خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای حسن رستگاری با وعده مساعد مسئولین قضایی

پایان اعتصاب غذای حسن رستگاری با وعده مساعد مسئولین قضایی

خبرگزاری هرانا – ساعاتی قبل، حسن رستگاری مجد، شهروند ترکیه‌ای ایرانی تبار و زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه، در سی و دومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی اش، با وعده مساعد مسئولین قضایی به این اعتصاب پایان داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر امروز پانزدهم دی ماه ۹۵، حسن رستگاری مجد در سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه به اعتصاب غذای خود پایان داد و به بند منتقل شد.

یک منبع آگاه از وضعیت آقای رستگاری در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “امروز قاضی ناظر زندان آقای پاشایی به سلول ایشان رفتند و به نمایندگی از دادستان به وی قول داده که حتما به خواسته وی و پرونده اش رسیدگی خواهد. آقای پاشایی گفته است پرونده وی روی میز دادستان است و مطالعه کرده و می داند که به او خیلی ظلم شده است. حتما شما را به دادگاه فرا خواهد خواند. می توانید اعتصابتان را بشکنید تا به کارهای شما رسیدگی شود.”

آقای رستگاری بعد از شکستن اعتصاب در بهداری مورد رسیدگی پزشکی قرار گرفته و با خانواده اش نیز ملاقات حضوری داشته است.

حسن رستگاری مجد، از روز شنبه سیزدهم آذرماه در اعتراض به شرایط حقوقی خود دست به اعتصاب غذا زده و همزمان نامه اعتصاب را به مسئولین زندان و هم‌چنین کنسولگری کشور ترکیه در شهر ارومیه ارسال کرده بود.

مورخ دوشنبه ۱۵ آذرماه این زندانی توسط مسئولین زندان ارومیه به سلول انفرادی منتقل شد.

پیش از این، یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی به هرانا گفته بود: “مسئولین زندان از جمله آقای عبدالهی مسئول اجرای احکام زندان ارومیه به دیدار وی آمده بودند و قول پیگیری داده بودند که آقای رستگاری گفته بود تا گرفتن نتیجه اعتصابم را ادامه خواهم داد. گفته بودند سه پرونده ای که در زندان برای وی تشکیل شده را می توانند کاری کنند، اما برای محکومیت اصلی نمی توانند کاری انجام دهند.”

این منبع مطلع در ادامه در رابطه با دلایل اعتراض توضیح داده بود “اعتراض وی در واقع به حکم اصلی اوست. یک اتهام وی عضویت در پ ک ک است که ۱۵ سال حبس گرفته، در پرونده دیگر با اتهام دیگر جعل شناسنامه ۳ سال، به اتهام عبور غیرقانونی از مرز ۳ سال و به اتهام اقامت غیرقانونی در ایران نیز ۳ سال حبس گرفته است. اعتراض اصلی آقای رستگاری این است که این اتهامات را هیچ‌گاه نپذیرفته و دادگاه‌هایش را ناعادلانه می داند. سه پرونده نیز در زندان برایش تشکیل شده مبنی بر اخلال در زندان، تبلیغ علیه نظام و یکی هم شاکی خصوصی. این پرونده سازی ها و فشارهای پی در پی با حبس های چندین ساله باعث این اعتراض شده است.”

لازم به یادآوری است حسن رستگاری ۴۳ ساله، فرزند سلطان، در تاریخ ۵ آبان‌ماه سال ۹۳ در شهر ارومیه دستگیر شد.

آقای رستگاری در اولین پرونده با اتهامات «اخلال در نظم عمومی، اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با گروه‌های مخالف کرد» از سوی دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ۱۵ سال حبس محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

رستگاری مجد در شهریور ماه سال جاری توسط قاضی شیخ‌ لو با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک‌سال حبس دیگر محکوم شد.

برای وی در حال حاضر دو پرونده دیگر یکی با اتهام اخلال در زندان و دیگری با شاکی خصوصی مفتوح شده است. این زندانی سیاسی چندین بار توسط مسئولین زندان و یا به تحریک آنان، توسط زندانیان عادی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مدت زیادی را نیز در سلول انفرادی گذرانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید