خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  مهدی کوخیان و سجاد افروزیان؛ پایان اعتصاب، صدور وثیقه و انتقال به زندان مراغه

مهدی کوخیان و سجاد افروزیان؛ پایان اعتصاب، صدور وثیقه و انتقال به زندان مراغه

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه، مهدی کوخیان و سجاد افروزیان از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز به زندان مراغه منتقل شدند. برای این دو شهروند قرار وثیقه صادر شده است. این انتقال درحالی انجام شده است که آقای کوخیان و افروزیان که در اعتصاب غذا به سر می بردند در تاریخی نامشخص در بازداشتگاه این نهاد به اعتصاب غذای خود پایان داده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه سوم بهمن ماه، مهدی کوخیان و سجاد افروزیان با صدور قرار وثیقه از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز به زندان مراغه منتقل شدند.

برای آقای افروزیان وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شده هر چند از مبلغ وثیقه آقای کوخیان اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است این دو زندانی که در اعتصاب غذا به سر می بردند در تاریخی نامشخص در بازداشتگاه نهاد اطلاعات سپاه به اعتصاب غذای خود پایان داده اند.

پیش از این گزارش شده بود مهدی کوخیان در بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه پاسداران تبریز مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

این فعال مدنی تا ۳ روز بعد از انتقال به این بازداشتگاه، لبهای خود را دوخته نگه داشته بود. اما بازجویان این اداره نظامی با اجبار و ضرب و شتم لبهایش را باز کرده اند اما وی هم‌چنان به اعتصاب غذای خود ادامه داده بود.

مورخ ۲۹ آذرماه مهدی کوخیان و کریم‌ چایچیان دو شهروند اهل ملکان در منزل خود توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شدند. ماموران مراجعه کننده ضمن تفتیش منزل آنها اقدام به توقیف وسایل شخصی الکترونیکی و ارتباطی این دو شهروند نمودند.

به گفته نزدیکان این دو فعال، برای هر دو قرار وثیقه صادر شده بود که هر دویشان با تاکید بر بیگناهی خود از گذاشتن وثیقه خودداری کردند.

آقایان کوخیان و چایچیان از هنگام انتقال از اماکن ملکان به زندان مراغه (مورخ ۱ دی ماه) در این زندان با دوختن لبان خود دست به اعتصاب غذا زده و به بخش قرنطینه زندان منتقل شدند.

کریم چایچیان در ساعات پایانی روز پنجم دی ماه از زندان مراغه آزاد شد، اما آقای کوخیان با تداوم اعتصاب غذا به سلول های انفرادی اداره اطلاعات سپاه منتقل شده است.

بنا به گفته نزدیکان مهدی کوخیان و کریم چایچیان، علت اصلی دستگیری این افراد فعالیت در کانال تلگرامی “شهر خبر ملکان” بوده است.

کانال شهر خبر ملکان، کانالی با بیش از ۱۲۵۰۰ نفر عضو است که در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی مشکلات سطح شهر ملکان را تحت پوشش قرار می دهد.

شایان ذکر است که مهدی کوخیان بارها و بارها به دلیل فعالیتهای مدنی خود در ملکان دستگیر شده است.

روز یکشنبه بیست و ششم دی ماه، سجاد افروزیان شهروند اهل شهرستان ملکان، توسط ماموران توام با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

گفتنی است  ماموران با هجوم به منزل افروزیان و بازرسی توهین آمیز و خشونت بار منزل در حالی که حاضر به ارائه هیچ حکمی اعم از بازداشت یا تفتیش منزل نبودند باعث ایجاد رعب و وحشت اهالی منزل شدند.

مادرسجاد افروزیان که به رفتار ماموران اعتراض کرده بود از ضرب و شتم آنان در امان نماند و حتی تهدید شد که در صورت ادامه اعتراض ماموران خانمی برای بازداشت او اعزام خواهند شد.

نیروهای امنیتی که بالغ بر ۱۰ تن گزارش شده اند، از اداره اطلاعات تبریز اعزام شده بودند، آنها علاوه بر سجاد قصد بازداشت برادر او “فردین افروزیان” را نیز داشتند که به دلیل عدم حضور در منزل موفق به این بازداشت نشدند.

سجاد افروزیان که توام با ضرب و شتم بازداشت شده است در زمان دستگیری به خانواده خود اعلام کرد “به دلیل بی گناهی و اینکه حکم دستگیری من را ندارند، به نشانه اعتراض به برخورد بد ماموران، اعتصاب غذا خواهم کرد.”

سجاد و فردین افروزیان هر دو دارای سوابق بازداشت هستند از جمله در ۱۸ آبان ماه ۹۴ در رابطه با شرکت در سلسله تظاهرات های سراسری در اعتراض به برنامه تلویزیونی “فیتیله” که گفتار مطرحه در آن نژادپرستانه علیه ترک ها (آذری ها) قلمداد شده بود بازداشت شدند و حدود ۴۰ روز را در این دوره بازداشت در زندان تبریز به سر بردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید