خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  آیت الله نکونام، زندانی اعتصابی در بهداری زندان بستری شد

آیت الله نکونام، زندانی اعتصابی در بهداری زندان بستری شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته آیت الله محمدرضا نکونام روحانی منتقد محبوس در زندان ساحلی قم درپی وخامت حالش، در بهداری این زندان بستری شد. آقای نکونام از ۲۴ روز پیش در اعتصاب غذا و دارو به سر می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز گذشته ۲۳ دی ماه ۹۵، آیت الله محمدرضا نکونام، در پی وخامت اوضاع جسمانی ناشی از «عوارض سکته مغزی و همچنین اعتصاب غذا و دارو»، در بهداری زندان ساحلی قم، بستری شده است.

یک منبع نزدیک به آقای نکونام در مورد وضعیت جسمی این مرجع تقلید شیعی به گزارشگر هرانا گفت: “فشار خون وی با افت شدید، به ۸ روی ۶ رسیده بوده که با تزریق داروهای متعادل کننده فشار خون، خطر فعلا، مرتفع گشته است، در روزهای پیشین فشار خون وی تا ۲۵ هم رسیده بود.”

این منبع آگاه ادامه داد: “پزشکان بهداری، برای چندمین بار وخامت اوضاع جسمانی او را، به ریاست زندان گزارش داده اند. آیت الله نکونام هم اکنون از بیماری های مختلفی چون قند خون، کم کاری کلیه ها و تیرویید رنج می برند؛ همچنین از درد شدید کلیه ها و احساس فشار در قفسه سینه و تپش قلب، نیز در رنج هستند. چشمان ایشان نیز روز به روز کم سو تر می شوند، و همچنین رفته رفته از وزن ایشان نیز کاسته می شود.”

به گفته این منبع مطلع؛ “برخی از مراجع تقلید مستقل، اساتید، طلاب و نیز دانشگاهیان، مقلدین و ارادتمندان ایشان، از وی خواسته اند که به اعتصاب غذا و دارو خویش پایان دهند با این حال در روز ۱۴ دی ماه، مکارم شیرازی در دیدار، با ریاست دادگاه ویژه روحانیت، تقاضای برخورد بیشتر با آیت الله العظمی نکونام را داشته است.”

پیشتر هرانا گزارش کرده بوده، پزشکان معالج وی، خطر مجدد سکته مغزی و همچنین به کما رفتن وی را به مسئولین مربوطه اطلاع داده اند.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد در سال ۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد. وی اکنون در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.

محمدرضا نکونام متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ بازداشت شد.

آیت‌الله نکونام در شهریورماه ۹۳ بعد از آن‌که آیت‌الله مکارم شیرازی در استفتایی استفاده از اینترنت پرسرعت به دلیل «امکان ایجاد مکالمه تصویری و فساد» را جایز ندانسته بود، در گفتگو با رسانه‌های داخلی گفته بود: “وقتی که گفتی به طور مثال رایتل حرام است پس استفاده از آیفون تصویری هم می شود حرام باشد! ما نمی توانیم همواره جلوی چشم مردم و جامعه را ببندیم.”

وی با تاکید براین‌که نسبت به هرچیزی مانع ایجاد شود یا مانع تراشی پیش آید نتیجه‌ی معکوس می دهد اظهار داشته بود: “یعنی جامعه نسبت به آن حریص می شود، حالا این فیسبوک، ماهواره، اینترنت باشد یا رایتل.”

این مدرس حوزه به شاگردانش گفته بود: “حتی اگر فرش زیر پای‌تان را می فروشید بفروشید و لب تاب یا تبلت یا کامپیوتر بخرید و سایت و وبلاگ ایجاد کنید و با جامعه و مردم دیالوگ داشته باشید.”

محمدرضا نکونام که با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری و بیماری‌های گوناگون در زندان قم نگهداری می‌شد، پس از حدود ۱۸ ماه تحمل حبس در تاریخ سوم تیرماه سال جاری از زندان به منزل شخصی خود منتقل شد. اما پس از مدت کوتاهی در تاریخ هفدهم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی‌اش بازداشت و بار دیگر به زندان ساحلی قم منتقل شد. این نقل و انتقال‌ها به منزل و دوباره به زندان بدون درمان کامل چندین باردیگر نیز تکرار شد و نیروهای امنیتی تردد به منزل شخصی آیت‌الله محمدرضا نکونام را تحت نظر گرفته و بر روابط و تماس های وی علی‌رغم عدم حضور در زندان محدودیت های غیرقانونی اعمال کرده بودند.

وی علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود. افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی در حالی همواره گزارش می‌شود که مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید