خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  صدور دو حکم اعدام در کرج و کرمان

صدور دو حکم اعدام در کرج و کرمان

خبرگزاری هرانا ـ رای بدوی پرونده موسوم به «جهانگیر» در دادگاه انقلاب کرج صادر و بر اساس آن متهم ردیف اول به اتهام «افساد فی الارض و تشکیل شبکه کلاهبرداری» به اعدام محکوم شد. از سوی دیگر در کرمان یک زندانی مورد محاکمه قرار گرفت و به اتهام «محاربه و افساد فی الارض» حکم اعدام دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، رای بدوی پرونده موسوم به جهانگیر در دادگاه انقلاب کرج صادر و بر اساس آن متهم ردیف اول به اتهام افساد فی الارض و تشکیل شبکه کلاهبرداری به اعدام محکوم شد.

احکام پرونده ۱۰۰۰ میلیارد ریالی موسوم به «جهانگیر» با ۳۸ متهم و با بیش از ۳۰ عنوان اتهام، با عناوینی چون افساد فی‌الارض، کلاهبرداری شبکه‌ای، جعل اسناد رسمی در شعبه سوم دادگاه انقلاب شهرستان کرج صادر شد.

رسیدگی به این پرونده اواسط مهرماه و به ریاست رسول کرم پور، رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب شهرستان کرج آغاز شد و پس از چندین جلسه استعماع اظهارات شکات و دفاعیات متهمان، در ۱۱ دی ۱۳۹۵ منجر به صدور رای شد.

رسول کرم‌پور، رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب کرج در مورد این پرونده گفت: “این پرونده که دارای ابعاد وسیعی بود دارای ۱۸۰ شاکی و ۳۸ متهم بود که استنادات مربوطه در قالب ۱۲۰ جلد و ۱۳۵۰۰ برگ به دادگاه ارائه و در مرحله رسیدگی قرار گرفت”.

وی اضافه کرد: “شناسایی و بازداشت متهمان بر اساس گزارش اداره کل اطلاعات استان البرز به دادسرای عمومی و انقلاب کرج در مورد فعالیت یک باند فعال در امر کلاهبرداری شبکه‌ای بود که پس از انعکاس این گزارش متهمان بازداشت و در همان مرحله مقادیر زیادی اسناد و مدارک جعلی و ساختگی کشف شد”.

رئیس شعبه سوم دادگاه انقلاب کرج با اشاره به فعالیت پیچیده این باند توضیح داد: “متهم ردیف اول این پرونده، «ج. الف» معروف به جهانگیر، دارای بیش از ۱۳ فقره سابقه کیفری بود و با تشکیل شبکه زنجیره‌ای کلاهبرداری به چنان قدرتی دست یافته بود که قادر بود در هر  زمان و به هر شکل، املاک مد نظر خود را با اسناد رسمی آن بدست آورده و با طرح شکایت و ادعاهای واهی، بزه دیدگان را محکوم کند”.

وی ادامه داد: “سایر متهمان نیز که شامل اعضای اصلی شبکه، صاحبان مصوبه و امتیاز اخذ تسهیلات، اعضای فرعی شبکه، واسطه‌های دریافت اموال و کارشناسان رسمی دادگستری بوده اند به انحای مختلف علاوه بر ارتکاب جرم و تحصیل مال نامشروع متهم ردیف اول را در رسیدن به اهداف خود کمک کرده‌اند”.

کرم پور اظهار داشت: “پس از بررسی استنادات و اظهارات شکات و متهمان رای مربوط به عناصر این شبکه که مجموعا شامل یک حکم اعدام، بیش از ۸۴۱ سال حبس، ۵ مورد حبس ابد، رد مال، ممنوعیت از کارشناسی و اشتغال در ادارت دولتی است صادر و در مرحله ابلاغ حکم به وکلای متهمین قرار داد”.

وی تصریح کرد: “در مورد مجازات‌های متعدد و حبس برای متهم، بر اساس قانون مجازات اسلامی، تنها مجازات اشد اجرا خواهد شد و احکام صادره غیرقطعی و دارای قابلیت تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور است.”

به اتهام افساد فی الارض و محاربه؛ یک زندانی در استان کرمان به اعدام محکوم شد

به گزارش مهر، رئیس دادگاه انقلاب کرمان گفت: “«الف .ج» یکی از اشرار مشهور جنوب استان کرمان به جرم افساد فی الارض و محاربه به اعدام محکوم شد”.

 وی بیان کرد: “این شرور به اتهام محاربه و افساد فی الارض مورد محاکمه قرار گرفت و پس از اتمام دادرسی در خصوص اتهامات وی، حکم اعدام صادر شده است”.

قربانی مدعی شد: “این شرور جرائمی از قبیل قتل عمد، سرقت، راه‌بندان، گروگانگیری و اخاذی در پرونده سیاه خود دارد که تمامی این جرائم به وسیله اسلحه جنگی کلاشینکف صورت گرفته است”.

 وی اعلام کرد: “باند شرور مذکور در سال ۱۳۹۴ در حالیکه چهار نفر گروگان را در کوههای اطراف جیرفت نگهداری می کردند مورد شناسائی ماموران اداره کل اطلاعات استان کرمان قرار گرفته و پس از درگیر شدن با ماموران و کشته شدن یکی از اعضای باند، چهار گروگان آزاد و مجرم  و سایر اعضای باند متواری شده بودند”.

لازم به ذکر است این حکم ظرف ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل فرجام خواهی در دیوان عالی کشور است؛ چنانچه حکم صادره قطعی شود پرونده برای اجرا به دادسرای عمومی و انقلاب کرمان ارسال خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید