به مرد ۳۴‌ساله به نام جاوید بود که بر اثر ضربه چاقو به سینه‌اش به بیمارستان منتقل شد، اما ۱۰روز بعد از حادثه به خاطر شدت جراحات فوت کرده بود.

بعد از انتقال جسد به پزشکی قانونی، خواهرزاده مقتول به مأموران گفت: «روز حادثه من و دایی‌ام در خانه پدربزرگم بودیم که ناگهان دو نفر به خانه‌مان حمله کردند و مدعی شدند قبلاً به همسر یکی از آنها به نام پیمان متلک انداخته و مزاحم او شده‌ایم. همین بهانه‌ای بود که آنها با ما درگیر شوند و در جریان درگیری یکی از آنها به نام سیاوش با چاقو به سینه دایی‌ام زد و سپس فرار کرد.‌»

مرد جوان در ادامه گفت: «خود دایی‌ام نیز قبل از رفتن به اتاق عمل به مأموران گفته بود که سیاوش با چاقو به سینه‌اش ضربه زده و فرار کرده است.»

بعد از توضیحات خواهرزاده مقتول، سیاوش تحت تعقیب مأموران قرار گرفت و چند روز بعد از حادثه شناسایی و بازداشت شد.

او که در آن درگیری از ناحیه سر زخمی شده بود، گفت: «روز حادثه در خانه دوستم پیمان مهمان بودم که ناگهان همسر پیمان با اضطراب وارد خانه شد و گفت دو مرد جوان برای او ایجاد مزاحمت کرده‌اند. او نشانی آن دو مرد را داد و دوستم آنها را شناخت. پیمان که از شنیدن حرف‌های همسرش غیرتی شده بود چاقو را برداشت و از خانه بیرون رفت. من هم به رسم رفاقت دنبالش رفتم.‌»

متهم در ادامه گفت: «پیمان به خانه‌ای در خیابان اتابک رفت و به محض اینکه دو مرد جوان در را باز کردند به آنها حمله کرد و درگیر شد. من هم به ناچار وارد درگیری شدم، اما ضربه‌ای به مقتول نزدم.»

به دنبال این اظهارات، پیمان نیز تحت بازجویی قرار گرفت و گفت: «من ضربه‌ای به مقتول نزدم. آن روز با شنیدن حرف‌های همسرم عصبانی شدم و مقابل خانه پدر مقتول رفتم. زنگ زدم و مقتول مقابل در آمد. با دیدنش به او حمله کردم و خواهرزاده و پدرش نیز به هواخواهی از او وارد درگیری شدند. حین درگیری بود که دوستم سیاوش را دیدم. او چاقو را از دست من گرفت و به آنها حمله کرد.»

با انکار متهمان اما با توجه به شواهد و قرائن موجود، سیاوش به اتهام قتل عمد و پیمان، پدر و خواهرزاده مقتول به اتهام شرکت در نزاع دسته‌جمعی روانه زندان شدند و پرونده بعد از کامل شدن تحقیقات به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

اولین جلسه رسیدگی به پرونده به ریاست قاضی عبداللهی و با حضور مستشار واعضی تشکیل شد.

ابتدای جلسه اولیای‌دم برای متهم درخواست اعدام کرد.

سپس متهم با انکار جرمش در دفاع از خود گفت: «قبول دارم روز حادثه با پیمان مقابل خانه مقتول رفتم، اما باور کنید ضربه‌ چاقو کار من نبود و هیچ ضربه‌ای به مقتول نزدم. آن روز بین درگیری به خاطر ضربه چوب به سرم بیهوش شدم و روی زمین افتادم.‌»

متهم در آخر گفت: «مقتول و خواهرزاده‌اش به همسر پیمان متلک گفته بودند بنابراین او باید مرتکب قتل شده باشد. از طرفی من چاقو نداشتم و پیمان وقتی از خانه بیرون می‌رفت چاقو را به همراه خودش برد. احتمالاً زمانیکه بیهوش بودم پیمان مقتول را با چاقو زده است.»

متهم در پاسخ به سؤال هیئت قضایی مبنی بر اقرارهای مقتول قبل از رفتن به اتاق عمل که سیاوش را ضارب معرفی کرده بود گفت: «مقتول اشتباه کرده است.»

در ادامه پیمان که با قرار وثیقه آزاد بود در جایگاه قرار گرفت و با قبول اتهام شرکت در نزاع دسته‌جمعی گفت در آن درگیری ضربه‌ای به مقتول نزده و قتل کار سیاوش بوده است.

خواهرزاده مقتول نیز در جایگاه ایستاد و گفت: «آن زمان کمتر از ۱۸سال سن داشتم. من و دایی‌ام به همسر پیمان متلک نگفته‌بودیم و مزاحم او نشده بودیم. آنها بدون دلیل به خانه پدربزرگم حمله کردند و با ما درگیر شدند.»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور، سیاوش را به اعدام و پرداخت دیه، پیمان را به حبس و پرداخت دیه و خواهر‌زاده مقتول را به حبس محکوم کرد. همچنین پدر مقتول از هر‌گونه اتهامی تبرئه شد.

متهمان به قتل صادق برمکی به اعدام محکوم شدند

به گزارش رکنا مورخ ۲۲ خردادماه ۱۳۹۷، وکیل پرونده قتل صادق برمکی از ابلاغ کتبی حکم دادگاه و حکم اعدام متهمان خبر داد.

وی با انتشار اطلاعیه‌ای نوشته است: “با سلام. سرانجام حکم کتبی دادگاه ابلاغ شد لذا با توجه به غیر قانونی بودن انتشار اصل حکم خلاصه ای از آن به شرح ذیل به اطلاع عموم می رسد.

در خصوص اتهام آقایان ۱_ دانیال د ۲_ کمال الف ۳_ سید دانیال ز دایر بر شرکت در قتل عمدی مرحوم صادق برمکی و اتهام حسین ج دایر بر معاونت در قتل عمدی مرحوم صادق برمکی با متهمین ردیف یک تا سه، موضوع شکایت والدین مرحوم صادق برمکی با وکالت وکیل دادگستری آقای یونس محمدی موضوع کیفرخواست صادره از سوی دادستان محترم شهرستان مهاباد با این توضیح که متهمان ردیف اول تا سوم با مشورت همدیگر و نقشه قبلی و پس از تهیه آلات قتاله از جمله ساطور، تبر، چاقو و بنزین مرحوم صادق برمکی را که ارتباط دوستانه با متهمان داشته شبانه به پارک دعوت و با نقشه قبلی که همگی مواد مصرف می کردند در داخل کپسولهای مرحوم صادق برمکی مواد دیگری می ریزند تا باعث خواب آلودگی عمیق وی شود این در حالیست که خود متهمان از کپسولهای مصرفی مرحوم استفاده نمی کنند بلکه به اقرار خودشان مواد مخدر دیگر استعمال می کنند.

پس از اینکه مرحوم به خواب عمیق فرو می رود ماشین را به بیرون شهر هدایت و شبانه مرحوم برمکی را با هدف قتل مورد ضرب و جرح قرار می دهند سپس مرحوم را همچنانکه خون از وی می رفته است به قسمت دیگر حریم شهر انتقال می دهند و فردای آن شب در بیرون از شهر از ماشین بیرون آورده و هر سه نفر سنگی در حدود سی کیلوگرم را دوبار بلند کرده و به سر و صورت مرحوم می کوبند سپس برای از بین بردن آثار و رد گم کنی ابتدا دانیال د بر روی مرحوم بنزین ریخته و او را آتش می زند سپس کمال الف مجددا بر روی او بنزین ریخته و باعث شعله ور تر شدن آتش و در نهایت فوت مرحوم می شوند و متاسفانه متهمان از گوشه گوشه این جنایت بزرگ فیلمبرداری می کنند.

پس از انجام تحقیقات کافی و انجام دادرسی دقیق و با اتفاق نظر اعضای دادگاه در خصوص متهمان ردیف اول تا سوم با توجه به کیفرخواست صادره، فیلم ضبط شده از جنایت، اظهارات و بعضا اقاریر صریح برخی متهمان در مراحل مختلف رسیدگی، برگ معاینه جسد و گواهی پزشکی قانونی و سایر دلایل و امارات موجود در پرونده، بزهکاری کلیه متهمان را محرز و مسلم می داند و دفاعیات متهم ردیف اول (دانیال) مبنی بر اینکه “قرص خورده بودم و حال خوبی نداشتم و نمی دانستم که چه کاری می کنم” و متهم ردیف دوم (کمال) مبنی بر اینکه “از ترس دانیال این کارها را مرتکب شده و ترسیدم چنانچه به حرف وی گوش ندهم مرا بکشد” و متهم ردیف سوم (سید دانیال) مبنی بر اینکه” من در سوزاندن مرحوم نقشی نداشتم” و دفاعیات وکیل وی دایر بر اینکه “موکلش از رشد کافی عقلی برخوردار نیست ” و نیز دفاعیات حسین ج مبنی بر اینکه “از موضوع قتل بی اطلاع بوده و ساطور و تبر را به این دلیل به آنها داده که می خواسته اند به صحرا بروند و برای خرد کردن گوشت به آن نیاز داشته اند” به نظر دادگاه غیر موجه تشخیص داده می شود چرا که اولا همه متهمین در وضعیتی بوده اند که آگاه به افعال ارتکابی خود بوده اند و چنین نبوده که اراده آنها زایل شده باشد ثانیا ترس از دیگری موجب جواز قتل انسان بی گناه نمی باشد ثالثا متهم ردیف سوم هرچند از نظر سنی کوچکتر از سایرین است لیکن نحوه ی گفتار و دفاعیات و استدلال وی نشان می دهد که حداقل از نظر عقلی از سایر متهمان رشیدتر بوده است رابعا علم و اطلاع و وحدت قصد حسین ج کاملا مشهود و برای دادگاه محرز است.

لذا دادگاه با تمسک به آیه ی شریفه “یا ایها الذین آمنوا کتب علیکم: القصاص فی قتلی” و استناد به مواد ۱۲۵،۱۲۶،۱۲۷،۱۶۰،۲۹۰،۳۰۱،۳۵۲،۳۷۲،۳۷۳و ۳۸۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و مواد ۶۲۱ و ۶۳۸ کتاب پنجم از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ حکم به محکومیت متهمین ردیف اول تا سوم به اعدام به روش حلق آویزی (البته پس از پرداخت فاضل دیه از سوی اولیای دم قبل از انجام قصاص به محکومین) و محکومیت حسین ج به تحمل ده سال و یک روز حبس تعزیری صادر و اعلام می نماید.

این رای حضوری بوده و ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور می باشد.

البته احکام دیگری نیز در دادنامه صادره در ارتباط با استعمال مواد مخدر و آدم ربایی و غیره وجود دارد که مربوط به شاکی دیگریست و ارتباطی با قتل صادق ندارد.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید