خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵, 23rd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۲/۰۹ ساعت ۱۳:۳۹:۵۲

    خانه  > slide, زندانیان  >  مشکلات کلیوی و کاهش وزن؛ تداوم اعتصاب غذای غلامرضا (روبین) شاهینی زندانی ایرانی-امریکایی در گرگان

مشکلات کلیوی و کاهش وزن؛ تداوم اعتصاب غذای غلامرضا (روبین) شاهینی زندانی ایرانی-امریکایی در گرگان

خبرگزاری هرانا – غلامرضا (روبین) شاهینی شهروند دوتابعیتی ایرانی-امریکایی محبوس در زندان گرگان، از تاریخ ۲۶ بهمن ماه درپی ضرب و شتم و توهین توسط ماموران زندان دست به اعتصاب غذای اعتراضی زد و به سلول انفرادی منتقل شد. این زندانی که با «کاهش وزن زیاد» روبروست، در حال حاضر به بند قرنطینه این زندان منتقل شده و به دلیل مشکلات کلیوی ناشی از اعتصاب، دو مرتبه به بهداری منتقل شده است. مسئولین زندان گرگان نه تنها به خواسته وی توجهی نکرده بلکه وی را همراه تهدید برای شکستن اعتصاب تحت فشار گذاشته اند. آقای شاهینی از ملاقات و تماس تلفنی نیز محروم است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک منبع آگاه از وضعیت غلامرضا (روبین) شاهینی توضیح داد: ” رضا از سلول انفرادی به قرنطینه منتقل شده. شامگاه هفتم اسفندماه به دلیل مشکلات ناشی از تداوم اعتصاب غذا حالش بد شده، در واقع کلیه هایش شدیدا مشکل پیدا کرده و کاهش وزن زیادی دارد و در بهداری به وی سرم وصل شده است.”

این منبع مطلع در ادامه به گزارشگر هرانا تاکید کرد: “روز ششم اسفند نیز برادر و مادرش که از بیماری آلزایمر رنج می برد برای ملاقات رفته بودند اما از ملاقات ممانعت بعمل آمده بود. وضعیت او از بعد از اعتصاب بدتر هم شده است. در این مدت اعتصاب تنها دوبار به بهداری منتقل شده، یکبار اجازه ملاقات داشته اما درحال حاضر اجازه ملاقات و تماس تلفنی ندارد.”

منبع نزدیک به آقای شاهینی در پایان در مورد این سئوال که آیا مسئولین به خواسته او توجهی داشته اند یا خیر نیز خاطرنشان کرد: “نه تنها رسیدگی نکرده اند بلکه رئیس زندان با او دیدار کرده و با تهدید و ناسزا وی را تحت فشار گذاشته که اعتصابش را بشکند. خانواده اش نیز میخواهند اعتصاب را بشکند چون با توجه به نظر پزشکان و بیماری هایش، اعتصاب غذا برایش خطر جانی دارد. اما فعلا از ملاقات جلوگیری شده است.”

پیشتر هرانا گزارش کرده بود، غلامرضا (روبین) شاهینی مورخ ۲۶ بهمن ماه توسط گارد زندان مورد ضرب و شتم و توهین قرار گرفته، بعد از اعلام اعتصاب غذا به سلول انفرادی منتقل شده است.

غلامرضا (روبین) شاهینی شهروند دوتابعیتی ایرانی-امریکایی در تیرماه سال جاری در شهر گرکان توسط سپاه نینوا استان گلستان بازداشت و با اتهامات امنیتی در شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان به ۱۸ سال حبس محکوم شد. با این وجود، بر اساس حکم صادره که این خبرگزاری پیش از این منتشر کرده، ماده ۱۳۴ در مورد این زندانی اعمال شده و مجازات اشد، یعنی ۹ سال از این حکم حبس قابلیت اجرایی دارد.

بازداشت این شهروند ایرانی-آمریکایی در تاریخ ۲۵ تیرماه صورت گرفته بود، ماموران بازداشت کننده با نشان دادن حکم بازداشتی که وی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم می کند منزل مسکونی را تفتیش کرده و لوازم شخصی و الکترونیکی وی را همراه با او با خود بردند.

 لازم به یادآوری است بازداشت شهروندان خارجی به خصوص ایرانیانی که تابعیت مضاعف آمریکا را دارند بعضا متاثر از شرایط سیاسی بین دو کشور صورت میگیرد به طوریکه در آخرین رویداد همزمان با توافق اتمی بین دو کشور تعدادی از این شهروندان ایرانی-آمریکایی زندانی وجه المصالحه روابط بین دو کشور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید