خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  ارائه لایحه حمایت از محیط‌بانان به دولت ظرف هفته آینده / تایید حکم اعدام قاتل یک محیط بان

ارائه لایحه حمایت از محیط‌بانان به دولت ظرف هفته آینده / تایید حکم اعدام قاتل یک محیط بان

خبرگزاری هرانا ـ معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت که لایحه حمایت از محیط‌بانان ضمن تکمیل، در هفته آینده تقدیم دولت می‌شود که یکی از مواد آن اشد مجازات برای ضاربان محیط‌بان و تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های متخلفان است. همزمان حکم قصاص قاتل منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، طی مراسمی با حضور سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس، طالقانی مدیر کل پشتیبانی و حسینی مدیرکل اموراداری سازمان حفاظت محیط زیست، وفادار مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان، معاون اداره کل بنیاد شهید استان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان وسایر روسای ادارات داخلی، در سالن اجتماعات این اداره کل با اهدای لوح تقدیری از خانواده شهدای اخیر محیط‌بان هرمزگان (شهیدان هرمزی ودهقانی) تجلیل شد.

سید محمد مجابی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع خانواده‌های شهدای محیط‌بان استان هرمزگان افزود: “شهادت مبحث پیچیده  معامله خالق و مخلوق است و البته غم از دست دادن عزیزان برهمگان سخت است اما وقتی انسان بانگاه متعالی خود به درجه و مقام شهادت بنگرد و درجه ایثار را درک کند بطورحتم به آرامش خواهد رسید”.

وی ادامه داد: “۲۰ در صد از کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست جانباز ، ایثارگر ، آزاده وفرزند شاهد هستند. نگاه محیط‌بانان به موضوع شهادت نگاه اعتقادی است و در کار خود علاقمند و عشق می‌ورزند. خدا را شاکریم که محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط زیست مورد احترام وتقدیر جامعه هستند و می‌دانیم که این عزت به‌راحتی بدست نیامده است بلکه با رشادت‌ها ودلاوری‌های محیط‌بانان و به واسطه خلوص نیت آنها در کار خود بدست آمده است”.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: “دولت یازدهم همواره توجه خاصی به مسئله محیط زیست دارد و شخص رییس جمهور رسیدگی به مسائل محیط زیست کشور را در اولویت کار دولت از همان آغاز دولت تدبیر وامید قرار داده است که از اقدامات مهم در این خصوص ابلاغ حقوق شهروندی که چندین بند آن به مسئله محیط زیست پرداخته شده، است”.

وی از دیگر اقدامات سازمان را تبدیل وضعیت ۵۰۰ نفراز  محیط بان‌نان سازمان حفاظت محیط زیست از قراردادی به پیمانی ذکر کرد و افزایش سختی کار محیط بانان را از دیگر اقدامات دولت عنوان کرد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه شهادت سه محیط‌بان کشورمان در اوایل سال جاری، توجه دولتمردان به مسئله حمایت از محیط‌بان را بیشتر کرد، افزود: “در همین راستا، لایحه حمایت از محیط‌بانان ضمن تکمیل، در هفته آینده تقدیم صحن دولت می‌شود که یکی از مواد آن اشد مجازات برای ضاربان محیط‌بان وتسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های تخلف در حوزه شکار و صید و ابطال جواز سلاح متخلفان و گرفتن سلاح از آنان است”.

مجابی همچنین از مدیرکل دادگستری استان و مدیرکل بنیاد شهید استان هرمزگان درخصوص احراز شهادت شهیدان هرمزی و دهقانی و رسیدگی به پرونده مذکور تقدیر و تشکر کرد.

در این مراسم خانواده شهیدان دهقانی و هرمزی نیز در سخنانی از حمایتهای سازمان حفاظت محیط زیست و زحمات دکتر مجابی و وفادار مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان درخصوص پیگیری‌ها و تلاش‌های مجددانه آنها در مباحث اداری و قضایی تقدیر و تشکر کردند.

حکم قصاص قاتل منوچهر شجاعیان محیط بان پارک ملی بمو تایید شد.

به گزارش رکنا، این حادثه پنجم تیر ماه سال جاری در ارتفاعات منطقه بمو در استان فارس اتفاق افتاد و محیط بانی به نام منوچهر شجاعیان که از ورود دو شکارچی غیرمجاز به منطقه باخبر شده بود، مشغول گشتزنی در آنجا شد. این محیط بان در حال گشت زنی در بخشی از منطقه صعب العبور بمو بود که با این دو شکارچی مواجه گردید.

شکارچیان مسلح بودند و محیط بان از آن ها خواست تا خودشان را تسلیم کنند اما ناگهان یکی از شکارچیان با تفنگ به سوی منوچهر شجاعیان شلیک کرد و او که هنگام حادثه در نزدیکی پرتگاه قرار داشت بعد از اصابت گلوله به سینه و گلویش از روی صخره سقوط کرد و به شدت مجروح شد. دو شکارچی غیر مجاز وقتی دیدند هیچ شاهدی برای جنایتی که مرتکب شده اند وجود ندارد، از آن جا گریختند. با گزارش این موضوع بلافاصله جسم غرق در خون این محیط بان برای درمان به بیمارستان منتقل شد و در حالی که مدت زمان زیادی از انتقال وی به بیمارستان نگذشته بود خبر رسید که نامبرده به دلیل خونریزی شدید، جان خود را از دست داده است.

بازپرس پرونده دقایقی بعد از قتل محیط بان بمو، دستورات لازم را برای بررسی موضوع صادر کرد. در حالی که تحقیقات برای دستگیری این دو شکارچی متخلف آغاز شده بود هر دو با مراجعه به پاسگاه، خود را معرفی کردند و یک اسلحه شکاری تک لول قاچاق و اسلحه دولول مجاز خود را تحویل دادند.

این دو متهم که از شکارچیان غیر مجاز منطقه هستند در اعترافات اولیه شان، ترس از دستگیر شدن را انگیزه اصلی از درگیری با محیط بان اعلام کردند. در نهایت این پرونده با صدور کیفرخواست به اتهام قتل عمدی برای یکی از آن ها و معاونت برای متهم دیگر به دادگاه کیفری فارس ارسال شد.

محاکمه علنی متهم به قتل محیط بان پارک بمو در شعبه ٣ دادگاه کیفری یک استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این محاکمه علنی، قاضی شبانی ضمن یادآوری حقوق قانونی متهم از نماینده دادستان خواست تا از کیفرخواست صادره دفاع و پس از آن به اخذ درخواست و شکایت اولیای دم پرونده پرداخت.

پس از آن پدر مقتول به عنوان ولی دم و همچنین ولی قهری فرزندان صغیر مرحوم منوچهر شجاعیان محیط بان، بر اجرای قصاص نفس تاکید کرد.

سپس متهم پرونده در جایگاه حاضر و به بیان واقعه پرداخت و گفت: “در روز حادثه به قصد چیدن گیاهان معطر به کوه چاه سرخ و چشمه گنو رفته بودیم که در زمان برگشت پس از مواجهه با محیط بانان به خاطر حمل سلاح غیر مجاز ترسیدیم و فرار کردیم”.

وی گفت: “علی رغم تذکرات مکرر محیط بان به گفته وی توجه نکردم و از ترس شلیک کردم که به محیط بان مرحوم اصابت کرد”.

دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع متهم جهت اخذ تصمیم وارد شور شد که در پایان متهم «م.ج» از سوی دادگاه به استناد مواد ١۶۴- ١۶٨- ٢١١ بند (الف) ماده ٢٩٠ ، ماده ٣٠١، ٣۵١، ٣٨١،۴١٧و ۴١٩ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ١٣٩٢٢ به اتهام قتل عمد محیط بان پارک ملی بمو مرحوم منوچهر شجاعیان به قصاص نفس در ملاء عام محکوم شد.

متهم مذکور همچنین به اتهام نگهداری اسلحه غیر مجاز به شش ماه حبس و همچنین به لحاظ شروع به شکار غیر مجاز نیز به سه ماه و یک روز حبس محکوم شد.

رای صادره به دیوان عالی کشور ارسال و در نهایت حکم قصاص قاتل تایید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید