خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  گزارشی از وضعیت ۵ فعال سیاسی یا مدنی در مناطق غرب کشور

گزارشی از وضعیت ۵ فعال سیاسی یا مدنی در مناطق غرب کشور

خبرگزاری هرانا – بازداشت یک فعال در سنندج در رابطه با موضوع «کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه»، با احضار و تهدید یک تن در بوکان و بازجویی از یک تن دیگر در سقز همراه بود. همچنین بازداشت یک فعال مدنی از سوی ادارە‌ی اطلاعات نقدە با آزادی یک تن دیگر در سنندج همراه شد. اتهام این افراد ابراز شادی نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق‌ بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، «شهرام فرهادی» یکی از فعالین شهر سنندج در روز ۲۵ آبان ۱۳۹۶ درحین بارگیری کمکهای مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه توسط نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت گردید.

شهرام فرهادی

شهرام فرهادی که در سالهای گذشته هم در رابطه با جمع‌آوری کمکهای مردمی به آوارگان شنگال و کوبانى تحت فشار قرار گرفته بود، پنجشنبه بیست و پنج آبان در مقابل دفتر حزب وحدت ملی در سنندج بازداشت شده است.

در همین رابطه یک فعال مدنی در سقز به نام «امیر موسی‌پور» که پیشتر هم سابقه‌ی بازداشت داشته است، از سوی اطلاعات این شهرستان احضار شد. احضار او احتمالا به علت طرح مطالبی در رابطه با «کُندبودن کمک‌رسانی دولتی به زلزله‌زدگان کرمانشاه» بوده است.

وی آخرین بار در روز ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ در منزل شخصی‌اش در سقز از سوی نیروهای وابسته به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات سقز با اتهاماتی سیاسی مرتبط با احزاب کرد بازداشت گردیده و نهایتا بعد از دو ماه در فروردین ۱۳۹۶ با قید وثیقه آزاد شده بود.

در خبری دیگر نیروهای اطلاعاتی بوکان «حسن معروفی» را احضار و به وی هشدار داده‌اند که باید جنازه‌ی ابوبکر معروفی را شبانه به خاک بسپارند و از تجمع مردم در مقابل درب منزل‌شان جلوگیری کنند.

ابوبکر معروفی، شامگاه ۲۵ آبان‌ماه در حین امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه به علت سانحه‌ی رانندگی در جاده‌ی ثلاث‌باباجانی جان خود را از دست داد. در پی آن به هنگام بازگرداندن جنازه‌ی وی به بوکان، تنش‌هایی میان معترضین نسبت به عملکرد دولت در رابطه با وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه و نیروهای انتظامی روی داده بود.

زلزله‌ای ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله در ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه رخ داد که تاکنون طبق اعلام خبرگزاریهای دولتی، قریب به ۵۰۰ کشته و ۹۳۸۸ مصدوم در استان داشته است و بیشترین قربانیان در مسکن مهر سکونت داشته‌اند.

آزادی یک بازداشتی در سنندج و ادامه‌ی بی خبری از یک تن در نقده

همزمان با تحولات فوق گزار می شود بازداشت یک فعال مدنی از سوی ادارە‌ی اطلاعات نقدە با آزادی یک تن دیگر در سنندج همراه بود. اتهام این افراد ابراز شادی نسبت به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان عراق‌ بوده است.

اخیرا یک فعال در نقده به نام «حمزه شیخی» در پی ابراز شادی نسبت به برگزاری رفراندوم مذکور و با اتهام «تبلیغ علیە نظام» بازداشت شده است.

اعضای خانواده‌ی این فعال مدنی چندین بار به نهادهای امنیتی شهرستان‌های نقده و ارومیه مراجعه کرده‌اند اما تاکنون موفق به کسب اطلاع از محل نگه‌داری‌اش نشده‌اند.

در خبری دیگر در همین رابطه روز دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ «شهرام بابایی» بعد از بیش از چهل روز بازداشت و بازجویی در سنندج با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

وی شامگاه ۳ مهر همزمان با برگزاری همه‌پرسی مذکور توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج منتقل شده بود. او از آن زمان تنها در یک تماس تلفنی توانسته بود بازداشتش را به اطلاع خانواده برساند.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید