خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای محمدصابر ملک رئیسی و فواد یوسفی در زندان های اردبیل و رجایی شهر

پایان اعتصاب غذای محمدصابر ملک رئیسی و فواد یوسفی در زندان های اردبیل و رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – محمد صابر ملک‌ رئیسی زندانی سیاسی بلوچ که حکم محکومیت ۱۵ ساله خود را بصورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می کند، با وعده مساعد مسئولین بعد از ۲۰ روز، به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داد. در زندان رجایی شهر نیز فواد یوسفی با درخواست علما و فعالان اهل سنت در بیست و سومین روز دست از اعتصاب غذا کشید.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۳۰ دی‌ماه ۹۵، محمد صابر ملک رئیسی با وعده مساعد مسئولین برای رسیدگی به مطالبات وی با تعلیق یک هفته ای این اعتصاب به اعتراض ۲۲ روزه خود پایان داد.

یک منبع نزدیک به این زندانی در تبعید به گزارشگر هرانا گفت: “صابر امروز اعتصابش را شکست اما گفته است اگر تا یک هفته دیگر به وعده هایشان عمل نکنند، بار دیگر اعتصاب خواهد کرد.”

محمدصابر ملک رئیسی اکنون هشتمین سال حبس در تبعید خود را در زندان اردبیل سپری می کند. وی که در سن ۱۷ سالگی بازداشت و به ۱۵ سال تبعید محکوم شده است روایتهای تکان دهنده ای از نقض حقوق انسانی خود دارد.

هرانا پیشتر در گزارش “رنجنامه محمدصابر ملک رئیسی خطاب به اسما جهانگیر؛ از تخت شکنجه ای به نام “معجزه” تا تهدید به اعدام” مشروحا با صدای خود این زندانی سرگذشت او را منتشر کرده بود.

لازم به یادآوری است این شهروند که در نوجوانی بازداشت و اکنون هشتمین سال حبس در تبعید خود را در زندان اردبیل سپری می کند، نامه ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور نوشته بود. آقای رئیسی در این نامه با تاکید بر اینکه روز هشتم دی ماه به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد اردبیل با دستبند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده است، از وضعیت بحرانی خود ضمن تحمل حبس در تبعید شکایت و از اعتصاب غذای اعتراضی خود خبر داده بود.

همزمان با آقای رئیسی، فواد یوسفی زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج در بیست و سومین روز اعتصاب غذا که در اعتراض به عدم اعطای مرخصی استعلاجی آغاز کرده بود به این اعتراض به درخواست کاک حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان و جمعی از کنشگران مدنی پایان داد.

فواد یوسفی زندانی سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج از تاریخ ششم دیماه در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می بُرد.

پیشتر، یک منبع نزدیک به آقای یوسفی با بیان اینکه اعتراض این زندانی به عدم اعطای مرخصی استعلاجی است، به گزارشگر هرانا در مورد بیماری وی گفت: “فواد از بیماری روحی شدیدا رنج می برد و بارها اقدام به خودزنی کرده است. اما اصلا به درخواست مرخصی استعلاجی اش توجهی نشده است. حتی علیرغم بارها نامه نگاری در مورد بیماری اش نیز اقدامی صورت نگرفته است.”

این منبع مطلع همچنین ادامه داد: “چندماه قبل به تیمارستان امین آباد نیز اعزام شد اما برایش قابل تحمل نبود و بعد از دو روز او را برگرداندند. افسردگی شدید هم دارد.”

شایان ذکر است، روز ۲۸ دی ماه، دهها تن از فعالان اهل سنت و کنشگران مدافع حق آزادی مذهب با امضای نامه ای سرگشاده خطاب به فواد یوسفی، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج که از ۲۱ روز قبل در اعتصاب غذا به سر می برد ضمن برحق دانستن مطالبات او از این زندانی خواستند به خاطر حفظ سلامت و جان خود به این اعتصاب پایان دهد و مطالبات خود را از طرق دیگری دنبال کند.

این زندانی سنی مذهب که در سال ۸۹ دستگیر شده، به ۸ سال حبس محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید