خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  هفت تجمع اعتراضی برگزار شد

هفت تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، کارگران سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت، جمعی از خانواده‌های بیماران متابولیک، ماهیگیران بوشهری، کارگران منطقه آزاد اروند، جمعی از کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز، مسافران و مردم شهرستان عباس‌آباد و دانشجویان دانشگاه الزهرا در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۰، کارگران سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت صبح روز (۲۰ آبان) با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی خواستار روشن شدن وضعیت سهام خود شدند.

جمعی از کارگران باقیمانده کارخانه ایران پوپلین رشت، صبح روز (۲۰ آبان) با تجمع مقابل درب ورودی این واحد صنعتی تجمع اعتراضی برپا کردند.

این کارگران که تعدادشان به ۳۱۴ نفر گزارش شده است علت اصلی برگزاری این تجمع را اعتراض به عملکرد سهامداران عمده کارخانه عنوان کردند. در عین حال این کارگران به پرداخت نشدن حداقل دو ماه دستمزد وچندین ماه حق بیمه نیز اعتراض دارند.

کارگران سهامدار کارخانه ایران پوپلین رشت که تعداد زیادی از آنها در حال حاضر بازنشسته شده‌اند؛ مدعی‌اند ازسهامی که در سال ۶۷ به آنها واگذار شده هیچ گونه سودی به آن‌ها پرداخت نشده است.

به گفته یکی ازکارگران معترض، در سال ۶۷ سهام کارخانه ایران پوپلین(تولید کننده انواع پارچه‌های پیراهنی، روپوشی، چادری، ملحفه‌ای و پرده‌ای )از سوی وزارت صنایع دولت وقت درمیان خریدار بخش خصوصی ،دولتی و بیش از ۱۱۶۰ کارگری که آنزمان در این واحد تولیدی مشغول کار بودند، تقسیم شده است.

به گفته این کارگران آنها بیش از ۲۵ سال است که سهامدار این کارخانه محسوب می‌شوند اما با این حال تاکنون، وجهی به عنوان سود سهام دریافت نکرده اند.

علاوه بر این پرداخت نشدن دو ماه مطالبات مزدی یکی دیگر از دلایل شرکت مجموعه این کارگران در تجمع صنفی امروز بود. به گفته یکی از معترضان در حالی که در گذشته بیش از هزار و ۲۰۰کارگر در کارخانه ایران پوپلین مشغول کار می‌کردند اما امروز تعداد کارگران باقیمانده به ۳۱۴ نفر رسیده است.

تجمع جمعی از خانواده‌های بیماران متابولیک مقابل سازمان غذا و دارو

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۰، جمعی از خانواده‌های بیماران متابولیک روز (شنبه) در مقابل سازمان غذا و دارو تجمع کردند.

یکی از والدین کودکان مبتلا به بیماری متابولیک که در این تجمع حاضر بود به خبرنگار ایلنا گفت: “ما ۲۳۰ خانواده هستیم که بچه‌های ام پی اس داریم. کودکان ما نیاز به داروهای آنزیمی دارند که اگر به آنها دارو نرسد، دچار اختلالات کبدی، ریوی و قلبی می‌شوند”.

او ادامه داد: “یک سال تمام است که فقط به یک سری از بچه‌ها دارو داده می‌شود و علت هم این است که دارو سهمیه‌بندی بوده است. ما همچنان پیگیر هستیم، اما دارو به ما نمی‌دهند”.

وی افزود: “ما امروز اینجا جمع شدیم تا به مشکلاتمان رسیدگی شود، چرا که هیچ مسئولی تا امروز پاسخگو نبوده‌است”.

او تصریح کرد: “سازمان غذا و دارو باید این دارو را تایید کند، اما این کار را انجام‌ نمی دهد، براساس یک سهمیه خاص حدود ۸۰ نفر دارو می‌گیرند، اما مابقی دارو نمی‌گیرند”.

یکی دیگر از والدین گفت: “دارو وارد شده و در انبار است، اما به ما دارو نمی دهند. بچه من باید در نخاعش تزریق داشته باشد، اما دو ماه است که دارو دریافت نکرده و سازمان غذا و دارو فقط وعده داده و مجوز صدور دارو را نمی‌دهد. شرایط درمان برای ما بسیار سخت است. دارو در ایران هست اما به ما نمی دهند”.

همچنین یکی دیگر از والدین معترض تاکید کرد: “دارو در حالی در انبارها وجود دارد که جان فرزندان ما در خطر است سازمان غذا و دارو هزینه توزیع دارو را تقبل نمی‌کند”.

او افزود: “دو ماه است هیچ دارویی توزیع نمی شود، جان بچه های ما در خطر است، امراض قلبی شدید آنها را تهدید می کند”.

اعتراض ماهیگیران خُرد بوشهری به حضور کشتی های بزرگ صیادی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱، مسئول نهاد صنفی ماهیگیران بوشهری از اعتراض صیادان خُرد این استان به فعالیت کشتی های ماهیگیری در حوزه آبهای استان بوشهر خبر داد.

محمد کارگر، عضو تعاونی صیادان بوشهر گفت: “در حوزه آب های استان بوشهر صیادان خارجی حضور ندارند اما ماهیگیران خُرد که بیشتر آنها صاحبان شناورهای کوچک هستند نسبت به تردد کشتی های ماهیگیری بزرگ معترضند”.

 این مقام صنف صیادی معتقد است کشتی‌های صیادی به دلیل حجم انبوه صید، به مرور زمان باعث تضعیف منابع آبی می‌شوند و در نتیجه ادامه این حرفه برای ماهیگیران خردپا با تهدید روبه‌رو شده است.

او در عین حال ادامه می‌دهد: “تردد کشتی‌های ماهیگیری خارجی و به خصوص کشتی‌های چینی برای صیادان دیگر استان های جنوبی کشور مسئله ای نگران کننده است چرا که این شناورها کف روب هستند منابع آبی را از بین می‌برند و ادامه فعالیت را برای ماهیگیران بومی با مشکل مواجه می کنند”.

تجمع کارگران منطقه آزاد اروند در مقابل دفتر اشتغال ادامه دارد

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱، منابع خبری در خوزستان از ادامه تجمع گروهی از کارگران در مقابل سازمان منطقه آزاد اروند خبر می دهند که نسبت به ممنوعیت ورود نماینده حقوقی خود به دفتر اشتغال معترض هستند.

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران واحد های مختلف تولیدی وصنعتی شاغل در منطقه آزاد اروند حوالی ظهر روز (۲۱ آبان ماه) برای چندمین بار در اعتراض به ممنوع الورود شدن یکی از نمایندگان حقوقی خود به دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند، مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کردند.

براساس اطلاعاتی که کارگران معترض داده‌اند، «آرش هاشمی »یکی از نمایندگان حقوقی کارگران شاغل وبیکار شده در منطقه آزاد اروند است که که از صبح شنبه (۱۳ آبان)حراست سازمان منطقه آزاد اروند به وی برای رسیدگی به پرونده شکایت کارگران اجازه ورود به دفتر اشتغال را نمی دهد .

در نتیجه این اقدام، سرنوشت پرونده کارگرانی که هم اکنون در هیات حل اختلاف دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند مطرح است، نامشخص است .

کارکنان شرکت پخش فرآورده های نفتی اهواز خواستار بازگشت به کار خود شدند

به گزارش ایرنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱، جمعی از کارکنان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز یکشنبه بار دیگر با اعتراض به بیکار شدن خود به دنبال واگذاری تعدادی از جایگاه های سوخت به بخش خصوصی، مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار خود شدند.

یکی از تجمع کنندگان اظهار کرد: “به دنبال واگذاری جایگاه های سوخت به بخش خصوصی، تعداد زیادی از نیروهای پیمانکاری با ۱۲ تا ۱۸ سال سابقه را اخراج کردند و تعداد کمی را نگه داشتند”.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: “به جای آنکه کارکنان را به قسمت های دیگر شرکت منتقل کنند ما را اخراج کردند”.

این تجمع کننده گفت: “شرکت هم اکنون جای خالی در بخش های دیگر دارد اما عنوان می کند مجوزی از تهران برای جذب نیرو وجود ندارد”.

وی اضافه کرد: از یک ماه پیش تاکنون این چهارمین تجمع کارگران است اما تاکنون مسئولان جوابی به ما نداده اند.

رییس روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز نیز اظهار کرد: “این کارگران معترض زیر پوشش پیمانکار هستند و استخدام شرکت نفت نبودند”.

سید اسد میر عالی ادامه داد: “مالک جدید جایگاه های سوخت، قانون کار را برای آنها تبیین کرده و ملزم شده کارگران را طبق قانون کار به کار گیرد”.

وی افزود: “اگر کارگران شرایط جدید کارفرما را طبق قانون کار نپذیرفته اند و نمی خواهند طبق آن کار کنند شرکت نمی تواند در کار پیمانکار دخالت کند”.

میرعالی بیان کرد: “هر نیروی پیمانکار کارفرما دارد و ما نمی توانیم هر نیروی پیمانکاری را جذب کنیم”.

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه اهواز دارای ۱۹۲ جایگاه سوخت است که شامل ۳۴ جایگاه CNG و ۱۱۶ فرآروده های نفتی (بنزین و گازوئیل) و بقیه ۲ منظوره است.

این تجمع از ساعت ۹:۳۰ صبح آغاز شد و تا ظهر ادامه داشت.

اعتراض عباس آبادی ها به ریختن پسماند ماهی به رودخانه ها

به گزارش صدا و سیما مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱، مسافران و مردم شهرستان عباس‌آباد به رهای تعفن اور پسماند ماهی بازار ماهی فروشان در سواحل ورودخانه های منتهی به دریا, اعتراض کردند.

درپی جمع شدن حیوانات وحشی و بوی تعفن در مرکز شهرعباس اباد, مردم, گردشگران و مسافران به رها شدن پسماندهای ماهی بازار ماهی فروشان درسواحل و رودخانه های منتهی به دریا اعتراض کردند.

جمعی از مردم, مسافران و گردشگران صبح در گفتگو با خبرنگار ما رسیدگی هرچه سریعتر مسوولان به این معضل را خواستارشدند.

شهرستان عباس‌آباد از شمال به دریای خزر، از جنوب به منطقه کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمانشهر متصل است.

این شهرستان ساحلی در دویست کیلومتری غرب ساری قرار دارد.

اعتراض به کیفیت غذای سلف به دانشگاه الزهرا کشیده شد

به گزارش انصاف نیوز مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۲۱، دانشجویان دانشگاه الزهرا ظهر روز – ۲۱ آبان ماه – در یک حرکت خودجوش ظرف‌های غذای خود را از درب سلف اصلی دانشگاه تا نزدیکی پله‌های ورودی سلف گذاشتند و با این حرکت نمادین به کیفیت پایین غذای سلف اعتراض کرده و نارضایتی خود را بیان کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید